Səhiyyə naziri Teymur Musayev Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 75-ci sessiyasının plenar iclasında çıxış edib
Cenevrədə Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının “Sağlamlıq üçün sülh, sülh üçün sağlamlıq” mövzusuna həsr olunmuş 75-ci sessiyası davam edir.
Sessiyanın ikinci günündə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev çıxış edib.
Nazir bildirib ki, pandemiyanın başladığı dövrdən Azərbaycanın sədrliyi altında Qoşulmama Hərəkatı çoxtərəflilik, əməkdaşlıq və həmrəylik ruhunda geniş beynəlxalq ictimaiyyətin səylərini fəal şəkildə səfərbər edərək pandemiya ilə mübarizə və onun mənfi nəticələrinin aradan qaldırılması baxımından bir sıra uğurlu təşəbbüslər irəli sürüb.
Teymur Musayev COVID-19-a qarşı peyvəndlərin bölgüsündə inkişaf etmiş ölkələrlə inkişaf etməkdə olan ölkələr arasındakı qeyri-bərabərliyin pandemiyanın qısa zamanda tamamilə aradan qaldırılmasına nail olmasında çətinliklər yaratdığını diqqətə çatdırıb. Səhiyyə sisteminin davamlı fəaliyyətinin təmin edilməsi və pandemiya ilə mübarizədə effektiv addımların atılması üçün əsas səhiyyə xidmətlərinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Buraya müxtəlif tədbirlərlə yanaşı, səhiyyənin universal əlçatanlığının təmin edilməsi üçün fasiləsiz peyvəndləmə proqramlarının davam etdirilməsinin də daxil edilməli olduğunu əlavə edib.
Səhiyyə naziri vurğulayıb ki, Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri bu və digər mövzulara dair Təşkilatın sədri qismində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüslərini alqışlayır.
Çıxışının sonunda Teymur Musayev post-COVID dövrü üçün fikir mübadiləsinin aparılması və Hərəkatın mövqeyinin formalaşdırılması məqsədilə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin növbəti yüksək səviyyəli iclasının təşkil edilməsinin planlaşdırıldığını diqqətə çatdırdı.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası ÜST-nin qanunverici və ali orqanıdır. Assambleyanın əsas funksiyası təşkilatın fəaliyyətinin qlobal siyasi istiqamətlərinin müəyyən edilməsidir.

Министр здравоохранения Теймур Мусаев выступил на пленарном заседании 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения
В Женеве продолжается 75-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения (ВАЗ). В этом году сессия ВАЗ посвящена теме «Здоровье для мира, мир для здоровья».
Во второй день юбилейной сессии Ассамблеи здравоохранения выступил глава азербайджанской делегации Теймур Мусаев.
В своем выступлении министр отметил, что с начала пандемии под председательством Азербайджана Движение неприсоединения, активно мобилизовав усилия широкой международной общественности в духе мультилатерализма, сотрудничества и солидарности, выдвинуло ряд успешных инициатив с точки зрения борьбы с пандемией и устранения ее негативных последствий.
Было доведено до внимания, что неравенство между развивающимися и развитыми странами с точки зрения распределения вакцин COVID-19 препятствует достижению международной общественностью полной ликвидации пандемии в короткий срок. По его словам, для обеспечения устойчивой деятельности системы здравоохранения и принятия эффективных мер в борьбе с пандемией важно усилить все соответствующие аспекты основных услуг здравоохранения. Сюда, наряду с различными действиями, необходимо включить также продолжение программ непрерывной вакцинации для универсальной доступности здравоохранения.
Министр здравоохранения подчеркнул, что государства-члены Движения неприсоединения единодушно приветствуют инициативы Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева как председателя Организации.
В завершение своего выступления Теймур Мусаев отметил, что с целью проведения обмена мнениями на постковидный период и формирования позиции Движения планируется проведение очередного заседания высокого уровня государств-членов Движения неприсоединения.
Ассамблея здравоохранения является высшим директивным органом ВОЗ. Основными функциями Ассамблеи являются определение направления деятельности Организации, назначение Генерального директора, наблюдение за финансовой деятельностью Организации, пересмотр и утверждение проекта программного бюджета.