Səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan-İran əməkdaşlığının gücləndirilməsinin yeni perspektivləri müzakirə olunub
Səhiyyə Nazirliyində İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Seyid Abbas Musəvi ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev son illərdə Azərbaycan və İran arasında digər istiqamətlərdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də əlaqələrin genişləndiyini diqqətə çatdırıb. Nazir bildirib ki, dövlət başçılarının müntəzəm görüşləri, eyni zamanda hökumət üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır.
Ölkələrimiz arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluğunu bildirən Teymur Musayev, əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Azərbaycan Tibb Universitetinin Təbriz Tibb Elmləri Universiteti və İran İslam Respublikasının digər tibb ocaqları ilə əməkdaşlığını xatırladan nazir ali tibb məktəbləri arasında tələbə mübadiləsinin bu işə böyük töhfələr verəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində Seyid Abbas Musəvi İranın Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu münasibətlər yaxın dostluq və sıx əməkdaşlıq üzərində qurulub. Son illər ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayan səfir tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət üçün yeni imkanlar yaradılmasını bildirib. Səfir qeyd etdi ki, hazırda minə yaxın İran vətəndaşı Azərbaycan Tibb Universitetində ali tibbi təhsil alır.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə tərəflər səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi, eyni zamanda əczaçılıq sənayesində gələcək əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.

Обсуждены новые перспективы азербайджано-иранского сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в нашей стране Сейидом Аббасом Мусави.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул расширение отношений между Азербайджаном и Ираном во многих сферах. Было отмечено, что регулярные встречи глав государств, а также взаимные визиты членов правительств играют важную роль в развитии отношений двух стран по различным направлениям, в том числе в сфере здравоохранения.
Выразив удовлетворение нынешним состоянием отношений между нашими странами в области здравоохранения и медицинской науки, Теймур Мусаев подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества. Министр также напомнил, что Азербайджанский медицинский университет активно сотрудничает и проводит обмен студентами с Тебризским университетом медицинских наук и другими медицинскими вузами Исламской Республики Иран.
В свою очередь Сейид Аббас Мусави отметил, что Иран придает особое значение развитию отношений с Азербайджаном. По его словам, наши страны связывают тесные узы дружбы, сотрудничества и добрососедства. Подчеркнув успешное взаимодействие двух стран в сфере фарминдустрии, посол также отметил, что созданы новые возможности для взаимодействия в сфере медицинского образования. Посол сообщил, что в настоящее время около 1000 граждан Ирана получают высшее медицинское образование в Азербайджанском медицинском университете.
В ходе встречи, прошедшей в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, стороны отметили важность углубления сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, а также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в фармацевтической отрасли.