Oktyabrın 29-dan 31-dək Kopenhagendə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional Komitəsinin 74-cü sessiyası keçirilir.
Sessiyada ÜST-nin Avropa regionunda ali idarəetmə orqanı olan Regional Komitənin 53 üzv dövlətinin səhiyyə nazirləri, digər rəsmiləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edirlər. Azərbaycan Respublikası sessiyada səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Tədbirin açılışında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus qlobal səhiyyənin cari problemlərini qeyd edərək, Təşkilat tərəfindən bu çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib.
Öz növbəsində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa üzrə Regional direktoru, ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyasının sədri Hans Henri Klüge Avropa Regional Bürosunun ötən sessiyadan indiyədək gördüyü işlərə dair hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Tedros Adhanom Qebreyesus və Hans Henri Klügenin çıxışlarından sonra ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin sessiyasının gündəliyi müzakirəyə təqdim edilib. Sessiyanın gündəliyinə ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 74-cü sessiyasının sədrinin seçilməsi, ÜST-nin Avropa regionunda səhiyyənin vəziyyəti və qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olmaq üçün Təşkilat tərəfindən “2020–2025-ci illər üzrə Avropa İş Proqramı”nın, “2030-cu ilə qədər olan dövr üçün Dayanıqlı İnkişaf sahəsinə dair Gündəlik” və həyata keçirdiyi digər strateji tədbirlərlə bağlı məsələlərin müzakirələri daxil edilib.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Hans Henri Klüge yenidən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin sədri seçilib.
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının sessiyasında çıxış edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ilk növbədə Hans Henri Klugeni yenidən bu vəzifəyə seçilməsi münasibətilə təbrik edib.
Nümayəndə heyəti rəhbərinin sözlərinə görə, sağlamlığın təşviqi milli səviyyədə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq və daha güclü səhiyyə sistemlərini qurmaq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir: “Qlobal miqyasda gözlənilən ömür uzunluğu artdığından, biz bütün vətəndaşların sağlamlığının qorunmasına xüsusi diqqət yetirməliyik. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası”nın hədəflərindən biri də vətəndaşların sağlam həyat tərzinin təmin edilməsidir”.
Azərbaycanda milli səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi, insan kapitalının inkişafı və səhiyyənin maliyyələşdirilməsi istiqamətində son 20 ildə mühüm işlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb: “Ötən dövr ərzində 700-dən çox tibb müəssisəsi tikilib və əsaslı təmir olunub, müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz edilib”.
Teymur Musayev 2021-ci il aprelin 1-dən etibarən bütün ölkə üzrə icbari tibbi sığortanın tətbiqinin respublikanın sosial-iqtisadi həyatında mühüm hadisə olduğunu və səhiyyə sisteminin maliyyələşdirilməsi üçün yeni iqtisadi əsasların yaradıldığını qeyd edib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri bildirib ki, ölkəmiz COP29-un sədri qismində “İqlim davamlılığı üçün insan inkişafı üzrə Bakı Təşəbbüsü”nü irəli sürüb: “Bu təşəbbüs təhsil, səhiyyə və məşğulluq sahələrində sektorlararası əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə və bir-birini tamamlanmasına yönəlib”.
Nazir “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində Azərbaycan hökuməti tərəfindən işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb: “Əvvəllər işğal olunmuş torpaqların mina və partlayıcı maddələrlə hədsiz dərəcədə çirklənməsi Proqramda nəzərdə tutulan tədbirlərin reallaşmasına ciddi əngəl törədir. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra mina partlayışları nəticəsində əksəriyyəti mülki şəxslər olmaqla 381 vətəndaş həlak olub və ya ağır yaralanıb. Bu, bizim səhiyyəmiz üçün müəyyən çətinliklər yaradır”.
“Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının ölkə ofisi ilə birgə azad edilən ərazilərə əhalinin sağlam inteqrasiyası üçün psixoloji dəstək layihəsinə başlayıb. “Hər kəs üçün sağlamlıq” gündəliyinə sadiq qalaraq, biz bütün ölkə üzrə keyfiyyətli tibbi xidmətlərə çıxışı təmin edəcəyik”, - deyə Teymur Musayev fikrini tamamlayıb.
Oktyabrın 31-i yekunlaşacaq tədbir panel sessiyalarda müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələrlə davam edəcək.
Regional Komitə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa regional bürosunun rəhbər və qərarverici orqanıdır. Onun sessiyası isə əhalinin sağlamlıq və rifah vəziyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədini daşıyan strategiyaların müzakirəsi və təsdiqlənməsi məqsədilə hər il səhiyyə nazirlərini bir araya gətirən regionda ictimai sağlamlıq məsələləri üzrə əsas toplantıdır.

В Копенгагене с 29-го по 31-е октября проходит 74-я сессия Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
В свою очередь, директор Европейского регионального бюро (ЕРБ) Всемирной организации здравоохранения, председатель 73-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ Ханс Генри Клюге выступил с докладом о работе ЕРБ, проведенной с момента последней сессии.
После выступлений Тедроса Адханома Гебрейесуса и Ханса Генри Клюге на обсуждение была представлена повестка дня сессии Европейского регионального комитета ВОЗ. В повестку дня сессии включены такие вопросы, как избрание председателя 74-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ, обсуждения по состоянию здравоохранения в Европейском регионе ВОЗ и стратегическим действиям, предпринимаемым Организацией для достижения целей «Европейской программы работы на 2020–2025 годы» и Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и др.
По результатам голосования Ханс Генри Клюге был переизбран председателем Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения.
Выступивший на сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения глава азербайджанской делегации, министр здравоохранения Теймур Мусаев, поприветствовав участников мероприятия, в первую очередь поздравил Ханса Генри Клюге с переизбранием на этот пост.
По словам главы делегации, обеспечение здоровья населения важно с точки зрения достижения Целей устойчивого развития и создания прочных систем здравоохранения: «В связи с ростом продолжительности жизни в мировом масштабе, охрана здоровья населения становиться первостепенной задачей. Одной из целей «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденной соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева, является обеспечение здорового образа жизни граждан».
Было доведено до внимания, что за последние 20 лет в Азербайджане проделана огромная работа по укреплению национальной системы здравоохранения, развитию человеческого капитала и финансированию здравоохранения: «За прошедший период построено или капитально отремонтировано, а также оснащено современным медицинским оборудованием более 700 медучреждений».
Теймур Мусаев отметил, что внедрение обязательного медицинского страхования по всей стране с 1 апреля 2021 года стало важным событием в социально-экономической жизни республики и обеспечило новые экономические основы для современного финансирования системы здравоохранения.
Глава азербайджанской делегации сообщил, что наша страна в качестве председателя COP29 объявило о запуске «Бакинской инициативы по человеческому развитию для климатической стабильности»: «Данная инициатива направлена на укрепление межсекторального взаимодействия и взаимодополняемости между образованием, здравоохранением и занятостью».
Было подчеркнуто, что в рамках Программы Великое возвращение» правительство Азербайджана проводит важные работы по восстановлению и реконструкции освобожденных территорий: «Однако чрезмерное загрязнение ранее оккупированных земель минами и взрывчатыми веществами создает препятствия для своевременной реализации мероприятий, предусмотренных в Программе. затрудняет процессы переселения. После окончания Второй Карабахской войны жертвами мин стали 381 человек. Это создает определенные трудности для национальной системы здравоохранения».
«Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики совместно со страновым офисом ВОЗ запустило проект психологической поддержки для здоровой интеграции граждан, вернувшихся на постоянное место жительства в освобожденные районы. «Оставаясь приверженными повестке «Здоровье для каждого», мы обеспечим доступ к качественным медицинским услугам на всей территории страны», - отметил в заключение Теймур Мусаев.
Сессия продолжит свою работу дискуссиями на различные темы в рамках панельных сессий и завершится 31 октября.