Səhiyyə naziri Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi və UNAIDS-in təşkilatçılığı ilə keçirilən “İİV və İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Sənədi”nin təqdimatında çıxış edib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflərin Konfransının 29-cu sessiyasında BBMT-nin HİV/QİÇS üzrə Birləşmiş Proqramının (UNAİDS) “İİV və İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Sənədi”nin təqdimatı keçirilib.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi və UNAIDS tərəfindən təşkil olunan tədbirdə BMT Baş katibinin köməkçisi, BMT İnkişaf Proqramının (UNDP) Siyasət və Proqrama Dəstək Bürosunun direktoru Markos Neto, Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev, BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva, QİÇS və Pandemiya üzrə UNAİDS-in xüsusi müşaviri Mbulava Muqabe, Braziliya Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyə Nəzarəti Katibi Etel Masiel və digər rəsmilər çıxış ediblər.
Öz çıxışında Azərbaycanın səhiyyə naziri qeyd edib ki, İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusu (İİV) qlobal səhiyyənin əsas problemlərindən biri olaraq qalır: “Hər il dünyada bir milyondan çox insan İİV-ə yoluxur, 600 mindən çox insan isə İİV-lə bağlı xəstəliklərdən vəfat edir”.
Teymur Musayev Azərbaycanın İİV-ə qarşı mübarizədə mühüm addımlar atdığını və yüksək nailiyyətlər əldə etdiyini vurğulayıb. Nazirin sözlərinə görə, ölkəmizdə İİV-ə yoluxan şəxslər antiretrovirus preparatları ilə dövlət tərəfindən təmin olunurlar: “Azərbaycan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və Qlobal Fond kimi beynəlxalq təşkilatlarla möhkəm tərəfdaşlıq qurub. 2023-cü ilin sonunadək Azərbaycan İİV-lə yaşayan insanlar üçün “89-80-93” səviyyəsində müayinə və müalicə xidmətlərinin göstərilməsi üzrə Qlobal Məqsədlərə nail olmaqda nəzərəçarpacaq irəliləyiş əldə edib. Bu da, bölgə üzrə ən yaxşı göstəricilərdən biridir".
İqlim dəyişikliyinin COP29-da əsas müzakirə mövzusu olduğunu xatırladan nazir deyib: “Konfrans zamanı iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin qeyri-mütənasib şəkildə paylandığı dəfələrlə vurğulanıb. Hava ilə bağlı fəlakətlər, dəniz səviyyəsinin qalxması, yağıntıların və orta temperaturun dəyişməsi əhalinin miqrasiyası, xəstəliklərin yayılması, təmiz su qıtlığı, ərzaq təhlükəsizliyi və səhiyyə infrastrukturunun zədələnməsinə gətirib çıxarır”.
Diqqətə çatdırılıb ki, sübuta əsaslanan araşdırmalar belə vəziyyətdə insanların psixi sağlamlıq problemlərinin gərginləşməsini, zorakılığın və uşaq nikahların artırdığını, eyni zamanda narkomaniyanı təşviq etdiyini təsdiqləyir: “Tibbi xidmətlərin göstərilməsində fasilələr İİV-in müalicəsi, profilaktikası və psixi sağlamlıq xidmətlərinə çıxışı daha da məhdudlaşdırır. Bu da nəticədə xüsusilə həssas qruplar arasında xəstələnmə və ölüm hallarının artmasına gətirib çıxarır. Kompleks təsirlər HİV nisbətlərini artırır və epidemiyaya qarşı onilliklər ərzində əldə edilən irəliləyişə təsir edir.”
“Bakıda keçirilən COP29-da beynəlxalq ictimaiyyət iqlim dəyişikliyinin qlobal təsirlərini həll etmək üçün bir araya gəlib. Mövcüd problemlər arasında sağlamlığa təsir ən əhəmiyyətlidir. İqlim dəyişikliyinin sağlamlığa təsirlərinin azaldılması kifayət qədər uzun və mürəkkəb prosesdir. Ancaq biz nə qədər tez zəruri addımlar atsaq, bir o qədər tez uğur qazanacağıq. İqlim dəyişikliklərinə davamlı səhiyyə sistemlərinin qurulması və səhiyyə işçi qüvvəsinin təlimi HİV epidemiyasına son qoyulması da daxil olmaqla, Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün çox vacibdir. Yalnız beynəlxalq həmrəylik, resursların ədalətli bölüşdürülməsi, eləcə də bilik və qabaqcıl təcrübə mübadiləsi yolu ilə biz iqlim dəyişikliklərinə davamlı cəmiyyət yarada bilərik ki, orada sağlamlıq problemləri həll edilir və əhalinin sağlamlığının qorunması təmin olunur”, - deyə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.

Министр здравоохранения выступил на презентации Рамочного документа по ВИЧ и изменению климата, организованной Международным центром Низами Гянджеви и ЮНЭЙДС
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций (ООН) об изменении климата (COP29) состоялась презентация Рамочного документа по ВИЧ и изменению климата Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИДу (ЮНЭЙДС).
На мероприятии, организованном Международным центром Низами Гянджеви и ЮНЭЙДС, выступили помощник Генерального секретаря ООН, директор Бюро Программы развития ООН (ПРООН) по разработке политики и поддержке программ Маркос Нето, министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев, резидент-координатор ООН в Азербайджане Владанка Андреева, специальный советник ЮНЭЙДС по вопросам СПИДа и пандемии Мбулава Мугабе, секретарь по надзору за здоровьем Министерства здравоохранения Бразилии Этель Масиэль,
В своем выступлении министр здравоохранения Азербайджана отметил, что Вирус иммунодефицита человека (ВИЧ) остается одной из основных проблем глобального общественного здравоохранения: «Ежегодно более миллиона человек заражаются ВИЧ, и более 600 000 человек умирают от заболеваний, связанных с ВИЧ».
Теймур Мусаев подчеркнул, что в Азербайджане предприняты важные шаги и достигнуты успехи в направлении борьбы с ВИЧ. По словам министра, диагностика, обеспечение всех ВИЧ-инфицированных лекарствами и антиретровирусными препаратами осуществляется за счет средств государственного бюджета: «Азербайджан также поддерживает прочные партнерские отношения с международными организациями, такими как Всемирная организация здравоохранения и Глобальный фонд. К концу 2023-го года Азербайджан достиг заметного прогресса в реализации Глобальных целей относительно обеспечения услугами тестирования и лечения лиц, живущих с ВИЧ на уровне «89-80-93», что является одним из лучших показателей в нашем регионе».
Напомнив, что изменение климата является центральной темой обсуждений на COP29, министр сказал: «В ходе Конференции неоднократно подчеркивалось, что последствия изменения климата распределены непропорционально. Бедствия связанные с климатом, повышение уровня моря, изменения режима осадков и средних температур приводят к перемещению населения, вспышкам заболеваний, нехватке чистой воды, отсутствию продовольственной безопасности и повреждению инфраструктуры здравоохранения».
Было подчеркнуто, что исследования на основе фактических данных подтверждают, что эти условия усугубляют проблемы психического здоровья, увеличивают насилие, приводят к ранним бракам и способствуют злоупотреблению наркотиками: «Перебои в предоставлении медицинских услуг еще больше ограничивают доступ к лечению ВИЧ, профилактике и услугам в области психического здоровья, что в конечном итоге приводит к росту заболеваемости и смертности, особенно среди уязвимых групп. Эти совокупные эффекты способствуют росту показателей ВИЧ и подрывают многолетний прогресс в борьбе с эпидемией».
«На COP29 в Баку мировое сообщество объединилось для решения глобальных последствий изменения климата. Среди них воздействие на здоровье является одним из самых важных. Смягчение последствий изменения климата для здоровья — это достаточно долгий и сложный процесс. Однако, чем раньше мы начнем действовать, тем скорее мы добьемся успеха. Создание климатически устойчивых систем здравоохранения и подготовка медицинских кадров имеют жизненно важное значение для достижения Целей устойчивого развития, включая искоренение эпидемии ВИЧ. Только посредством международной солидарности, справедливого распределения ресурсов, а также обмена знаниями и передовым опытом мы сможем создать климатически устойчивое общество, в котором будут решены все проблемы здравоохранения и обеспечена защита населения», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджанской Республики.