Dünya Bankının nümayəndələri Azərbaycanda rəqəmsal səhiyyənin inkişafı ilə bağlı təkliflərini təqdim etdilər
Azərbaycan hökuməti ilə Dünya Bankı Qrupu (DB) arasında əməkdaşlıq çərçivəsində bu gün Səhiyyə Nazirliyində DB-nin Cənubi Qafqaz üzrə İnsan Resurslarının Inkişafı təcrübə Proqram Qrupunun rəhbəri Ahmet Levent Yenerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsi ölkəmiz üçün prioritet məsələdir. Onun sözlərinə görə, Dünya Bankı ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq ölkəmizdə qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin tətbiqi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bunu nəzərə alaraq, Səhiyyə Nazirliyi bu sahədə Dünya Bankı ilə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdır.
Sonra Dünya Bankının nümayəndələri “Azərbaycanda Rəqəmsal Səhiyyə Ekosisteminin Qiymətləndirilməsi: 2022-2026-cı illər üçün Azərbaycanın Milli Səhiyyə İnformasiya Strategiyasının hazırlanması” layihəsi çərçivəsində ölkəmizdə rəqəmsal səhiyyənin inkişafı ilə bağlı təkliflərini təqdim etdilər.
İşgüzar və səmimi şəraitdə keçən görüş zamanı tərəflər həmçinin Azərbaycanda elektron səhiyyə strategiyasının hazırlanmasında texniki yardım layihəsinin həyata keçirilməsini müzakirə etdilər.

Всемирный Банк представил свои предложения по развитию цифрового здравоохранения в Азербайджане
В рамках сотрудничества между Азербайджанским правительством и Группой Всемирного Банка (ВБ) сегодня в Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегацией, возглавляемой руководителем Группы Программы практики в области развития человеческого потенциала ВБ по Южному Кавказу Ахметом Левентом Йенерем.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что усовершенствование системы здравоохранения является приоритетным вопросом для нашей страны. По его словам, сотрудничество со Всемирным Банком в различных сферах имеет особое значение с точки зрения применения передового международного опыта. Учитывая это, Министерство здравоохранения Азербайджана заинтересовано в расширении сотрудничества со Всемирным Банком в этой сфере.
Затем представители Всемирного Банка представили свои предложения по развитию цифрового здравоохранения в нашей стране в рамках проекта «Оценка экосистемы цифрового здравоохранения Азербайджана: Разработка национальной стратегии информации здравоохранения Азербайджана на 2022-2026 гг.».
В ходе встречи, прошедшей в дружественной и деловой атмосфере, стороны также обсудили вопросы по реализации проекта по техническому содействию в разработке стратегии электронного здравоохранения в Азербайджане.