BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Bakıda "Səhiyyə və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı yüksək səviyyəli paralel tədbir" adlı panel sessiya keçirilib.
Tədbirdə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 79-cu sessiyasının sədri Filemon Yanq, Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Öz çıxışlarında Tedros Adhanom Qebreyesus və Filemon Yanq qlobal tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıblar. İlk dəfə olaraq “Vahid Sağlamlıq” yüksək səviyyəli COP29-un dəyirmi masasının diqqət mərkəzində olacağı vurğulanıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev qeyd edib ki, xəstəliklərin baş verməsini proqnozlaşdırmaq üçün erkən xəbərdarlıq sistemlərinin inkişafı və davamlı səhiyyə sistemlərinin qurulması iqlim dəyişikliyinin təsirlərini minimuma endirməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir
Nazirin sözlərinə görə, sağlamlığın təşviqi milli səviyyədə sağlamlıqla bağlı Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq və daha güclü səhiyyə sistemlərinin qurulması üçün olduqca vacibdir: “Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın məqsədlərindən biri də vətəndaşların sağlam həyat tərzinin təmin edilməsidir”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri vurğulayıb.

Министр здравоохранения Азербайджана выступил на мероприятии по здравоохранению, проведенном в рамках COP29
В Баку в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) состоялась панельная сессия на тему: «Параллельное мероприятие высокого уровня по вопросам здравоохранения и изменения климата».
На мероприятии приняли участие Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус, председатель 79-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Филемон Янг, министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев и другие официальные лица.
В своих выступлениях Тедрос Адханом Гебрейесус и Филемон Янг подчеркнули, что глобальное мероприятие организовано на высоком уровне. Было отмечено, что впервые концепция «Единое здоровье» будет в центре внимания на высокоуровневом круглом столе COP29. Выступивший на мероприятии министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев отметил, что разработка систем раннего предупреждения для прогнозирования вспышек заболеваний и устойчивость систем здравоохранения имеют решающее значение для минимизации последствий изменения климата.
По словам министра, укрепление здоровья очень важно для достижения Целей устойчивого развития, связанных со здоровьем, на национальном уровне и создания более сильных систем здравоохранения: «Одной из целей «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденной соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева, является обеспечение здорового образа жизни граждан», - подчеркнул министр здравоохранения Азербайджана.