Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası” çərçivəsində Azərbaycan səhiyyə nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Daşkənddə Heydər Əliyev Meydanını ziyarət edib
Daşkənddə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Azərbaycan və Özbəkistan səhiyyə nazirliklərinin təşkilatçılığı ilə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş "Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası" keçirilir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan səhiyyə naziri Teymur Musayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Daşkənddə yaradılmış Heydər Əliyev Meydanını və burada ucaldılmış böyük memorial kompleksini ziyarət ediblər. Nümayəndə heyəti Ulu Öndərin abidəsi önünə tər gül dəstələri qoyub, xalqımızın Ümummilli Liderinin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. Meydan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci il 21 iyunda Özbəkistan Respublikasına dövlət səfəri çərçivəsində açılıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin adını daşıyan küçədə yerləşən meydan şəhər sakinləri və qonaqların istirahət üçün ən çox üz tutduqları məkanlardan biridir.
Sonra nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Özbəkistandakı səfirliyində olub.
Səhiyyə dekadası çərçivəsində Özbəkistanın səhiyyə naziri Amrillo İnoyatovun Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayevlə ikitərəfli görüşü də keçirilib.
Səmimi mühitdə keçən görüşdə qardaş ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlər və əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, hər iki ölkənin rəhbərlərinin qarşılıqlı səfərləri dövlətlərarası dostluğun bariz nümunəsidir.
Qeyd olunub ki, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə reallaşan Səhiyyə Dekadası çərçivəsində oktyabrın 11-də Özbəkistan-Azərbaycan səhiyyə forumu keçiriləcək. Forum ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşməsi ilə yanaşı, səhiyyə sahəsində təcrübə mübadilələrinin gücləndirilməsi, dövlət-özəl tərəfdaşlığın stimullaşdırılması, bu sahəyə əlavə investisiyaların cəlb edilməsi üçün geniş imkanlar yaradacaq. Dekada çərçivəsində Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyinin həkim mütəxəssislərinin özbəkistanlı həmkarları ilə birgə keçirdikləri cərrahi əməliyyatlar, müayinə və müalicə prosedurları yüksək qiymətləndirilib. Vurğulanıb ki, bu tədbir qarşılıqlı əməkdaşlığı yeni müstəviyə keçirməklə, hər iki ölkənin həkimlərinin praktiki biliklərin artırılması və əhalinin sağlamlığının qorunmasında yeni imkanlar yaradacaq.
Görüş zamanı digər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlərə dair fikir mübadiləsi də aparılıb.
Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti səhiyyə dekadası çərçivəsində Akademik V.Vahidov adına Respublika İxtisaslaşdırılmış Elmi-Praktiki Cərrahiyyə Mərkəzində olub. Burada Teymur Musayev səhiyyə dekadası çərçivəsində birgə əməliyyat olunan vətəndaşlar və Azərbaycandan gələn həkimlərlə görüş keçirib.
Görüşdə qeyd edilib ki, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə keçirilən səhiyyə dekadası çərçivəsində Özbəkistanın müxtəlif regionlarında yaşayan əhaliyə müasir tibbi avadanlıqlar vasitəsilə 100-dən çox birgə cərrahiyyə əməliyyatları icra edilib və müayinələr aparılıb.
Tibbi prosedurlar neonatal minimal invaziv cərrahiyyə, uşaq cərrahiyyəsi, transplantologiya, minimal invaziv laparoskopik və histeroskopik cərrahiyyə, travmatologiya və ortopediya, onkologiya və oftalmologiya, ağır rekonstruktiv əməliyyatlar kimi sahələri əhatə edib.
Eyni zamanda, Respublika İxtisaslaşmış Göz Mikrocərrahiyyə Mərkəzi, Milli Uşaq Tibb Mərkəzi, Elmi-Praktik Travmatologiya və Ortopediya Mərkəzi və M-klinika ilə tanışlıq baş tutub.

Within the framework of the “Uzbekistan-Azerbaijan Health Decade” dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev the delegation led by the Health Minister of Azerbaijan visited Heydar Aliyev Square in Tashkent
“Uzbekistan-Azerbaijan Health Decade”, dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev, is being held in Tashkent with the support of the Heydar Aliyev Found and organizations of Health Ministries of Azerbaijan and Uzbekistan.
Within the framework of the visit, the delegation led by the Health Minister of Azerbaijan, Teymur Musayev, visited Heydar Aliyev Square, created in Tashkent and the large memorial complex erected there. The delegation laid flowers in front of the Great Leader’s monument and honored the memory of the National Leader. The square was opened as part of the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the Republic of Uzbekistan on June 21, 2022. The square, located on the street named after the national leader Heydar Aliyev, is one of the places where city residents and guests go for recreation.
Then, the delegation visited the embassy of the Republic of Azerbaijan in Uzbekistan.
As part of the Health Decade, Uzbekistan’s Healthcare Minister, Amrillo Inoyatov, had a bilateral meeting with Azerbaijan’s Health Minister, Teymur Musayev. The high level of bilateral relations and cooperation between the fraternal countries was emphasized at the meeting held in a friendly atmosphere. It was stated that the mutual visits of the leaders of both countries are a clear example of interstate friendship. Within the framework of the Decade, the surgical operations, examination and treatment procedures performed by medical specialists of Azerbaijan’s Health Ministry, together with Uzbek colleagues, were highly appreciated. It was emphasized that this event will bring the mutual cooperation to a new level, increase the practical knowledge of the doctors of both countries and create new opportunities for protecting the health of the population. During the meeting, opinions were exchanged on other issues of mutual interest. The delegation led by Health Minister of Azerbaijan, Teymur Musayev, visited the Republican Specialized Scientific and Practical Surgery Center named after Academician V.Vahidov within the framework of the health decade. There, Teymur Musayev held a meeting with the citizens and doctors from Azerbaijan who were operated together within the framework of the healthcare decade.
It was noted at the meeting that more than 100 joint surgeries and examinations were performed on the population living in different regions of Uzbekistan with the help of modern medical equipment within the framework of the decade of healthcare held with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Medical procedures covered areas such as neonatal minimally invasive surgery, pediatric surgery, transplantology, minimally invasive laparoscopic and hysteroscopic surgery, traumatology and orthopedics, oncology and ophthalmology and heavy reconstructive operations.
At the same time, acquaintance with the Republican Specialized Eye Microsurgery Center, National Children’s Medical Center, Scientific-Practical Traumatology and Orthopedics Center and M-clinic took place.