Səhiyyə Nazirliyində Ukraynanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Ukraynanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yuriy Husyevlə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrinin bir çox sahələrdə uğurla davam etdiyini diqqətə çatdırıb. Nazir müstəqilliyin bərpasından sonra Azərbaycan ilə Ukrayna arasında dostluq münasibətlərinin formalaşdığını və ikitərəfli əsasda səmərəli əlaqələrin qurulduğunu qeyd edib: “Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə nazirliyin Sanatoriya-Kurort Bərpa Mərkəzində valideyn himayəsindən məhrum olan 7-17 yaşlı ukraynalı uşaqlar üçün reabilitasiya kursunun təşkili bunun əyani təsdiqidir”
Teymur Musayev ölkələrimiz arasında səhiyyə sahəsində də ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyevin milli səhiyyənin inkişafına böyük diqqət və önəm verdiyini vurğulayan nazir, bu sahənin modernləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırılması, insan kapitalının inkişaf etdirilməsi və səhiyyə iqtisadiyyatının gücləndirilməsinin Azərbaycan üçün prioritet məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib.
Nazir, həmçinin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcəyi diqqətə çatdırıb: “Dövlət başçısı vurğulayıb ki, beynəlxalq ictimaiyyətin yekdil dəstəyi ilə COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı qərar Azərbaycana olan böyük etimadın təzahürüdür”.
Öz növbəsində Yuriy Husyev Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardımlara görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürünü bildirib. Dövlətlərarası əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan səfir ölkələrimiz arasında tarixi və ənənəvi dostluq münasibətlərinin mövcudluğunu bildirib. COP29-un əhəmiyyətini qeyd edən Yuriy Husyev Azərbaycanın hər zaman mühüm beynəlxalq tədbirləri ən yüksək səviyyədə təşkil etdiyi vurğulayıb.
Diplomat Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyi və nazirliyin tabeliyində olan qurumlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib. Yuriy Husyev, həmçinin Bakıda ukraynalı uşaqlar üçün reabilitasiya kursunun təşkilinə görə təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə tibb təhsili və bu sahədə peşəkar kadrların hazırlanması, habelə tibb universitetləri arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Украины
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Украины в нашей стране Юрием Гусевым.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул успешное развитие двусторонних отношений между нашими странами. Министр также отметил, что с момента восстановления независимости наших стран между Азербайджаном и Украиной сформировались дружественные отношения и существуют эффективные связи на двусторонней основе: «Организация при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства здравоохранения Азербайджана в Санаторно-курортном реабилитационном центре Минздрава курса реабилитации оставшимся без попечения родителей украинским детям в возрасте от 7 до 17 лет является ярким тому подтверждением».
Теймур Мусаев указал и на наличие широкого потенциала для развития отношений между двумя странами в области здравоохранения.
Подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев придает большое внимание развитию национального здравоохранения, министр отметил, что модернизация, цифровизация, развитие человеческого капитала и укрепление экономики здравоохранения является одним из приоритетных вопросов государства.
Теймур Мусаев также напомнил, что в ноябре текущего года Азербайджан примет у себя 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - COP29: «Глава государства подчеркнул, что принятое при единогласной поддержке международного сообщества решение о проведении в нашей стране СОР29 свидетельствует о большом доверии к Азербайджану».
В свою очередь Юрий Гусев выразил благодарность Азербайджанскому государству за гуманитарную помощь, оказанную Украине. Подчеркнув высокий уровень двухсторонних связей, посол отметил, что между нашими странами существуют исторические, традиционно дружеские отношения. Отметив важность COP29, Юрий Гусев подчеркнул, что Азербайджан всегда на самом высоком уровне достойно принимает и организует международные мероприятия.
Дипломат отметил, что существует большой потенциал для расширения сотрудничества с Министерством здравоохранения Азербайджана и его подведомственными учреждениями. Юрий Гусев также поблагодарил за организацию для украинских детей курса реабилитации в Баку.
В ходе встречи была подчеркнута важность медицинского образования и подготовки квалифицированных кадров в этой сфере, а также обмен опытом между медицинскими вузами.