Səhiyyə Nazirliyində Rusiya Milli Tibbi Tədqiqat Radioloji Mərkəzinin Baş direktoru ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Rusiya Milli Tibbi Tədqiqat Radioloji Mərkəzinin (NMRRC) Baş direktoru, akademik Andrey Kaprinlə görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin Milli Onkologiya Mərkəzinin Baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev də iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə Rusiya arasında əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr səhiyyə, o cümlədən onkologiya sahəsində əməkdaşlığın geniş spektrini müəyyən edir”.
Teymur Musayev İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının əhəmiyyətini də qeyd edib: “Bu təhsil ocağını bitirən həkimlər ölkə səhiyyəsinin inkişafına mühüm töhfə verirlər”.
Nazir çıxışında Azərbaycanda xərçəng xəstəliklərinin müalicəsi üzrə ciddi tədbirlərin həyata keçirildiyini və bu işin sistemli şəkildə davam etdirildiyini vurğulayıb: “Azərbaycanda onkoloji xidmət böyük və uğurlu inkişaf yolu keçib. Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində hazırda Milli Onkologiya Mərkəzi ən müasir avadanlıqla təchiz olunub. Mərkəz respublikanın əhalisinə yüksəkixtisaslı onkoloji yardımın həyata keçirilməsində elmi-metodik və profilaktik işlərin koordinasiyası ilə məşğul olan əsas qurumdur.”
Rusiyanın Milli Tibbi Tədqiqat Radioloji Mərkəzinin yüksək peşəkar kadrları ilə tanındığını vurğulayan Azərbaycanın səhiyyə naziri onkologiya, radiologiya və urologiya sahəsində birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Andrey Kaprin belə görüşlərin təcrübə və bilik mübadiləsi baxımından çox vacib olduğunu vurğulayıb. NMRRC-nin Baş direktoru rəhbərlik etdiyi Mərkəzin fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, NMRRC-nin əsas fəaliyyəti ümumdünya onkologiya və radiologiyanın nailiyyətlərinə söykənərək, ən müasir üsul və texnologiyalardan istifadə etməklə xəstələrin müayinə və müalicəsini təmin etməkdir.
NMRRC-nin Baş direktoru, həmçinin Milli Onkologiya Mərkəzində onkoloji xəstələrin yüksək keyfiyyətli müalicəsi üçün yaradılan müasir şəraitin dünya standartları səviyyəsində olduğunu bildirib.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с генеральным директором Национального медицинского исследовательского центра радиологии России
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с генеральным директором Национального медицинского исследовательского центра радиологии (NMRRC) России, академиком Андреем Каприным. Во встрече также принял участие генеральный директор Национального центра онкологии, академик Джамиль Алиев.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что сотрудничество между Азербайджаном и Россией успешно развивается как в двустороннем, так и многостороннем форматах: «Тесные связи между нашими странами определяют широкий спектр сотрудничества в сфере здравоохранения, в том числе в онкологии».
Теймур Мусаев также указал значимость Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М. Сеченова: «Врачи, окончившие это учебное заведение, вносят важный вклад в развитие здравоохранения страны».
В своем выступлении министр подчеркнул, что в Азербайджане осуществлены серьезные меры для лечения раковых заболеваний, и эта работа планомерно продолжается: «Онкологическая служба в Азербайджане прошла большой и успешный путь развития. В настоящее время благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева Национальный центр онкологии оснащен новейшей медицинской техникой и является головной структурой, занимающейся координацией научно-методических и профилактических работ, проводимых по квалифицированной онкологической помощи, оказываемой населению республики».
Подчеркнув, что Национальный медицинский исследовательский центр радиологии России известен высокопрофессиональным кадровым составом, министр здравоохранения Азербайджана отметил важность усилий по осуществлению совместных научных исследований в области онкологии, радиологии и урологии.
Поблагодарив за теплый прием, академик Андрей Каприн подчеркнул, что подобные встречи очень важны с точки зрения обмена опытом и знаниями. Генеральный директор NMRRC также предоставил подробную информацию о деятельности руководимого им Центра. Было отмечено, что основными направлениями деятельности NMRRC являются обследование и лечение пациентов по самым современным методикам и технологиям, с применением лучших достижених мировой онкологии и радиологии.
Генеральный директор NMRRC также отметил, что современные условия, созданные в Национальном центре онкологии для высококачественного лечения онкобольных, полностью соответствует мировым стандартам.