Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin aparıcı universitetlərinin rəhbərləri ilə görüş keçirilib
Əvvəlcə səhiyyə naziri Teymur Musayev Hacettepe Universitetinin rektoru Mehmet Cahit Güranı qəbul edib.
Səhiyyə naziri ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə, o cümlədən tibb sahəsində qarşılıqlı faydalı əlaqələrin mövcudluğundan məmnunluğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, uzun illər ərzində tibb sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi üçün səmərəli işlər görülüb.
Öz növbəsində Mehmet Cahit Güran səhiyyə sahəsində Azərbaycanla Türkiyə arasında sıx əlaqələrin mövcudluğunu vurğulayaraq, ölkələrimizin mütəxəssis və həkimlər üçün təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma proqramlarında iştirakı üçün qarşılıqlı səfərlər təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Teymur Musayev Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldızla görüşüb.
Nazir xatırladıb ki, ölkəmizin qocaman ali məktəblərindən biri olan Azərbaycan Tibb Universiteti ilə Türkiyənin 20-ə yaxın nüfuzlu universitetləri arasında anlaşma memorandumu imzalanıb və bu istiqamətdə səmərəli əməkdaşlıq aparılır: “Bu sazişlər çərçivəsində bir çox sahələr üzrə qarşılıqlı fəaliyyət və birgə layihələr icra olunur”.
Musa Yıldız bildirib ki, rəhbərlik etdiyi təhsil ocağının mütəxəssisləri Azərbaycan Tibb Universitetində təşkil olunan təlim, beynəlxalq elmi konfranslar və vebinarlarda mütəmadi olaraq iştirak edirlər.
Səhiyyə naziri həmçinin Başkənd Universitetinin təsisçisi Mehmet Haberal ilə görüşüb.
Teymur Musayev tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsi üçün yeni imkanlar yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığının əbədi olduğunu vurğulayan Mehmet Haberal bu birliyin təhsil və tibb sahəsində də yüksələn xətlə davam edəcəyini qeyd edib.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşlərdə ölkələrimiz arasında tibb sahəsində əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində səmərəli işlər görülməsinin vacibliyi vurğulanıb.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с руководителями ведущих вузов Турции
Сначала министр здравоохранения Теймур Мусаев встретился с ректором университета Хаджеттепе Мехметом Джахитом Гюраном.
Министр здравоохранения выразил удовлетворение наличием взаимовыгодных отношений между странами во всех сферах, в том числе и в здравоохранении. По его словам, на протяжении многих лет ведется эффективная работа по укреплению этого сотрудничества.
В свою очередь, Мехмет Джахит Гюран, подчеркнув тесные связи между Азербайджаном и Турцией в сфере здравоохранения, отметил, что для участия двух стран в программах обмена опытом и обучения специалистов и врачей были организованы взаимные визиты.
Затем Теймур Мусаев встретился с ректором Университета Гази Мусой Йылдызом.
Министр напомнил, что между Азербайджанским медицинским университетом, одним из старейших вузов страны, и около 20 престижными вузами Турции подписан меморандум о взаимопонимании, в этом направлении осуществляется эффективное сотрудничество: «В рамках этих соглашений осуществляется сотрудничество и совместные проекты по многим направлениям».
Муса Йылдыз сообщил, что специалисты его университета регулярно участвуют в тренингах, международных научных конференциях и вебинарах, организуемых в Азербайджанском медицинском университете.
Министр здравоохранения также встретился с основателем Башкентского университета Мехметом Хабералом.
Теймур Мусаев отметил, что созданы возможности для взаимодействия в сфере медицинского образования, в том числе для обмена современной методической и научно-практической информацией в сфере непрерывного профессионального образования медицинских работников.
Подчеркнув, что братство Азербайджана и Турции вечно, Мехмет Хаберал сказал, что этот союз будет и дальше укрепляться в сфере образования и здравоохранения.
На встречах, прошедших в духе взаимопонимания, была подчеркнута важность эффективной работы по укреплению отношений между странами в области здравоохранения.