Uqanda Respublikasının sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatına üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirlərinin videokonfrans formatında görüşü keçirilib. Onlayn görüş Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 78-ci sessiyası ərəfəsində Qoşulmama Hərəkatına üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirlərinin qlobal səhiyyə problemləri və onların müvafiq həlli yollarının müzakirəsinə həsr olunub.
İştirakçıları salamlayan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus tədbirin mahiyyətini vurğulayaraq, beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Öz növbəsində Uqandanın səhiyyə naziri xanım Ceyn Rut Asenq xatırladıb ki, Qoşulmama Hərəkatının 2024-cü ilin yanvarında Kampalada keçirilən XIX Zirvə toplantısında dövlət və hökumət başçıları COVID-19, HİV/QİÇS, malyariya, vərəm, hepatit və digər xəstəliklər kimi epidemiyaların yaratdığı qlobal təhlükədən narahatlıqlarını bildiriblər: “Builki toplantının əsas məqsədi Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin səhiyyə nazirlərinin epidemiyaların yaratdığı qlobal təhlükə ilə bağlı təcrübə mübadiləsi aparmaqla birgə tədbirlərin gücləndirilməsinə imkan yaratmaqdır”.
Onlayn iclasda çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin yekdil qərarı ilə ölkəmizin 2019-2023-cü illər üçün sədrliyi öz üzərinə götürdüyünü vurğulayıb. 2020-ci ilin əvvəlində dünya ölkələrinin COVID-19 pandemiyasına məruz qaldığı dövrdə Azərbaycanın Hərəkata sədrliyinə məsuliyyətlə yanaşması diqqətə çatdırılıb. Nazir Azərbaycanın pandemiya ilə mübarizədə qlobal səylərin səfərbər edilməsi üçün bir sıra təşəbbüslər irəli sürdüyünü bildirib: “Prezident İlham Əliyevin təklifinə əsasən, 2020-ci ilin dekabr ayında BMT Baş Assambleyasının koronavirusla mübarizəyə həsr edilmiş, dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində xüsusi sessiyası təşkil olunub. Eyni zamanda, Azərbaycan həm birbaşa, həm də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı vasitəsilə əksəriyyəti Hərəkat üzvü olan ölkələrə maliyyə və humanitar yardımlar göstərib”.
“Dünyanın bir çox ölkəsində olduğu kimi, Azərbaycanda da vətəndaşların sağlamlığı və rifahı dövlətin əsas prioritetlərindən biridir. Bildiyiniz kimi, 2024-cü ilin noyabrında Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçirilib. İqlim dəyişikliyi sağlamlıq üçün ciddi təsirlər yaradır, xüsusilə də bu dəyişikliyin ön cəbhəsində, həssas vəziyyətdə olan ölkələr və icmalar üçün. Bu vəziyyətlər təcili tədbirlər və bir daha beynəlxalq həmrəylik tələb edir. Bu səbəbdən COP29-un gündəliyində iqlim dəyişikliyi və sağlamlıq mövzusu mərkəzi yer tutub. Azərbaycan həmçinin “İqlim və Sağlamlıq üzrə Bakı COP Sədrliklərinin Varislik Koalisiyası"nın təşəbbüsünü dəstəkləyib”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri bildirib.
Teymur Musayev, həmçinin ölkəmizin son dövrlərdə səhiyyə sahəsində əldə olunmuş nailiyyətləri sırasında icbari tibbi sığortanın tətbiqi, səhiyyə xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması, Elektron Resept Sisteminə keçidi qeyd edib: “Azərbaycan bu sahələrdə əldə etdiyi təcrübə və yaxşı təcrübələri bölüşməyə hazırdır”.
Çıxışının sonunda Azərbaycanın səhiyyə naziri pandemiyanın qarşısının alınmasının, hazırlığın və ona qarşı mübarizənin milli gündəmlərdə olmasının, bütün vətəndaşlar üçün optimal fiziki və psixi sağlamlığın təmin edilməsinin, ilkin tibbi yardıma diqqət yetirməklə universal tibbi əhatəyə nail olunmasının vacibliyini vurğulayıb: “Bu, 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin həyata keçirilməsi, eləcə də keyfiyyətli səhiyyə xidmətləri, təhlükəsiz, effektiv və uyğun qiymətə dərman vasitələri, vaksinlər, diaqnostika və tibbi texnologiyalarla təmin olunması üçün əsas amildir”.
