“Elektron səhiyyə və tibbi iddiaların idarə edilməsi sisteminin inkişafı üzrə texniki yardım” adlı məlumatlandırıcı seminar keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Dünya Bankının Texniki Yardım Missiyasının nümayəndə heyəti ölkəmizdə işgüzar səfərdədir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi (İTSDA), Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və Dünya Bankının təşkilatı dəstəyi ilə “Elektron səhiyyə və tibbi iddiaların idarə edilməsi sisteminin inkişafı üzrə texniki yardım” adlı məlumatlandırıcı seminar keçirilib.
Aidiyyatı qurumların, habelə elmi dairələrin və inkişaf tərəfdaşlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Dünya Bankının komandası tərəfindən aparılan texniki qiymətləndirmələrin və təminatçının ödəniş sistemi və e-Səhiyyə üçün zəruri olan qanunvericilik dəyişikliklərinin variantları ilə bağlı tövsiyələrə dair təqdimatlar və müzakirələr aparılıb.
Açılış mərasimində çıxış edən İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Azərbaycan səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov, TƏBİB-in icraçı direktoru Vüqar Qurbanov və Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri əvəzi Səidə Bağırlı müasir dünyada səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşmasının vacibliyini vurğulayıblar. Onların sözlərinə görə, məlumatların düzgünlüyü və şəffaflığı qərar vermə prosesində böyük rol oynayır. Belə ki, tibbi məlumatlara həm pasiyentlərə aid informasiya, həm də maliyyə məsələləri daxildir. Bütün bunlar birlikdə böyük məlumat bazasını təşkil edir. Məlumat bazasının idarəolunması və digər bazalarla mübadiləni təmin etmək əslində səhiyyənin rəqəmsallaşdırılmasının əsasını təşkil edir. Burada əsas çağırışlardan biri fərdi tibbi məlumatların məxfiliyinin və təhlükəsizliyinin qorunması ilə bağlıdır.
Məlumatlandırıcı seminar öz işini panel sessiyalarla davam etdirib.
Azərbaycan səhiyyə nazirin səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması üzrə müşaviri Rüfət Hacıəlibəyovun moderatorluğu ilə “Azərbaycanda e-səhiyyə üzrə tələb olunan qanunvericilik dəyişikləri ilə bağlı seçimlər” mövzusunda panel sessiya keçirilib. R.Hacıəlibəyov vurğuladı ki, ümumi məqsəd vətəndaşları ölkənin bütün bölgələrində keyfiyyətli və əlçatan tibbi xidmətlərlə təmin etməkdir: “Buna da müasir zamanda elektron səhiyyədə yüksək texnologiyaları tətbiq edərək nail olmaq mümkündür. Bunun üçün rəqəmsal səhiyyə proseslərinin həyata keçirilməsini təmin etmək və tibbi xidmətlərin təkmilləşdirilməsi üçün qanunvericilik bazasında dəyişiklərin aparılması zəruridir”.
Sessiyada Dünya Bankının rəqəmsal səhiyyə uzrə baş mütəxəssisləri Piter Ross, İsa Əliyev və Pərviz Əhmədov təqdimatlarla çıxış ediblər. Ekspertlər tibbi iddiaların idarə edilməsi sisteminin təhlilinə dair nəticələri və Azərbaycan səhiyyə sistemində rəqəmsal verilənlərin mübadiləsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini təqdim ediblər. Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. Səhiyyə Nazirliyinin Hüquq və daxili nəzarət şöbəsinin müdiri Elçin Qədirov, İTSDA-nın Hüquq departamentinin rəhbəri Aysel İbayeva və digərləri seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
“Təminatçının ödəniş sistemi: Azərbaycan üzrə diaqnostika və tövsiyələr” adlı panel sessiyada Dünya Bankının təminatçının ödəniş sistemi üzrə baş mütəxəssisləri Kristina Kahur, Andres Raunnamae və Aleksandr Katsaqa təqdimatlarla çıxış ediblər. Sonra məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, mövzuya dair suallar cavablandırılıb.

Проведен информационно-просветительский семинар на тему «Техническая помощь по разработке электронного здравоохранения и системы управления медицинскими претензиями»
Как сообщалось ранее, в нашей стране с рабочим визитом находится делегация Миссии технической помощи Всемирного банка.
В рамках визита при поддержке Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию (ITSDA), Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) и Всемирного банка проведен информационно-просветительский семинар-тренинг на тему «Техническая помощь по разработке электронного здравоохранения и системы управления медицинскими претензиями»
На мероприятии, в котором приняли участие представители профильных государственных учреждений, а также научных кругов и партнеров по развитию, были заслушаны доклады специалистов Всемирного банка. Помимо этого, состоялись обсуждения с целью обмена информацией о технических оценках, проведенных командой Всемирного банка, и рекомендациях относительно вариантов системы оплаты поставщиков и законодательных изменений, необходимых для электронного здравоохранения (e-Səhiyyə).
Выступившие на мероприятии председатель Правления Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию Заур Алиев, заместитель министра здравоохранения Азербайджана Надир Зейналов, исполнительный директор TƏBİB Вугар Гурбанов и представитель Всемирного банка в Азербайджане Саида Багирли подчеркнули важность важность цифровизации системы здравоохранения в современном мире. Было доведено до внимания, что точность и прозрачность информации играют важную роль в процессе принятия решений. Так, медицинская информация включает в себя как информацию о пациентах, так и финансовые вопросы. Все это вместе образует большую базу данных. Отмечалось, что управление базами данных и совместное их использование являются основой цифрового здравоохранения. Одной из основных задач здесь является защита конфиденциальности и безопасности личной медицинской информации.
Информационно-просветительский семинар-тренинг продолжил работу панельными сессиями.
Под модераторством советника министра здравоохранения Азербайджана по цифровизации Руфата Гаджиалибекова состоялась панельная сессия на тему «Обзор изменений в законодательстве, необходимых для электронного здравоохранения в Азербайджане». Р.Гаджиалибеков подчеркнул, что общей целью является обеспечение граждан качественными и доступными медицинскими услугами во всех регионах страны. По его словам, в настоящее время этого можно достичь благодаря использованию современных информационных технологий в здравоохранении. Было подчеркнуто, что с целью обеспечения внедрения процессов цифрового здравоохранения и совершенствования медицинских услуг необходимо внести соответствующие изменения в законодательную базу.
На сессии с докладами выступили ведущие эксперты Всемирного банка по цифровому здравоохранению Питер Росс, Иса Алиев и Парвиз Ахмедов. Эксперты представили результаты анализа системы управления медицинскими обращениями и предложения по улучшению обмена цифровыми данными в системе здравоохранения Азербайджана. Начальник правового обеспечения и внутреннего контроля Министерства здравоохранения Эльчин Гадиров, руководитель юридического отдела İTSDA Айсель Ибаева и другие специалисты ответили на вопросы участников семинара.
На панельной сессии «Система оплаты поставщика: диагностика и рекомендации для Азербайджана» с докладами выступили ведущие эксперты Всемирного банка по политике финансирования здравоохранения Кристина Кахур, Андрес Рауннамае и Александр Кацага. Затем были проведены широкие дискуссии вокруг темы, даны ответы на тематические вопросы слушателей.