Səhiyyə naziri Teymur Musayev Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 75-ci sessiyasındakı çıxışında Ermənistan nümayəndə heyətinin səsləndirdiyi fikirlərə münasibət bildirib
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 75-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən ümumi debatlar zamanı çıxış edən Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev ilk öncə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının baş direktoru vəzifəsinə yenidən seçilməsi münasibətilə cənab Tedros Qebreyesusu təbrik edərək ÜST-nin fəaliyyətinin ölkəmiz tərəfindən daim dəstəkləndiyini bildirib.
Daha sonra nazir pandemiyadan irəli gələn çağırışların, o cümlədən güclü, dayanıqlı səhiyyə sistemlərinin yaradılmasında beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyindən danışıb. Bu xüsusda, səhiyyə sahəsində ölkədə həyata keçirilən mühüm proseslərdən bəhs edib.
Nazir bildirib ki, Azərbaycan hökuməti ölkə ərazisində yaşayan bütün etnik qrupların, o cümlədən erməni əsilli Azərbaycan vətəndaşlarının sağlamlıq hüquqlarını təmin etməyə hazırdır. Bunu nəzərə alaraq, Ermənistan nümayəndə heyətinin beynəlxalq səhiyyə platformasının imkanlarından istifadə edərək hazırkı Assambleyada əsassız və təxribat xarakterli iddiaların səsləndirilməsinin qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb, əvəzində iki ölkə arasında başlanılmış sülh prosesinə töhfə verməyə çağırıb.

Министр здравоохранения Азербайджана на 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения ответил на необоснованные претензии армянской делегации
Выступая во время общих дебатов, проведенных в рамках юбилейной 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения, министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев в первую очередь поздравил доктора Тедроса Адханома Гебрейесуса с переизбранием на пост Генерального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Было подчеркнуто, что наша страна всегда поддерживает деятельность ВОЗ.
Затем министр рассказал о вызовах пандемии, в том числе о важности международного сотрудничества в создании сильных, устойчивых систем здравоохранения. В частности, было доведено до внимания о важных процессах, осуществляемых в Азербайджане в сфере здравоохранения.
Министр отметил, что правительство Азербайджана готово обеспечить права на здоровье всех этнических групп, проживающих на территории страны, в том числе граждан Азербайджана армянского происхождения. Учитывая это, Теймур Мусаев подчеркнул недопустимость того, чтобы армянская делегация, используя возможности международной платформы здравоохранения, выдвигала на нынешней Ассамблее необоснованные и провокационные обвинения, а взамен призывала внести свой вклад в мирный процесс, начатый между двумя странами.