Azərbaycanın səhiyyə naziri Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyasının plenar iclasında çıxış edib
Xəbər verdiyimiz kimi, Cenevrədə Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının “Hər kəs üçün sağlamlıq, bütün səylər sağlamlıq naminə” mövzusunda 77-ci sessiyası keçirilir.
Səhiyyə Assambleyasının plenar iclasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan nümayəndə heyətinin rəhbəri qeyd edib ki, bəşəriyyətin üzləşdiyi son qlobal təhlükələr parçalanmış dünyanı bərpa etmək üçün bizləri sıx əməkdaşlıq etməyə sövq edir: “Son illərdə baş verən fövqəladə hallar bəşəriyyətin gözlənilməz hallara qarşı həssaslığını üzə çıxarıb. Fövqəladə hallara daha yaxşı hazırlıq davamlı qlobal səhiyyə infrastrukturunun mövcudluğunu tələb edir”.
Nazirin sözlərinə görə, informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı tibbi xidmətləri əlçatan etməklə, “Hər kəs üçün sağlamlıq” arzusunun reallaşmasına imkan yaradıb. Diqqətə çatdırılıb ki, son 20 ildə Azərbaycanda milli səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb. Belə ki, 700-dən çox tibb müəssisəsi tikilib və əsaslı təmir olunub, müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz edilib: “Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın məqsədlərindən biri də vətəndaşların sağlam həyat tərzinin təmin edilməsidir”.
“Belə mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsi Azərbaycana beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən böyük hörmət və etimadın, eləcə də ölkəmizin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfəsinin təqdir olunmasının bariz nümunəsidir”, - deyə Teymur Musayev qeyd edib.
Azərbaycanda “Hər kəs üçün sağlamlıq” konsepsiyasının keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıtmasının təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb. “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində Azərbaycan hökuməti işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində mühüm işlər görür: “Vaxtilə işğal altında olan torpaqların mina və partlayıcı maddələrlə həddindən artıq çirklənməsi məskunlaşma proseslərinə maneələr yaradır. Bu, milli səhiyyə sistemi üçün də ciddi çətinlik yaradır”.
“Biz səhiyyə üzrə qlobal əlaqələndirici təşkilat kimi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatını dünya əhalisinin sağlamlığını və rifahını qorumaq üçün vahid norma və standartları müəyyən etməyə çağırırıq. Bu mövzuda strateji sənədlərin işlənib hazırlanması, eyni zamanda Təşkilatın üzv ölkələri tərəfindən yekdilliklə dəstəklənməsinin zamanıdır”, - deyə Azərbaycan səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.

Министр здравоохранения Азербайджана выступил на пленарном заседании 77-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения
Как сообщалось ранее, в Женеве проходит 77-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения на тему «Все для здоровья, здоровье для всех».
Глава азербайджанской делегации, министр здравоохранения Теймур Мусаев выступил на пленарном заседании сессии Ассамблеи здравоохранения.
Поприветствовав участников мероприятия, глава делегации отметил, что актуальные глобальные риски, стоящие перед цивилизацией, создают необходимые предпосылки для тесного сотрудничества мирового сообщества над восстановлением расколотого мира: «Чрезвычайные ситуации, произошедшие за последние несколько лет, выявили уязвимость человечества перед непредвиденными обстоятельствами. Для повышения готовности к чрезвычайным ситуациям необходима устойчивая глобальная инфраструктура здравоохранения».
По словам министра, стремительное развитие информационных технологий позволило воплотить в реальность мечту Концепции «Здоровье для каждого» посредством доступности медицинских услуг. Было отмечено, за последние 20 лет в Азербайджане проделана огромная работа по укреплению национальной системы здравоохранения. Так, построено или капитально отремонтировано, а также оснащено современным медицинским оборудованием более 700 медучреждений: «Одной из целей «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденной соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева, является обеспечение здорового образа жизни граждан».
«Единогласное решение о проведении в Азербайджане такого престижного мероприятия является наглядным примером большого уважения и доверия к Азербайджану со стороны международного сообщества, а также одобрения вклада нашей страны в дело охраны окружающей среды, предотвращения изменения климата на национальном, региональном, глобальном уровнях», - добавил Теймур Мусаев.
Было подчеркнуто, что в Азербайджане концепция «Здоровье для каждого» особенно важна с точки зрения обеспечения безопасного возвращения бывших вынужденных переселенцев на родные земли: «В рамках «I Государственной программы Великое возвращение» правительство Азербайджана проводит важные работы по восстановлению и реконструкции освобожденных территорий. Чрезмерное загрязнение ранее оккупированных земель минами и взрывчатыми веществами затрудняет процессы переселения. Это также создает серьезные трудности для национальной системы здравоохранения».
«Мы призываем Всемирную организацию здравоохранения как глобальную координирующую организацию в области здравоохранения продолжать определять нормы и стандарты для защиты здоровья и благополучия населения мира. Настало время разработать стратегические документы, которые должны быть единогласно поддержаны странами-членами Организации», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджана.