Səhiyyə Nazirliyində Rusiya Milli Tibbi Tədqiqat Radioloji Mərkəzinin Baş direktoru ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Rusiya Milli Tibbi Tədqiqat Radioloji Mərkəzinin (NMRRC) Baş direktoru, akademik Andrey Kaprinlə görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin Milli Onkologiya Mərkəzinin Baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev də iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə Rusiya arasında əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr səhiyyə, o cümlədən onkologiya sahəsində əməkdaşlığın geniş spektrini müəyyən edir”.
Teymur Musayev İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının əhəmiyyətini də qeyd edib: “Bu təhsil ocağını bitirən həkimlər ölkə səhiyyəsinin inkişafına mühüm töhfə verirlər”.
Nazir çıxışında Azərbaycanda xərçəng xəstəliklərinin müalicəsi üzrə ciddi tədbirlərin həyata keçirildiyini və bu işin sistemli şəkildə davam etdirildiyini vurğulayıb: “Azərbaycanda onkoloji xidmət böyük və uğurlu inkişaf yolu keçib. Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində hazırda Milli Onkologiya Mərkəzi ən müasir avadanlıqla təchiz olunub. Mərkəz respublikanın əhalisinə yüksəkixtisaslı onkoloji yardımın həyata keçirilməsində elmi-metodik və profilaktik işlərin koordinasiyası ilə məşğul olan əsas qurumdur.”
Rusiyanın Milli Tibbi Tədqiqat Radioloji Mərkəzinin yüksək peşəkar kadrları ilə tanındığını vurğulayan Azərbaycanın səhiyyə naziri onkologiya, radiologiya və urologiya sahəsində birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Andrey Kaprin belə görüşlərin təcrübə və bilik mübadiləsi baxımından çox vacib olduğunu vurğulayıb. NMRRC-nin Baş direktoru rəhbərlik etdiyi Mərkəzin fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, NMRRC-nin əsas fəaliyyəti ümumdünya onkologiya və radiologiyanın nailiyyətlərinə söykənərək, ən müasir üsul və texnologiyalardan istifadə etməklə xəstələrin müayinə və müalicəsini təmin etməkdir.
NMRRC-nin Baş direktoru, həmçinin Milli Onkologiya Mərkəzində onkoloji xəstələrin yüksək keyfiyyətli müalicəsi üçün yaradılan müasir şəraitin dünya standartları səviyyəsində olduğunu bildirib.

The Ministry of Health held a meeting with the Director General of the National Medical Research Center of Radiology of Russia
At the Ministry of Health, a meeting was held with the General Director of Russia's National Medical Research Radiology Center (NMRRC), Academician Andrey Kaprin. The meeting was also attended by the General Director of the National Oncology Center, Academician Jamil Aliyev.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev emphasized that cooperation between Azerbaijan and Russia is developing successfully both bilaterally and multilaterally: "The close ties between our countries define a broad range of cooperation in healthcare, including oncology."
Teymur Musayev also highlighted the importance of the Baku branch of the I.M. Sechenov First Moscow State Medical University: "Doctors who have graduated from this university make a significant contribution to the development of healthcare in the country."
In his speech, the Minister emphasized that serious measures have been taken in Azerbaijan for cancer treatment, and this work is continuing systematically: "The oncology service in Azerbaijan has undergone significant and successful development. Currently, thanks to the attention and care of President Ilham Aliyev, the National Oncology Center is equipped with the latest medical technology and serves as the leading structure coordinating scientific, methodological, and preventive work to provide qualified oncological care to the population of the republic."
The Minister of Health of Azerbaijan noted the importance of joint scientific research in the fields of oncology, radiology, and urology, emphasizing the highly professional personnel at Russia's National Medical Research Radiology Center.
Expressing gratitude for the warm welcoming, Academician Andrey Kaprin emphasized the importance of such meetings for the exchange of experience and knowledge. The NMRRC General Director also provided detailed information about the activities of his center, noting that the main focus areas of the NMRRC are the examination and treatment of patients using the most modern methods and technologies, applying the best achievements of global oncology and radiology.
He also noted that the modern conditions created at the National Oncology Center for high-quality cancer treatment fully meet global standards.