Səhiyyə Nazirliyində İsveçin ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində İsveç Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tobias Lorentzsonla görüş keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev son illər ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın dinamik şəkildə inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Dövlət başçılarının müntəzəm görüşləri, eyni zamanda hökumət üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır”.
Teymur Musayev Azərbaycanla İsveç arasında səhiyyə sahəsində mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkələrimizin ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur: “İsveçdə səhiyyə sahəsi üzrə dünyada ən universal modellərdən biri yaradılıb. Bir çox dövlətlər öz ictimai səhiyyə sistemini yaratmaq üçün ondan nümunə kimi istifadə edirlər. Bundan əlavə, İsveçin “Mölnlycke” şirkəti yüksək keyfiyyətli tibb avadanlıqlarının istehsalı üzrə dünyanın aparıcı şirkətlərindən biridir”.
Teymur Musayev həmçinin qeyd edib ki, Skandinaviya ölkəsinin güclü əczaçılıq sənayesi dünyanın ən yaxşılarından biri hesab olunur.
Öz növbəsində Tobias Lorentzson İsveçin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib: “Ölkələrimiz arasında 1992-ci ildən etibarən diplomatik əlaqələr qurulub və bu müddət ərzində İsveç və Azərbaycan dövlətləri arasında əməkdaşlıq müsbət dinamika ilə inkişaf edir”.
İsveçdə əczaçılıq sənayesinin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini qeyd edən səfir ölkəsinin bu sahədə Azərbaycan ilə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsində maraqlı olduğunu ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycanla İsveç arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, farmasevtika sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin yeni perspektivləri, eyni zamanda milli səhiyyə müəssisələri tərəfindən təcrübə mübadiləsi barədə faydalı müzakirələr aparılıb. Həmçinin tərəflər cari ilin yazında Bakıda keçiriləcək “Gen dermatozu olan xəstələrə yüksək keyfiyyətli tibbi xidmətin göstərilməsi. Azərbaycan-İsveç-MDB: epidermoliz büllozası və ixtiozlu xəstələrə hərtərəfli tibbi yardım göstərilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi” adlı dəyirmi masanın təşkili məsələləri müzakirə olunub.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Швеции
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Королевства Швеции в нашей стране Тобиасом Лоренцсоном.
В своем выступлении министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил динамику развития сотрудничества между нашими странами за последние годы: «Регулярные встречи глав государств, а также взаимные визиты членов правительств играют важную роль в развитии азербайджано-шведских отношений по различным направлениям».
Министр указал и на наличие широкого потенциала для развития сотрудничества в сфере здравоохранения. По его словам, есть все необходимые условия для обмена современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального обучения медицинских специалистов: «В Швеции создана одна из самых универсальных моделей здравоохранения. Многие государства используют ее как образец для создания собственной системы охраны здоровья населения. Помимо этого, шведская компания Mölnlycke является одной из ведущих мировых компаний по производству высококачественного медицинского оборудования».
Теймур Мусаев также отметил, что фармацевтическая промышленность скандинавской страны с развитой научно-исследовательской базой является одной из лучших в мире.
В свою очередь Тобиас Лоренцсон подчеркнул, что Швеция придает большое значение укреплению двусторонних отношений с Азербайджаном: «Дипломатические отношения между нашими странами были установлены в 1992 году, и за этот период сотрудничество между Швецией и Азербайджаном развивается по нарастающей».
Посол подчеркнул, что в Швеции развитию фарминдустрии уделяется особое внимание. Тобиас Лоренцсон выразил заинтересованность его страны в укреплении сотрудничества с Азербайджаном в этой сфере.
В ходе встречи состоялись обсуждения по расширению сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, новые перспективы развития и укрепления сотрудничества в сфере фарминдустрии, а также обмен опытом между национальными институтами общественного здравоохранения. Помимо этого, стороны обсудили технические вопросы проведения весной текущего года в Баку информационно-просветительского «круглого стола» на тему «Оказание качественной помощи пациентам с генными дерматозами. Азербайджан-Швеция-СНГ: обмен опытом по оказанию комплексной помощи больным буллезным эпидермолизом и ихтиозом».