Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin Malyariyaya yerli yoluxmanın kəsilməsinin Sertifikatlaşdırılması üzrə Qiymətləndirmə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində oktyabrın 3-dən 14-dək ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Malyariyaya yerli yoluxmanın kəsilməsinin Sertifikatlaşdırılması üzrə Texniki Məsləhət Qrupunun üzvlərinin daxil olduğu müstəqil Qiymətləndirmə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin ÜST-nin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyin rəhbəri Hande Harmancı da iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə 1992-ci ildən sıx əməkdaşlıq edir və bu əməkdaşlıq hər il yüksələn xətlə inkişaf etməkdədir.
Nazir çıxışında ölkəmizdə malyariya xəstəliyinin qarşısının alınması və ocaqlarının aradan qaldırılması istiqamətində aparılan işləri diqqətə çatdırıb: “Uzun illərdir ki, Azərbaycanda malyariyanın qarşısının alınması və ocaqlarının aradan qaldırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir. Bu səylər nəticəsində Azərbaycanda 2013-cü ildən malyariyaya yerli yoluxma halları qeydə alınmayıb”.
Teymur Musayev ölkəmizdə ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində məlum səbəblərdən sosial-siyasi vəziyyətin pisləşməsi, 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün, əhali arasında xaotik miqrasiyanın nəticəsində malyariya xəstəliyi geniş miqyasda yayılaraq ölkə ərazisinin 80 faizini əhatə etdiyini xatırladıb: “Epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar ÜST-nin tövsiyələrinə müvafiq olaraq Milli Proqram hazırlanıb və həmin proqramın uğurla həyata keçirilməsi nəticəsində epidemiyanın genişlənməsinin qarşısı alındığı üçün xəstələnmə səviyyəsi ilbəil azalmağa başlayıb”.
Nazir Azərbaycanda malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılmasına milli səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi, Səhiyyə Nazirliyinin bütün strukturlarının respublikanın digər nazirlikləri, idarə və təşkilatları ilə birgə koordinasiyalı fəaliyyəti nəticəsində nail olunduğunu vurğulayıb: “Malyariya ilə mübarizədə uğur həm də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının aparıcı mövqe tutduğu tərəfdaşların uzun illər hərtərəfli dəstəyi sayəsində mümkün olub”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən ÜST-nin Qiymətləndirmə Missiyasının üzvü Keyt Karter Azərbaycanın regionda malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılmasına və malyariyadan azad ölkə statusunun qorunub saxlanmasına əvəzsiz töhfəsini qeyd edib. Bildirilib ki, 2021-ci ilin sentyabr ayında Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi Azərbaycanda malyariya xəstəliyinə yoluxmanın kəsilməsi üzrə sertifikatlaşdırma prosesinə başlamaqla bağlı ÜST-nin baş direktoruna Tedros Adhanom Qebreyesusa rəsmi müraciət ünvanlayıb. Bu proses çərçivəsində 2022-ci il mayın 16-dan 20-nə kimi ÜST-nin sertifikatlaşdırma missiyası Azərbaycanda səfərdə olub. Bundan əlavə, cari ilin iyun ayında Səhiyyə Nazirliyi “Azərbaycan Respublikasında malyariyaya qarşı mübarizə üzrə Milli Hesabat”ı tələb olunan sənədlər paketi ilə birlikdə ÜST-nin Malyariyaya Nəzarət üzrə Qlobal Proqramına təqdim edib.
Qiymətləndirmə Missiyanın malyariyaya nəzarət sisteminin ayrı-ayrı komponentləri ilə iki həftəlik işinin nəticəsi olaraq və ölkədə görülən işlərin nəticələrinə əsasən, ÜST tərəfindən Azərbaycanı “malyariyadan azad” ölkə kimi sertifikatlaşdırması gözlənilir.

В Минздраве Азербайджана состоялась встреча с делегацией Оценочной миссии ВОЗ, состоящая из членов независимой Комиссии по сертификации элиминации малярии
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с находящейся в нашей стране с рабочим визитом с 3-го по 14-ое октября делегацией оценочной миссии Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), состоящая из членов Технической консультативной независимой группы по сертификации элиминации малярии (TAG-MEC). На встрече также приняла участие глава азербайджанского представительства ВОЗ Ханде Харманджи.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что наша страна придает большое значение сотрудничеству со Всемирной организацией здравоохранения. По его словам, Азербайджан тесно сотрудничает с авторитетной организацией здравоохранения с 1992 года, и это сотрудничество развивается по нарастающей.
В своей речи министр отметил работу, проведенную в нашей стране по профилактике малярии и ликвидации ее очагов: «На протяжении многих лет Азербайджаном осуществлялись масштабные мероприятия по профилактике малярии и ликвидации ее очагов. В результате предпринятых усилий, начиная с 2013-го года местная передача малярии была прервана».
Теймур Мусаев напомнил, что в результате ухудшения в республике социально-политической ситуации в связи с известными событиями в начале 90-х годов прошлого века, хаотичной миграции более чем 1 млн беженцев и вынужденных переселенцев, малярия распространилась в больших масштабах и охватила 80 процентов территории страны: «В связи с эпидемиологической ситуацией, согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения, была разработана Национальная программа. В результате успешного претворения в жизнь этой программы было предотвращено распространение болезни, и частота заболеваний значительно снизилась».
Министр подчеркнул, что пporpecc в элиминации малярии на территории Азербайджана был достигнут за счет усиления национальной системы здравоохранения, скоординированной работы всех структур Министерства здравоохранения совместно с другими министерствами, ведомствами и организациями республики: «Успех в борьбе с малярией стал возможен также благодаря многолетней всесторонней поддержке партнеров, лидирующее место среди которых занимает Всемирная организация здравоохранения», - подытожил министр здравоохранения Азербайджана.
Выразив благодарность за теплый прием и высокое гостеприимство, член Оценочной миссии ВОЗ Кейт Картер отметил неоценимый вклад Азербайджана в элиминацию малярии в регионе и поддержание ее свободного статуса. Было отмечено, что в сентябре 2021 года руководство Министерства здравоохранения Азербайджана направило Генеральному директору ВОЗ Тедросу Адханому Гебрейесусу официальное письмо с просьбой подтвердить статус страны, свободной от малярии. В связи с этим, в мае текущего года Всемирная организация здравоохранения провела предсертификационную миссию в Азербайджан, которая состояла из специалистов ВОЗ по малярии. Помимо этого, в июне 2022 года Министерство здравоохранения Азербайджана представило Глобальной программе ВОЗ по борьбе с малярией «Национальный доклад по элиминации малярии в Азербайджанской Республике» с пакетом требуемых документов.
В результате двухнедельной работы Оценочной миссии ВОЗ с отдельными компонентами системы надзора за малярией и по итогам проделанной работы в стране ожидается сертифицирование со стороны Всемирной организации здравоохранения Азербайджана как страны, «свободной от малярии».