İstanbulda keçirilən “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” çərçivəsində Azərbaycan səhiyyə naziri həmkarları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib
İstanbul şəhərində keçirilən “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin səhiyyə naziri Hakan Dinçyürek, Qırğızıstanın səhiyyə naziri Alımkadır Beyşenalıyev, Gürcüstanın səhiyyə naziri Zurab Azaraşivili, Şimali Makedoniyanın səhiyyə naziri Fatmir Meciti və Kuba Respublikasının ictimai səhiyyə nazirinin müavini Tania Margarita Cruz Hernandezilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma mühitində keçən söhbətlər zamanı səhiyyə, tibb təhsilində ölkələr arasında əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin əczaçılıq sahəsində ikitərəfli əlaqələrin perspektivləri müzakirə olunub. Keçirilən görüşlərdə tərəflər arasında Türk dünyası ölkələri üçün səhiyyənin rəqəmsallaşdırılmasının əhəmiyyəti, dünya səhiyyəsində yeni çağırışların tətbiqi və müxtəlif platformalara ehtiyac olduğu vurğulanıb.
Həmçinin, ölkələrdə səhiyyədə həyata keçirilən uğurlu islahatların nəticələri, elmi araşdırma mərkəzlərində aparılan tədqiqatlar, stomatologiya, daxili xəstəliklər, transplantasiya və tibbi turizmin inkişafı ilə bağlı əməkdaşlıq barədə danışılıb.
Həmçinin qeyd olunub ki, “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” türkdilli dövlətlərdə tibb elminin müasir əsaslarla inkişafı, səhiyyədə mütərəqqi texnoloji həllərin, müasir müalicə üsullarının tətbiqi sahəsində fikir mübadiləsinin aparılması və təcrübələrin bölüşməsi üçün geniş imkanlar yaradır. Eyni zamanda, tədbirin səhiyyədə süni intellektin tətbiqi imkanlarının elmi əsaslarla araşdırılması, yeni tibb xidmətinin fəlsəfəsinin bərqərar olması, müasir standartların formalaşmasında əvəzsiz töhfələr verəcəyi bildirilib.

В рамках «IX Конгресса Тюркского медицинского мира», прошедшем в Стамбуле, министр здравоохранения Азербайджана провел двусторонние встречи
В рамках «IX Конгресса Тюркского медицинского мира», прошедшем в Стамбуле Министр здравоохранения Азербайджанской Республики провел двусторонние встречи с министром здравоохранения Турции Фахреттином Коджой, с министром здравоохранения Турецкой Республики Северного Кипра Хаканом Динчуреком, с министром здравоохранения Кыргызстана Алимкадиром Бейшеналиевым, с министром здравоохранения Грузии Зурабом Азарашивили, с министром здравоохранения Северной Македонии Фатмиром Меджити и с заместителем министра здравоохранения Республики Куба Танией Маргаритой Крус Эрнандезил.
B ходе бесед, прошедших в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, стороны обсудили новые перспективы развития и укрепления связей в сфере здравоохранения, медицинского оброзования и фармацефтики. На встрече стороны подчеркнули важность цифровизации, внедрения новых глобальных вызовов, а также необходимость создания разных платформ в сфере здравоохранения.
Были обсуждены результаты успешных реформ в сфере здравоохранения, работы проводимые в научно-исследовательских центрах, сотрудничество в области стоматологии, внутренних болезней, трансплантологии и перспективы развития медицинского туризма.
Также было отмечено, что «IX Конгресс Тюркского медицинского мира» создает новые возможности для развития медицинской науки в тюркоязычных странах, открывает новые перспективы для обмена идеями и опытом в сфере модернизации здравоохранения, применения передовых технологических достижений, включая цифровизацию, инновации и современные методы лечения. Было подчеркнуто, что данное мероприятие внесет неоценимый вклад для возможностей применения искусственного интеллекта и формирование современных стандартов в здравоохранении.