Səhiyyə Nazirliyində Koreyanın aparıcı tibb universitetinin rəhbərliyi ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Koreyanın aparıcı tibb universitetlərindən biri olan “Kyung Hee” Universitetinin rəhbərliyi ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə Koreya arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Teymur Musayev, həmçinin iki ölkə arasında səhiyyə sahəsində mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Nazirin sözlərinə görə, ölkələrimizin ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur: “Koreya Respublikasında səhiyyə sahəsində inkişaf etmiş sistem yaradılıb. Koreyalı mütəxəssislər təkcə praktik fəaliyyətləri ilə deyil, həm də elmi işləri ilə bütün dünyada tanınırlar. Burada xərçəng, dayaq-hərəkət sistemi, ürək, qaraciyər və böyrək xəstəliklərinin müalicəsinin yeni üsulları təkmilləşərək, tətbiq olunur”.
Öz növbəsində “Kyung Hee” Universitetinin nümayəndələri də Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduqlarını vurğuladılar. Diqqətə çatdırılıb ki, “Kyung Hee” Universitet Sistemi ənənəvi Koreya təbabətində aparıcı məktəb hesab olunur. Universitetə 23 bakalavr kollec, 1 ümumi magistratura, 13 ixtisaslaşdırılmış magistr proqramı və 49 köməkçi tədqiqat institutu daxildir.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с руководством одного из ведущих медицинских университетов Кореи
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с руководством одного из ведущих медицинских вузов Кореи - университета Kyung Hee.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул успешное развитие двусторонних отношений между Азербайджаном и Кореей. Теймур Мусаев указал и на наличие широкого потенциала для развития сотрудничества между двумя странами в области здравоохранения.: По словам министра, есть все необходимые условия для обмена современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального обучения медицинских специалистов: «В Республике Корея создана развитая система здравоохранения. Корейские специалисты известны во всем мире не только своей практической деятельностью, но и научными трудами. Здесь совершенствуются и применяются новые методы лечения онкологических заболеваний, заболеваний опорно-двигательного аппарата, сердца, печени и почек».
В свою очередь представители университета Kyung Hee выразили заинтересованность в эффективном сотрудничестве с Министерством здравоохранения Азербайджана. Было доведено до внимания, что университетская система Kyung Hee считается ведущим учебным заведением в традиционной корейской медицине. Университет включает 23 колледжа бакалавриата, 1 общую магистратуру, 13 специализированных магистратур и 49 вспомогательных научно-исследовательских институтов