Azərbaycanın səhiyyə naziri “İqlim dəyişikliyi və səhiyyə: Birgə fəaliyyət üçün qlobal baxış” adlı strateji dəyirmi masada çıxış edib
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası çərçivəsində “İqlim dəyişikliyi və səhiyyə: Birgə fəaliyyət üçün qlobal baxış” adlı strateji dəyirmi masa keçirilib. Dəyirmi masada Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri qeyd edib ki, bu gün bəşəriyyət iqlim dəyişikliyinin birbaşa və dolayı təsirlərini yaşayır: “Son onilliklərdə sel, quraqlıq, tufan kimi ekstremal hava hadisələrinin tezliyi və şiddəti artıb. Bu iqlim hadisələri dolayısı ilə havanın keyfiyyətinə, suyun çirklənməsinə, torpaqdan istifadə imkanlarına təsir edir”.
Nazirin sözlərinə görə, qlobal istiləşmə ilə bağlı xəstəliklərin sayı artmaqdadır: “İnsanlar arasında yayılan bir çox xəstəliklər istilik dalğaları, yoluxucu xəstəliklərin ötürülməsi və iqlim dəyişkənliyi ilə əlaqələndirilir”.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, iqlim dəyişikliyinin sağlamlığa təsiri barədə səhiyyə işçilərinin məlumatlılığı qənaətbəxş səviyyədə deyil: “Tədris proqramlarına “İqlim dəyişikliyi və səhiyyə” fənninin daxil edilməsi təklif olunur. Bundan əlavə, ÜST Akademiyası iqlim dəyişikliyi və sağlamlıq mövzusunda davamlı təhsilin təmin edilməsi üçün onlayn platformanın yaradılmasında əsas rol oynaya bilər”.
İctimai səhiyyə mütəxəssisləri tərəfindən iqlim dəyişikliyinin fiziki və psixiki sağlamlığa təsirinin icmalar arasında yayılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Dəyirmi masada çıxış edən nazir səhiyyə sistemlərinin karbon dioksid emissiyalarına əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verdiyini də qeyd edib: “Yeni iqlim problemlərini yumşaltmaq üçün səhiyyə sisteminin hərtərəfli transformasiyası tələb olunur. Bununla belə, normativlərə uyğunluq, maliyyə məhdudiyyətləri, mədəni müqavimət kimi bir sıra məsələlər “Yaşıl xəstəxanalar və sağlam şəhərlər” konsepsiyasının həyata keçirilməsində əsas problemlər kimi qalır”.
Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini vurğulayan Teymur Musayev, cari ildə milli və qlobal səviyyədə həyata keçirilən bir sıra tədbirlərin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə olunduğunu bildirib: “Azərbaycan neftlə zəngin ölkə olmasına baxmayaraq, hər zaman “yaşıl” gündəliyə sadiq olub. Cari ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi etməsi bunun əyani sübutudur”.
Öz çıxışında Teymur Musayev inkişaf etməkdə olan, xüsusən də az inkişaf edən və kiçik ada ölkələrinin maliyyə cəhətdən dəstəklənməsinin vacibliyini vurğulayıb: “İnanırıq ki, Qoşulmama Hərəkatına 4 illik sədrlik Azərbaycana körpü qurucusu rolunu oynamağa və Bakıda təşkil olunacaq COP29 Yeni Kollektiv Kəmiyyət Məqsədinin razılaşdırılması üçün həm inkişaf edən, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrin mövqelərini uyğunlaşdırmağa imkan verəcək”.
“Sonda dünya ictimaiyyətini iqlimin sağlamlığa xoşagəlməz təsirləri ilə üzləşməmək üçün tez və qətiyyətli hərəkət etməyə çağırıram”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.

Министр здравоохранения Азербайджана выступил на стратегическом «круглом столе» на тему «Изменение климата и здравоохранение: глобальное видение совместных действий»
В рамках 77-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения состоялся стратегический «круглый стол» на тему «Изменение климата и здравоохранение: глобальное видение совместных действий». На «круглом столе» выступил глава азербайджанской делегации, министр здравоохранения Теймур Мусаев.
Поприветствовав участников мероприятия, глава азербайджанской делегации отметил, что в настоящее время человечество испытывает на себе прямые и косвенные последствия изменения климата: «За последние десятилетия частота экстремальных погодных явлений, таких как наводнения, засухи и ураганы, увеличились. Эти климатические явления оказывают косвенное влияние на качество воздуха, загрязнение воды и возможности землепользования».
По словам министра, количество заболеваний, связанных с экстремальной жарой, продолжает расти: «Многие заболевания, распространяющиеся среди людей, связаны с климатическими изменениями, вызванными периодами сильной жары, передачей инфекционных заболеваний и питанием».
Глава делегации с сожалением отметил, что осведомленность медицинских работников о влиянии изменения климата на здоровье находится не на нужном уровне: «Предлагается включить предмет «Изменение климата и здравоохранение» в образовательные программы. Кроме того, Академия ВОЗ может сыграть ключевую роль в создании онлайн-платформы для обеспечения непрерывного образования в области изменения климата и здоровья. Помимо этого, эксперты общественного здравоохранения подчеркнули важность распространения информации о влиянии изменения климата на физическое и психическое здоровье среди сообществ».
Выступая на заседании «круглого стола», министр также отметил, что системы здравоохранения вносят значительный «вклад» в выбросы углекислого газа: «Для смягчения отрицательного воздействия новых климатических проблем необходима комплексная трансформация системы здравоохранения. Однако ряд вопросов, таких как соблюдение нормативных требований, финансовые ограничения, культурное сопротивление, остаются серьезными проблемами в реализации концепции «Зеленые больницы и здоровые города».
Подчеркнув, что в Азербайджане 2024-й год объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира», Теймур Мусаев сообщил, что ряд мероприятий, организованных в текущем году на национальном и глобальном уровне, посвящены негативным последствиям изменения климата: «Несмотря на то, что Азербайджан является богатой нефтью страной, он всегда привержен «зеленой» повестке дня. Наглядным тому подтверждением является тот факт, что в ноябре текущего года в нашей стране будет проведена 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29».
В своем выступлении Теймур Мусаев подчеркнул важность финансовой поддержки развивающимся, особенно менее развитым и малым островным государствам: «Мы верим, что четырехлетнее председательство в Движении неприсоединения позволит Азербайджану сыграть роль «наводчика мостов» и, в то же время, согласовать позиции как развитых, так и развивающихся стран относительно Новой коллективной количественной цели COP29, организованной в Баку».
«Во избежание наихудшего сценария воздействия климата на здоровье граждан, призываю мировое сообщество действовать быстро и решительно», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджана.