Səhiyyə Nazirliyində Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin direktoru ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Kəndis Makdeyqan ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə Asiya İnkişaf Bankı arasında səmərəli əməkdaşlığın olduğunu bildirdi: “Həmçinin, son illər birgə regional əməkdaşlığımız dinamik şəkildə inkişaf edir”.
Rəqəmsal texnologiyalardan istifadə səhiyyə sistemində aparılan islahatların əsasını təşkil etdiyini diqqətə çatdıran Teymur Musayev səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsinin, xüsusilə də rəqəmsallaşmasının və insan kapitalının inkişaf etdirilməsi ölkəmiz üçün prioritet məsələ olduğunu bildirdi. Onun sözlərinə görə, Asiya İnkişaf Bankı ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq ölkəmizdə qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin tətbiqi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bunu nəzərə alaraq, Səhiyyə Nazirliyi bu sahədə Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdır.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən AİB-nin Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri ölkəmizin səhiyyə sistemində aparılan islahatların dəstəkləndiyini vurğulayıb. Kəndis Makdeyqan həmçinin qeyd edib ki, cari il ərzində Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən Azərbaycanla 2024-2028-ci illər üçün Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyası (ÖTS) hazırlanacaq. Onun sözlərinə görə, bu sənəd AİB-Azərbaycan tərəfdaşlığının uzunmüddətli prioritetlərini, o cümlədən səhiyyə sektorunda əməkdaşlığı müəyyən edəcək.
Görüş zamanı ÖTS-nin növbəti dövrü ərzində potensial əməkdaşlıq sahələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər, həmçinin ölkəmizdə rəqəmsal səhiyyənin inkişafı üzrə əməkdaşlığı müzakirə ediblər.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с директором представительства Азиатского банка развития в Азербайджане
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с директором постоянного представительства Азиатского банка развития (АБР) в Азербайджане Кэндис МакДейган.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и Азиатским банком развития: «Помимо этого, за последние годы динамично развивается наше совместное региональное сотрудничество».
В своей речи министр подчеркнул, что использование цифровых технологий является основой реформ в системе здравоохранения Азербайджана: «Усовершенствование системы здравоохранения, особенно ее цифровизация и развитие человеческого капитала является приоритетным вопросом для нашей страны».
По его словам, сотрудничество с Азиатским банком развития в различных сферах имеет особое значение с точки зрения применения передового международного опыта. Учитывая это, Министерство здравоохранения Азербайджана заинтересовано в расширении сотрудничества с Азиатским банком развития в этой сфере.
Директор постоянного представительства АБР в Азербайджане поблагодарила за теплый прием и выразила поддержку реформам, проводимым в системе здравоохранения нашей страны. Кэндис МакДейган также отметила, что в течение текущего года Азиатским банком развития будет разработан проект Страновой стратегии партнерства (ССП) с Азербайджаном на 2024-2028-е годы. По ее словам, данный документ определит долгосрочные приоритеты партнерства АБР и Азербайджана, в том числе сотрудничество в сфере здравоохранения.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о потенциальных областях сотрудничества в течение следующего периода ССП. Стороны также обсудили сотрудничество по развитию цифрового здравоохранения в нашей стране.