Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin Malyariyaya yerli yoluxmanın kəsilməsinin Sertifikatlaşdırılması üzrə Qiymətləndirmə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində oktyabrın 3-dən 14-dək ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Malyariyaya yerli yoluxmanın kəsilməsinin Sertifikatlaşdırılması üzrə Texniki Məsləhət Qrupunun üzvlərinin daxil olduğu müstəqil Qiymətləndirmə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin ÜST-nin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyin rəhbəri Hande Harmancı da iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə 1992-ci ildən sıx əməkdaşlıq edir və bu əməkdaşlıq hər il yüksələn xətlə inkişaf etməkdədir.
Nazir çıxışında ölkəmizdə malyariya xəstəliyinin qarşısının alınması və ocaqlarının aradan qaldırılması istiqamətində aparılan işləri diqqətə çatdırıb: “Uzun illərdir ki, Azərbaycanda malyariyanın qarşısının alınması və ocaqlarının aradan qaldırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir. Bu səylər nəticəsində Azərbaycanda 2013-cü ildən malyariyaya yerli yoluxma halları qeydə alınmayıb”.
Teymur Musayev ölkəmizdə ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində məlum səbəblərdən sosial-siyasi vəziyyətin pisləşməsi, 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün, əhali arasında xaotik miqrasiyanın nəticəsində malyariya xəstəliyi geniş miqyasda yayılaraq ölkə ərazisinin 80 faizini əhatə etdiyini xatırladıb: “Epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar ÜST-nin tövsiyələrinə müvafiq olaraq Milli Proqram hazırlanıb və həmin proqramın uğurla həyata keçirilməsi nəticəsində epidemiyanın genişlənməsinin qarşısı alındığı üçün xəstələnmə səviyyəsi ilbəil azalmağa başlayıb”.
Nazir Azərbaycanda malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılmasına milli səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi, Səhiyyə Nazirliyinin bütün strukturlarının respublikanın digər nazirlikləri, idarə və təşkilatları ilə birgə koordinasiyalı fəaliyyəti nəticəsində nail olunduğunu vurğulayıb: “Malyariya ilə mübarizədə uğur həm də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının aparıcı mövqe tutduğu tərəfdaşların uzun illər hərtərəfli dəstəyi sayəsində mümkün olub”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən ÜST-nin Qiymətləndirmə Missiyasının üzvü Keyt Karter Azərbaycanın regionda malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılmasına və malyariyadan azad ölkə statusunun qorunub saxlanmasına əvəzsiz töhfəsini qeyd edib. Bildirilib ki, 2021-ci ilin sentyabr ayında Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi Azərbaycanda malyariya xəstəliyinə yoluxmanın kəsilməsi üzrə sertifikatlaşdırma prosesinə başlamaqla bağlı ÜST-nin baş direktoruna Tedros Adhanom Qebreyesusa rəsmi müraciət ünvanlayıb. Bu proses çərçivəsində 2022-ci il mayın 16-dan 20-nə kimi ÜST-nin sertifikatlaşdırma missiyası Azərbaycanda səfərdə olub. Bundan əlavə, cari ilin iyun ayında Səhiyyə Nazirliyi “Azərbaycan Respublikasında malyariyaya qarşı mübarizə üzrə Milli Hesabat”ı tələb olunan sənədlər paketi ilə birlikdə ÜST-nin Malyariyaya Nəzarət üzrə Qlobal Proqramına təqdim edib.
Qiymətləndirmə Missiyanın malyariyaya nəzarət sisteminin ayrı-ayrı komponentləri ilə iki həftəlik işinin nəticəsi olaraq və ölkədə görülən işlərin nəticələrinə əsasən, ÜST tərəfindən Azərbaycanı “malyariyadan azad” ölkə kimi sertifikatlaşdırması gözlənilir.

The Ministry of Health of Azerbaijan held a meeting with the delegation of the WHO Assessment Mission for the Malaria elimination certification process
A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with the delegation of the World Health Organization (WHO), which is in our country, on a working visit from October 3 to 14. The delegation consisted of members of the Technical Advisory Independent Group for Malaria Elimination Certification (TAG-MEC). Hande Harmanci, the head of the WHO representation in Azerbaijan, also participated in the meeting.
During his welcoming speech, the Minister of Health, Dr Teymur Musayev, emphasized that Azerbaijan highly values cooperation with the WHO. According to him, The cooperation between Azerbaijan and WHO has been developing steadily since 1992.
In his speech, the Minister drew attention to the measures implemented to prevent and eliminate the outbreaks of malaria in our country: "For many years, large-scale measures have been implemented in Azerbaijan to prevent and eliminate the outbreaks of malaria. As a result of these efforts, there have been no cases of local malaria infection detected in Azerbaijan since 2013."
Teymur Musayev recalled that at the beginning of the 90s of the last century, due to the deterioration of the socio-political situation, the migration of more than 1 million refugees and internally displaced people resulted in the spread of malaria and covered around 80 per cent of the country's territory: "Regarding the epidemiological situation, according to the recommendations of the World Health Organization, a National Program was developed. As a result of the successful implementation of this program, the spread of the disease was prevented, and the incidence of diseases was significantly reduced."
The Minister emphasized that the elimination of malaria in Azerbaijan was achieved as a result of the strengthening of the national health system and the collaborative work of the Ministry of Health with other ministries and organizations of the republic: "Success in the fight against malaria is also due to the full support of partners, in which the World Health Organization holds a leading position."
Keith Carter, a member of the WHO Evaluation Mission, expressed his gratitude for the warm reception and hospitality and noted the invaluable contribution of Azerbaijan to the elimination of malaria in the region and the preservation of its malaria-free country status. It was reported that in September 2021, the leadership of the Ministry of Health sent an official request to WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus regarding the initiation of the certification process for malaria eradication in Azerbaijan. As part of this process, the WHO certification mission visited Azerbaijan from May 16 to 20, 2022. In June of this year, the Ministry of Health submitted the "National Report on Malaria Elimination in the Republic of Azerbaijan" to the WHO Global Malaria Control Program.
As a result of the Mission's two-week work with the malaria control system and the results of the work accomplished, Azerbaijan is expected to be certified by the World Health Organization as a "malaria-free" country.