Mayın 21-də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində yerləşən mənzil qərargahında Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 76-cı sessiyasının açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Assambleyada səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Assambleya çərçivəsində ÜST-nin Avropa üzrə Regional direktoru Hans Henri Kluge ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb: “Azərbaycan nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə 1992-ci ildən sıx əməkdaşlıq edir. Ötən müddət ərzində regional və qlobal səviyyələrdə uğurlu layihələr həyata keçirilib”.
Nazir, həmçinin COVID-19-la mübarizədə ölkə daxilində görülmüş işlər, habelə beynəlxalq müstəvidə Azərbaycanın göstərdiyi yardım və irəli sürdüyü təşəbbüsləri qeyd edib.
Daha sonra nazir Teymur Musayev son günlər Ermənistan mediasında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının həmin ölkədəki Nümayəndəliyinin rəsmiləri ilə Ermənistan səhiyyə naziri arasında keçirilmiş görüşdə ÜST rəsmisi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının suveren əraziləri ilə bağlı həqiqətə uyğun olmayan, qərəzli və mandatdan kənara çıxan fikirlərin yayılmasından narahatlığını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Hans Kluge məsələyə dair Təşkilatın Ermənistandakı nümayəndəliyi ilə əlaqə saxladığını, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Ermənistandakı Nümayəndəliyi ilə səhiyyə naziri arasında keçirilmiş görüşdə Azərbaycana aid heç bir fikir səsləndirilmədiyini, ümumilikdə ÜST-nin dünyada tibb personalına qarşı hücumları pislədiyini bildirmişdir. Hans Kluge hadisə ilə bağlı hər hansı bir məlumatın ÜST-nin rəsmi internet səhifəsində yayımlanmadığını vurğulamışdır.
Görüşdə Azərbaycan tərəfi ÜST-nin regiondakı ofislərini bölgədə sülh gündəliyinə doğru aparılan səyləri əngəlləyən hər hansı bir siyasi bəyanatlardan çəkinməyə və bu fəaliyyətlərə Təşkilatın rəhbərliyi tərəfindən nəzarəti gücləndirməyə çağırdı. Hans Klüge ÜST-nin öz fəaliyyətini siyasiləşdirmədən bitərəf və qərəzsiz şəkildə bundan sonra da davam etdirəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Daha sonra Hans Henri Kluge ÜST-nin Azərbaycanla əməkdaşlığının çox uğurlu olduğunu vurğulayıb. Koronavirus infeksiyası mövzusuna toxunan ÜST-nin Avropa üzrə regional direktoru COVID-19 peyvəndlərinin digər ölkələrə göndərilməsi kimi humanist addıma görə Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib. Həmçinin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə Azərbaycanın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə təşkilatla ölkəmiz arasında mövcud sıx əlaqələr və səhiyyə sahəsində gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 76-cı sessiyası mayın 30-da yekunlaşacaq. Səhiyyə Assambleyası ÜST-nin siyasətini müəyyən edən ali qərar qəbuledici orqanıdır.

21 мая в штаб-квартире Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в Женеве состоялась церемония открытия 76-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения. Азербайджанская Республика представлена на сессии Ассамблеи делегацией во главе с министром здравоохранения Теймуром Мусаевым.
В рамках Ассамблеи здравоохранения состоялась двусторонняя встреча между директором Европейского регионального бюро ВОЗ Хансом Генри Клюге и азербайджанской делегацией.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что наша страна придает большое значение сотрудничеству с ВОЗ: «Азербайджан тесно сотрудничает со Всемирной организацией здравоохранения с 1992 года. За прошедший период успешно реализованы ряд проектов на региональном и глобальном уровнях».
Теймур Мусаев отметил проведенную в стране работу по борьбе с COVID-19, а также помощь Азербайджана и ее инициативы в этом контексте в международной плоскости.
Затем министр Теймур Мусаев довел до сведения обеспокоенность азербайджанской стороны относительно ложных, предвзятых и не подпадающих под мандат высказываний официального представителя ВОЗ в Армении на встрече с министром здравоохранения этой страны о суверенных территориях Азербайджанской Республики.
Ханс Клюге сообщил, что он связался с представительством организации в Армении по этому вопросу, где ему сообщили, что на встрече с министром здравоохранения не было высказано никакого мнения относительно Азербайджана, и в целом ВОЗ осуждает нападения на персонал медицинских учреждений в мире. Ханс Клюге подчеркнул, что никакой информации об инциденте на официальном сайте ВОЗ не размещено.
На встрече азербайджанская сторона призвала офисы ВОЗ в регионе воздерживаться от любых политических заявлений, препятствующих усилиям по мирной повестке в регионе, и усилить контроль за этой деятельностью со стороны руководства организации. Ханс Клюге выразил уверенность, что ВОЗ продолжит свою деятельность нейтрально и беспристрастно.
Ханс Клюге подчеркнул плодотворное сотрудничество между ВОЗ и Азербайджаном. Коснувшись вопроса о пандемии COVID-19, директор Европейского регионального бюро ВОЗ поблагодарил руководство Азербайджана за гуманные шаги в борьбе с коронавирусной инфекцией на глобальном уровне. Он также высоко оценил деятельность Азербайджана в период председательства в Движении неприсоединения.
На встрече было обсуждено сотрудничество между организацией и Азербайджаном, а также перспективы будущего взаимодействия в области здравоохранения.
76-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения завершится 30 мая. Ассамблея здравоохранения является высшим директивным органом ВОЗ, определяющим политику Организации.