Səhiyyə nazirinin birinci müavini, səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev Rusiyadan gələn heyət ilə görüş keçirib
AR səhiyyə nazirinin birinci müavini, səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev Rusiya Sənaye və Ticarət Nazirliyinin Xarici Ticarət Sahəsində Beynəlxalq Kooperasiya və Lisenziyalaşdırma Departamentinin direktoru Roman Çekuşovun rəhbərlik etdiyi Rusiya nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər əczaçılıq sənayesində gələcək əməkdaşlığın perspektivlərini, həmçinin tibbi aviasiya sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Öz çıxışında Teymur Musayev ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə, o cümlədən tibb sahəsində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayıb. O, həmçinin Rusiya Federasiyasının səhiyyə nazirinin cari ilin iyulunda Bakıda səfərdə olduğunu və rusiyalı həmkarı ilə görüş zamanı tərəflər arasında “Rusiya Federasiyası Səhiyyə Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi arasında səhiyyə sektorunda əməkdaşlığın prioritet sahələrinin inkişafına dair 2021-2024-cü illər üçün Yol xəritəsi”nin imzalandığını xatırladıb.
Rusiya nümayəndə heyəti çıxışlarında ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayıblar. Qeyd edilib ki, dərman təminatı sahəsi ən mühüm və sosial əhəmiyyətli sahələrdən biridir. Vurğulanıb ki, dərhal təcili tibbi yardımın göstərilməsi insan sağlamlığının və həyatının qorunmasında əsas vasitələrdən biridir. Rusiya nümayəndə heyəti ölkələrinin tibbi aviasiyanın inkişafında böyük təcrübəsini nəzərə alaraq, bu sahədə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.

Первый заместитель министра здравоохранения Азербайджана, временно исполняющий обязанности министра Теймур Мусаев встретился с российской делегацией
Первый заместитель министра здравоохранения Азербайджана, временно исполняющий обязанности министра Теймур Мусаев встретился с российской делегацией во главе с директором Департамента международной кооперации и лицензирования в сфере внешней торговли Министерства промышленности и торговли России Романом Чекушовым.
В ходе встречи обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества в сфере фарминдустрии, а также развитие сотрудничества в области санитарной авиации.
В своем выступлении Теймур Мусаев указал на успешное сотрудничество между нашими странами во всех сферах, в том числе в области медицины. Он также напомнил, что в июле текущего года Баку посетил министр здравоохранения РФ, и в ходе встречи с российским коллегой стороны подписали дорожную карту приоритетных направлений сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки.
В своих выступлениях представители российской делегации подчеркнули успешное взаимодействие двух стран в сфере фарминдустрии. Они отметили, что сфера лекарственного обеспечения является одной из важнейших и социально значимых. Было подчеркнуто, что своевременность оказания экстренной медицинской помощи – один из ключевых инструментов сохранения здоровья и жизни человека. Учитывая огромный опыт своей страны в развитии санитарной авиации, представители российской делегации выразили заинтересованность в сотрудничестве и в этой сфере.