Səhiyyə Nazirliyində İsveçin ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində İsveç Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tobias Lorentzsonla görüş keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev son illər ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın dinamik şəkildə inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Dövlət başçılarının müntəzəm görüşləri, eyni zamanda hökumət üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır”.
Teymur Musayev Azərbaycanla İsveç arasında səhiyyə sahəsində mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkələrimizin ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur: “İsveçdə səhiyyə sahəsi üzrə dünyada ən universal modellərdən biri yaradılıb. Bir çox dövlətlər öz ictimai səhiyyə sistemini yaratmaq üçün ondan nümunə kimi istifadə edirlər. Bundan əlavə, İsveçin “Mölnlycke” şirkəti yüksək keyfiyyətli tibb avadanlıqlarının istehsalı üzrə dünyanın aparıcı şirkətlərindən biridir”.
Teymur Musayev həmçinin qeyd edib ki, Skandinaviya ölkəsinin güclü əczaçılıq sənayesi dünyanın ən yaxşılarından biri hesab olunur.
Öz növbəsində Tobias Lorentzson İsveçin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib: “Ölkələrimiz arasında 1992-ci ildən etibarən diplomatik əlaqələr qurulub və bu müddət ərzində İsveç və Azərbaycan dövlətləri arasında əməkdaşlıq müsbət dinamika ilə inkişaf edir”.
İsveçdə əczaçılıq sənayesinin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini qeyd edən səfir ölkəsinin bu sahədə Azərbaycan ilə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsində maraqlı olduğunu ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycanla İsveç arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, farmasevtika sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin yeni perspektivləri, eyni zamanda milli səhiyyə müəssisələri tərəfindən təcrübə mübadiləsi barədə faydalı müzakirələr aparılıb. Həmçinin tərəflər cari ilin yazında Bakıda keçiriləcək “Gen dermatozu olan xəstələrə yüksək keyfiyyətli tibbi xidmətin göstərilməsi. Azərbaycan-İsveç-MDB: epidermoliz büllozası və ixtiozlu xəstələrə hərtərəfli tibbi yardım göstərilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi” adlı dəyirmi masanın təşkili məsələləri müzakirə olunub.

A meeting was held with the Ambassador of Sweden to our country at the Ministry of Health
At the Ministry of Health, a meeting was held with Tobias Lorentzson, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden, to our country.
Health Minister Teymur Musayev emphasized that the cooperation between our countries has developed dynamically in recent years: "Frequent meetings of heads of state, as well as mutual visits of government members, play a crucial role in the development of relations between the two countries in various fields."
The minister pointed out that there is a great potential for the development of cooperation between Azerbaijan and Sweden in the field of health care. According to him, there are all the necessary opportunities for exchanging modern methodological and scientific-practical information in the field of continuous professional education of medical specialists: "One of the universal models of health care has been created in Sweden. Many states use it as a model for creating their system of public health protection. In addition, the Swedish company Mölnlycke is one of the world's leading companies producing high-quality medical equipment."
Teymur Musayev also noted that the pharmaceutical industry of the Scandinavian country is considered one of the best in the world.
In conclusion, the minister expressed hope for further fruitful cooperation.
In turn, Tobias Lorentzson emphasized that Sweden attaches great importance to strengthening bilateral relations with Azerbaijan: "Diplomatic relations between our countries were established in 1992, and during this period, the cooperation between Sweden and Azerbaijan has been developing steadily."
Noting that special attention is paid to developing the pharmaceutical industry in Sweden, the ambassador expressed his country's interest in strengthening existing cooperation relations with Azerbaijan in the corresponding field.
At the meeting, valuable discussions were held on the expansion of cooperation between Azerbaijan and Sweden in the field of health and medical science, new perspectives of strengthening cooperation in the field of pharmaceuticals, and at the same time, the exchange of experience between national health institutions. In addition, the parties discussed the technical issues of holding an informational and educational "round table" in Baku in the spring of this year on the topic "Providing quality care to patients with genodermatosis."Azerbaijan-Sweden-CIS: exchange of experiences on providing comprehensive care to patients with epidermolysis bullosa and ichthyosis."