Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniyanın ölkəmizdəki səfiri Ceyms Layl Şarpın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Layl Şarpın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə nazirinin birinci müavini, səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev Azərbaycan-Böyük Britaniya münasibətlərinin dinamik inkişaf tendensiyasına malik olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında bir çox sahəni ehtiva edən çoxşaxəli rasional münasibətlər mövcuddur. Səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində səfir Ceyms Layl Şarp 44 gün davam edən Vətən müharibəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibb müəsissələrinin yaradılmasında Böyük Britaniyanın köməyini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb. Ümumbəşəri bəlaya çevrilən COVID-19 pandemiyası məsələsinə toxunan Ceyms Layl Şarp, postkovid dövründə Azərbaycan-Böyük Britaniya arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin daha da zəruri olduğunu qeyd edib.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə tərəflər səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, həmçinin əczaçılıq sənayesində gələcək əməkdaşlığın önəmliyini qeyd ediblər.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с послом Великобритании Джеймсом Лайлом Шарпом
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе во главе с чрезвычайным и полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в нашей стране Джеймсом Лайлом Шарпом
Поприветствовав гостей, первый заместитель министра здравоохранения Азербайджана, временно исполняющий обязанности министра Теймур Мусаев подчеркнул, что азербайджано-британские отношения имеют тенденцию динамичного развития. По его словам, между нашими странами существуют многогранные рациональные отношения, охватывающие многие сферы. Временно исполняющий обязанности министра Теймур Мусаев выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества в сфере здравоохранения, медицинской науки и в других областях.
В свою очередь, посол Джеймс Лайл Шарп подчеркнул, что Великобритания готова всячески содействовать в создании медицинских учреждений на территориях нашей страны, освобожденных в ходе 44-дневной Отечественной войны. Коснувшись вопроса о пандемии COVID-19, охватившей весь мир, Джеймс Лайл Шарп подчеркнул необходимость дальнейшего расширения сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией в постковидный период.
В ходе встречи стороны отметили важность развития сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, а также обсуждены перспективы сотрудничества в фармацевтической отрасли.