Vətən müharibəsi iştirakçılarına psixoloji yardımın göstərilməsi üçün Türkiyəli peşəkar mütəxəssislər ölkəmizdə səfərdədirlər
44 günlük şanlı Vətən müharibəsi iştirakçılarının postmüharibə dövründə psixoloji pozuntularının aradan qaldırılması, xəsarət almış şəxslərin cəmiyyətə yenidən inteqrasiyası, onların sosial reabilitasiyası məsələləri daim dövlətimizin diqqətindədir.
Qazilərə proaktiv psixoloji tibbi dəstəyin göstərilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin dəvəti ilə 2 peşəkar mütəxəssis, Kütahya Tibb Elmləri Universitetində psixi sağlamlıq uzmanı Dr. İsmail Volkan ŞAHİNER ilə Ankara Təhsil və Araşdırma Xəstəxanasının psixoloqu Nihan KILIÇ bilik və təcrübələrini yerli mütəxəssislərlə paylaşmaq, ehtiyacı olan şəxsləri müayinə və müalicə etmək üçün Azərbaycanda səfərdədirlər.
Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə 1 aylıq müddətə ölkəmizə ezam olunmuş mütəxəssislər burada intensiv şəkildə fəaliyyət göstərəcək. Səfərin ilk günü peşəkar mütəxəssislərlə Səhiyyə Nazirliyində görüş keçirilib.
Görüşdə qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan və Türkiyə münasibətlərinin dərin köklərə əsaslandığını, iki qardaş ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu qeyd edib: “Tarixi torpaqlarımızı işğaldan azad etmək uğrunda aparılan əks-hücum əməliyyatlarının ilk dəqiqələrindən ölkəmizin yanında olan qardaş Türkiyə Respublikasının dəstəyini bu gün də hiss edirik”.
Səfərin baş tutmasına görə Türkiyənin Səhiyyə Nazirliyinə təşəkkürünü bildirən Teymur Musayev postmüharibə dövründə qazilərimizin psixoloji durumunun nəzarətdə saxlanılmasında Türkiyəli mütəxəssislərin dəstəyinə ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində Türkiyəli mütəxəssislər ölkələrimiz arasındakı qardaşlığın əbədi və sarsılmaz olduğunu vurğulayaraq, tarixin ən çətin dövrlərində bir-birilərinə olan dəstəyin bundan sonra da davam edəcəyini diqqətə çatdırıblar. Bildirilib ki, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanın qəhrəman oğulları ölkənin tarixinə qızıl hərflərlə yeni səhifə yazıblar. Təbii ki, hər bir qələbənin öz çətinliyi var. Vətən müharibəsi iştirakçılarında postmüharibə sindromunun aradan qaldırılması üçün Türkiyəli mütəxəssislər bütün bilik və bacarıqlarını əsirgəməyəcəklərini vurğuladılar.

В Азербайджан прибыли турецкие специалисты для оказания психологической помощи участникам Отечественной войны
Вопросы устранения психологических нарушений у участников 44-дневной войны в поствоенный период, реинтеграции в общество пострадавших лиц, их социальной реабилитации всегда находятся в центре внимания нашего государства.
В целях оказания проактивной психолого-медицинской помощи нашим ветеранам в Азербайджан по приглашению Министерства здравоохранения прибыли 2 профессиональных специалиста - психиатр из Университета медицинских наук города Кютахья, доктор Исмайыл Волкан Шахинер и психолог клиники образования и исследования Анкары Нихан Кылыч. Турецкие эксперты поделятся знаниями и опытом с местными специалистами, обследуют и проведут лечение нуждающихся лиц.
Специалисты, командированные в Азербайджан при поддержке Министерства здравоохранения Турции, в течение месяца будут интенсивно работать в нашей стране. В первый день приезда профессиональные специалисты провели встречу в Министерстве здравоохранения.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что азербайджано-турецкие отношения имеют глубокие историчские корни, сотрудничество между двумя братскими странами во всех сферах является образцовым: «Мы и сегодня ощущаем поддержку братской Турецкой Республики, которая находится рядом с нашей страной с первых минут контрнаступательных операций за освобождение наших исторических земель от оккупации».
Выразив благодарность Министерству здравоохранения Турции за визит, Теймур Мусаев отметил необходимость поддержки турецких специалистов в контроле психологического состояния наших ветеранов в поствоенный период.
В свою очередь, турецкие специалисты, подчеркнув, что братство наших стран является вечным и нерушимым, отметили, что поддержка друг друга в самые трудные периоды истории будет продолжаться и в дальнейшем. Было подчеркнуто, что в ходе 44-дневной Отечественной войны героические сыны Азербайджана золотыми буквами вписали новую страницу в историю страны. Конечно, большая победа дается дорогой ценой. Турецкие специалисты подчеркнули, что не пожалеют всех своих знаний и навыков для преодоления поствоенного синдрома у участников Отечественной войны.