Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Şurasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Şurasının (DEİK) nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, Türkiyə və Azərbaycan tarixlərinin ən mürəkkəb dövrlərində bir-birinə dəstək olublar və ölkələrimiz arasında mövcud olan dostluq münasibətləri dövlət başçılarının sayəsində bu gündə ən yüksək səviyyədədir.
Türkiyə və Azərbaycan arasında tibb sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin mövcudluğundan məmnunluğunu bildirən Teymur Musayev, Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyətinin cari ilin may ayında qardaş Türkiyəyə işgüzar səfərini xatırladıb: “İkigünlük səfər çərçivəsində Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca ilə görüş zamanı olduqca səmərəli müzakirələr apardıq. Qardaş ölkənin aparıcı tibb ocaqlarının fəaliyyəti ilə də tanış olduq. Səhiyyənin bütün sahələrində Türkiyənin təcrübəsini öyrənmək bizim üçün olduqca faydalıdır”.
Rəqəmsallaşdırmanın iqtisadiyyatda labüd bir proses olduğunu diqqətə çatdıran Teymur Musayev deyib ki, səhiyyə də iqtisadiyyatın bir sektoru olaraq gələcəyini yalnız rəqəmsallaşdırmanın üzərindən görür: “Bu sahədə qardaş Türkiyənin təcrübəsi əvəzsizdir. Rəqəmsallaşdırmada Türkiyə modeli dünyada liderdir”, - deyə nazir vurğulayıb.
Öz növbəsində DEİK-in nümayəndələri tibbi turizm, səhiyyənin rəqəmsal transformasiyası sahəsində tədqiqatlar üzrə Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıblar.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq, birgə layihələr ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb. Görüşün sonunda tərəflər əməkdaşlığı inkişaf etdirmək barədə razılığa gəliblər.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегацией Совета внешнеэкономических связей Турции
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией Совета внешнеэкономических связей Турции (DEIK).
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что Турция и Азербайджан поддерживали друг друга в самые трудные периоды своей истории. Благодаря главам наших государств братские отношения наших стран и сегодня находятся на самом высоком уровне.
Выразив удовлетворение наличием взаимовыгодных отношений между странами в сфере здравоохранении, Теймур Мусаев напомнил о состоявшемся в мае текущего года рабочем визите делегации Минздрава Азербайджана в братскую Турцию: «В ходе двухдневного визита мы провели очень плодотворные дискуссии с министром здравоохранения Турции Фахреттином Коджа, ознакомились с деятельностью ведущих медицинских учреждений братской страны. Думаю, что изучение опыта Турции в области здравоохранения будет продуктивным для нас».
Отметив, что цифровизация является неизбежным процессом в экономике, Теймур Мусаев сказал, что здравоохранение, как сектор экономики, видит свое будущее только в цифровизации: «Опыт Турции в данной области неоценим, и ее модель является лидирующей в мире», - подчеркнул министр.
В свою очередь представители DEIK выразили заинтересованность в сотрудничестве с Министерством здравоохранения Азербайджана по исследованиям в области медицинского туризма, цифровой трансформации здравоохранения и в других сферах.
На встрече, прошедшей в духе взаимопонимания, состоялся обмен мнениями об успешном развитии многосторонних отношений между двумя братскими странами, о сотрудничестве в области здравоохранения и реализации совместных проектов. В конце встречи стороны договорились развивать сотрудничество.