Səhiyyə Nazirliyində Əlcəzairin ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Abdelouahab Osmanla görüş keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimizin bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. O, əlaqələrimizin genişlənməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin önəmini də vurğulayıb.
Teymur Musayev Azərbaycanla Əlcəzair arasında səhiyyə sahəsində mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib: “Səhiyyə siyasəti və ictimai səhiyyə sahəsində ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq beynəlxalq müstəvidə - Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı səhiyyə nazirlərinin əməkdaşlığı çərçivəsində aparılır. Eyni zamanda, ölkələrimizin səhiyyəsinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət üçün bütün zəruri vasitələr, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur”.
Öz növbəsində Abdelouahab Osman Əlcəzairin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib: “Ölkələrimiz arasında 1994-cü ildən etibarən diplomatik əlaqələr qurulub və bu müddət ərzində Əlcəzair və Azərbaycan dövlətləri arasında əməkdaşlıq müsbət dinamika ilə inkişaf edir”.
Əlcəzairdə əczaçılıq sənayesinin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini qeyd edən səfir ölkəsinin bu sahədə Azərbaycan ilə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsində maraqlı olduğunu ifadə edib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin yeni perspektivləri, eyni zamanda gələcəkdə farmasevtika sahəsində əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına dair müzakirələr aparılıb.

A meeting with the Ambassador of Algeria was held at the Ministry of Health of Azerbaijan
A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Democratic Republic of Algeria to our country Abdelouahab Osmane.
In his opening speech, Minister of Health Teymur Musayev stressed the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and Algeria. The minister also emphasized the importance of high-level mutual visits to expand relations between our countries.
Teymur Musayev highlighted the broad potential for developing cooperation between the two countries in the field of health: "Cooperation with Algeria in the field of health policy and public health is carried out at an international level - within the framework of cooperation with the World Health Organization, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement. In addition, to improve the efficiency of healthcare in our countries, there are all the necessary tools for interaction in the field of medical education, including the exchange of innovative methodological and scientific-practical information in the field of continuous professional education of medical specialists."
In conclusion, the Minister of Health expressed hope for further successful development of relations between the two countries.
In turn, Abdelouahab Osmane stressed that Algeria attaches great importance to strengthening bilateral relations with Azerbaijan: "Diplomatic relations between our countries were established in 1994, and since then, the cooperation between Algeria and Azerbaijan has been developing steadily."
Noting that Algeria pays special attention to the development of the pharmaceutical industry, the Ambassador expressed his country's interest in strengthening cooperation with Azerbaijan in the corresponding area.
At the meeting held under the conditions of constructive dialogue and mutual understanding, new prospects for developing and strengthening cooperation in the field of healthcare and medical science were discussed. In addition, discussions were held regarding the signing of a Memorandum of cooperation in the field of pharmaceuticals in the future.