Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə UNİCEF arasında bir sıra prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin Uşaq Fondunun (UNİCEF) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Aleks Haykens ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə UNİCEF arasında əlaqələrin çoxşaxəli və səmərəli olduğunu vurğulayıb: “Hökumət və vətəndaş cəmiyyəti ilə birgə əməkdaşlıq edən BMT-nin Uşaq Fondu səhiyyə, təhsil, gənclərin humanitar fəaliyyət sahəsində iştirakı, ana və uşaqların sağlamlığının qorunması kimi sahələrin inkişafına mühüm töhfələr verib. Ötən müddət ərzində qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində vacib işlər görülüb, ölkə və regional səviyyələrdə uğurlu layihələr həyata keçirilib”.
Sonda Teymur Musayev əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Aleks Haykens xatırladıb ki, UNİCEF Azərbaycanda fəaliyyətə 1993-cü ildə başlayıb. UNİCEF-in Azərbaycanda həyata keçirdiyi ilk layihələr zamanı əsas diqqət vaksinasiya, səhiyyə, reabilitasiya, təhsil və uşaqların müdafiəsi ilə bağlı aktual problemlərə yönəlməsi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan ilə UNİCEF arasında tərəfdaşlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirən Aleks Heykens 2021-2025-ci illər üzrə ölkə Əməkdaşlıq Proqramının birgə fəaliyyətimizin yeni dövrü üçün mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə prioritet əməkdaşlıq istiqamətləri və 2023-2024-cü illər üçün İş Planının hazırlanması nəzərdən keçirilib. Belə ki, ana və uşaq sağlamlığının gücləndirilməsi, səhiyyədə informasiya sistemlərinin gücləndirilməsi, COVID-19 qlobal pandemiya ilə bağlı uğurlu fəaliyyətlərin dəstəklənməsi, uşaqlarda inkişaf problemləri və erkən müdaxilə xidmətlərinin tətbiqi, eləcə də sektorlararası fəaliyyətin əlaqələndirilməsi barəsində müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə, tərəflər UNİCEF və ÜST tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və ölkənin digər səhiyyə orqanları ilə birgə həyata keçiriləcək ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək üzrə qarşıdan gələn 5 illik proqramın (gələn ildən başlayaraq) İş Planını müzakirə ediblər.

Обсуждены вопросы сотрудничества Минздрава Азербайджана и ЮНИСЕФ по ряду приоритетных направлений
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с главой представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Азербайджане Алексом Хайкенсом.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и ЮНИСЕФ многогранны: «Работая совместно с правительством и гражданским обществом, Детский фонд ООН внес важный вклад в такие сферы, как здравоохранение, образование, охрана здоровья матери и ребенка, участие молодежи в сфере гуманитарной деятельности. За прошедший период проделана значительная работа в контексте взаимного сотрудничества, успешно реализовано ряд проектов на страновом и региональном уровнях».
В свою очередь Алекс Хайкенс напомнил, что ЮНИСЕФ начал работу в Азербайджане в 1993 году. Было доведено до внимания, что в ходе первых проектов, реализуемых ЮНИСЕФ в Азербайджане, основное внимание было направлено на вакцинацию, здравоохранение, реабилитацию, образование и защиту детей. Дав высокую оценку достигнутому уровню партнерства между Азербайджаном и ЮНИСЕФ, Алекс Хайкенс отметил, что страновая программа сотрудничества на 2021-2025 годы служит основой для нового цикла сотрудничества.
В ходе встречи, прошедшей в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, были рассмотрены приоритетные направления сотрудничества и разработка Рабочего плана на 2023-2024-е годы. Обсуждены вопросы укрепления здоровья матерей и детей, усовершенствования информационных систем здравоохранения, поддержки успешных мероприятий, связанных с глобальной пандемией COVID-19, развития детей и внедрения служб раннего вмешательства, а также координации межсекторальных мероприятий. Помимо этого, стороны обсудили Рабочий план относительно предстоящей 5-летней программы (начиная со следующего года) по поддержке укрепления первичной медико-санитарной помощи, которая будет реализована совместно ЮНИСЕФ и ВОЗ в партнерстве с Министерством здравоохранения и другими органами управления здравоохранения страны.