Qoşulmama Hərəkatına üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirləri Azərbaycanın Hərəkata 4 illik uğurlu sədrliyini yüksək qiymətləndirib, Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Pandemiyanın ən çətin dövründə Azərbaycan nəinki sədrlik vəzifəsini səmərəli yerinə yetirdiyi, həm də Hərəkatın fəaliyyətini xeyli aktivləşdirilməsi xüsusilə vurğulanıb.
İclasın sonunda milli sağlamlıq məqsədlərinə nail olmaq üçün beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.

Состоялась онлайн-встреча министров здравоохранения стран Движения неприсоединения
Под председательством Республики Уганда в формате видеоконференции состоялась встреча министров здравоохранения стран-участниц и стран-наблюдателей Движения неприсоединения. Мероприятие приурочено к предстоящей 78-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения и посвящено обсуждению глобальных вызовов в сфере здравоохранения и путей их совместного преодоления.
Приветствуя участников, генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус подчеркнул важность международного мероприятия и пожелал успехов работе конференции.
В свою очередь министр здравоохранения Уганды Джейн Рут Асенг напомнила, что, на XIX саммите Движения неприсоединения, прошедшем в январе 2024 года в Кампале, лидеры государств выразили серьёзную обеспокоенность по поводу глобальных угроз, исходящих от эпидемий, таких как COVID-19, ВИЧ/СПИД, малярия, туберкулёз, гепатит, лихорадка Эбола и другие инфекционные заболевания. «Цель нашей встречи — усиление коллективных усилий через обмен опытом и знаниями для эффективного реагирования на эпидемические вызовы», — подчеркнула министр.
Министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев, выступая на заседании, напомнил, что Азербайджан по единогласному решению стран-участниц председательствовал в Движении неприсоединения с 2019 по 2023 год. Он подчеркнул активную роль страны в период пандемии COVID-19: «В условиях беспрецедентного глобального кризиса Азербайджан инициировал важные шаги по мобилизации международных усилий. В декабре 2020 года по предложению Президента Ильхама Алиева была проведена специальная сессия Генеральной Ассамблеи ООН на уровне глав государств, посвящённая борьбе с коронавирусом. Также Азербайджан оказал финансовую и гуманитарную помощь странам, в основном членам Движения, как напрямую, так и через Всемирную организацию здравоохранения».
Глава Минздрава Азербайджана отметил, что здоровье и благополучие граждан остаются приоритетом государственной политики. Он напомнил, что в ноябре 2024 года в Баку прошла 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), где одной из ключевых тем стало влияние климатических изменений на здоровье. В этой связи Азербайджан поддержал создание «Коалиции по преемственности председателей Бакинской COP в области климата и здоровья».
Среди значимых достижений в здравоохранении министр отметил внедрение обязательного медицинского страхования, цифровизацию медицинских услуг и запуск системы «Электронный рецепт». «Азербайджан готов делиться накопленным опытом и лучшими практиками в этих направлениях», — отметил он.
В завершение своего выступления Теймур Мусаев подчеркнул необходимость включения вопросов профилактики, готовности и реагирования на пандемии в национальные стратегии, а также важность обеспечения всеобщего охвата качественными медицинскими услугами, с особым акцентом на первичную медико-санитарную помощь. По его словам, это — ключ к успешной реализации Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года и гарантия доступа к безопасным, эффективным и доступным лекарствам, вакцинам и медицинским технологиям.
Участники встречи высоко оценили вклад Азербайджана в развитие Движения неприсоединения в период его председательства и выразили благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за лидерство в сложный период пандемии.
Завершая встречу, министры подчеркнули важность международного сотрудничества для достижения национальных целей в сфере здравоохранения.