Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyası çərçivəsində ikitərəfli görüşlər keçirib
Astanada keçirilən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev ÜST-nin Avropa Regional direktoru Hans Henri Klüqe, Qazaxıstanın səhiyyə naziri xanım Ajar Giniyat və UNAİDS-in Asiya-Sakit Okean, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Dəstək Qruplarının Direktoru İmonn Merfi ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Səmimi mühitdə keçən görüşlərdə, Azərbaycanın Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və onun Avropa Regional Komitəsi ilə qarşılıqlı fəaliyyətinin yüksək səviyyədə olduğu bildirilib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ÜST-lə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyi, COVID-19 pandemiyası zamanı Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində xüsusi sessiyanın çağırılması ÜST və onun Avropa Regional Komitəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanıb.
Həmçinin, səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması, insan kapitalı və infrastruktur sahələrində ölkəmizin ÜST-lə daha sıx əməkdaşlığa maraqlı olduğu bildirilib. COVID-19-la mübarizədə Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə göstərdiyi yardım və irəli sürdüyü təşəbbüslər də qeyd edilib.
Görüşlərdə səhiyyə və tibb elmi sahəsində ölkələr arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf imkanları, əczaçılıq sahəsində ikitərəfli əlaqələrin perspektivləri müzakirə olunub. Səhiyyədə idarəçiliyin müasir konsepsiyalara uyğun formalaşdırılması, yerli və xarici tərəfdaşlarla əməkdaşlığda Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, onun Avropa Regional Komitəsinin dəstəyi yüksək qiymətləndirilib.
ÜST-ə üzv ölkələr və beynəlxalq təşkilatlarla səhiyyə sisteminin müasir çağırışlar əsasında qurulması, mütərəqqi idarəetmə prinsipləri, texnoloji nailiyyətlərin tətbiqi, tibb təhsilinin inkişafı, xəstəliklərin diaqnostikası, QİÇS-lə mübarizədə təcrübə mübadiləsi, habelə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyi də vurğulanıb. Qeyd edilib ki, ÜST-nin Avropa Regional Komitəsi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq region ölkələrində əhalinin sağlamlığının qorunması, gələcəkdə baş verə bilən pandemiyalara hazırlıq və digər bu kimi sahələrdə tədbirlərin həyata keçirilməsi və mövcud potensialların səfərbər olmasına geniş imkanlar yaradıb.

В рамках 73-й сессии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения министр здравоохранения Азербайджанской Республики провел двусторонние встречи
В рамках 73-й сессии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения Министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев провел двусторонние встречи c директором европейского регионального бюро ВОЗ Хансом Генри Клюге, министром здравоохранения Казахстана Ажарой Гиният, а также c директором региональных групп поддержки для регионов Азиатско-Тихоокеанского региона, Восточной Европы и Центральной Азии ЮНЭЙДС Имонном Мерфи.
В ходе бесед, прошедших в дружественной атмосфере, было отмечено высокий уровень двусторонних отношений между Азербайджаном и Всемирной организацией здравоохранения и ее Европейским региональным комитетом. Было подчеркнуто, что ВОЗ и ее Европейский региональный комитет высоко оценивают роль Президента Азербайджанской Республики в успешной реализации двусторонних отношений с этой организацией, а также организацию созыва специальной сессии в рамках сотрудничества Движения Неприсоединения во время пандемии COVID-19. Было подчеркнуто, что Азербайджан заинтересован в более тесном сотрудничестве с ВОЗ в сферах цифровизации здравоохранения, человеческого капитала и инфраструктуры. Также были отмечены помощь и инициативы Азербайджана в борьбе с COVID-19 на международном уровне.
На встречах была высоко оценена поддержка Всемирной организации здравоохранения и ее Европейского регионального комитета в сфере формировании управления здравоохранением согласно современным концепциям, использовании международного опыта, а также сотрудничества со странами, входящими в состав организации.
Была определена важность углубления сотрудничества между странами-членами ВОЗ и международными организациями в сфере создания современных систем здравоохранения, применения прогрессивных принципов управления, технологических достижений, развитие медицинского образования, диагностики заболеваний, а также борьбы со СПИДом.
Стороны также отметили, что Европейский региональный комитет ВОЗ-а создает условия для реализации мер в сфере охраны здоровья населения, медицинских и социально-медицинских кадров, готовности к возможным пандемиям и др. подобным вызовам в регионе.