Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əhali Fondunun (UNFPA) Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Məryəm Xan ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış strukturları, həmçinin UNFPA ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin Əhali Fondu ilə bir sıra sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində də effektiv əməkdaşlığını qeyd edib.
Nazir, həmçinin cari ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyini vurğulayıb. Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini vurğulayan Teymur Musayev, cari ildə milli və qlobal səviyyədə həyata keçirilən bir sıra tədbirlərin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə həsr olunduğunu bildirib.
Sonda nazir Azərbaycan ilə BMT-nin Əhali Fondunun birgə fəaliyyətinin gələcəkdə də səmərəli şəkildə inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Məryəm Xan Azərbaycan ilə BMT-nin Əhali Fondu arasında əldə olunan tərəfdaşlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, UNFPA demoqrafiya ilə bağlı məsələlərə, gender bərabərliyinin təşviqi və qadınların sağlamlığının qorunmasına yönələn çoxşaxəli təşəbbüslərində Azərbaycan hökuməti ilə uzunmüddətli tərəfdaşlığa sadiqliyini bir daha təsdiqləyir.
Məryam Xan, həmçinin Azərbaycanı COP29-un ev sahibliyi edəcəyi münasibətilə təbrik edib. Onun sözlərinə görə, cari il üçün prioritet COP29 konfransına hazırlıqları dəstəkləmək məqsədilə BMT-nin Əhali Fondunun müqayisəli üstünlüyünə uyğunlaşdırılan iqlim dayanıqlılığı səylərinə veriləcək.

A meeting was held at the Ministry of Health with the Head of Country Office of the United Nations Population Fund (UNFPA) for Azerbaijan, Ms. Mariam Khan. Greeting the guests, Minister of Health Teymur Musayev emphasized that Azerbaijan has been cooperating effectively with various specialized agencies of the UN, including UNFPA. Teymur Musayev noted that Azerbaijan has effective cooperation with the United Nations Population Fund in several areas, including the health sector.
The minister also highlighted that in November of this year, Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change. Emphasizing that 2024 has been declared the "Year of Solidarity for a Green World" in Azerbaijan, Teymur Musayev stated that a number of events at the national and global levels are being dedicated to addressing the negative impacts of climate change this year.
In conclusion, the minister expressed confidence that the joint activities between Azerbaijan and the United Nations Population Fund will continue to develop effectively in the future.
Expressing gratitude for the warm üelcoming, Ms. Mariam Khan highly appreciated the level of partnership achieved between Azerbaijan and the UN Population Fund. According to her, UNFPA reaffirms its commitment to a long-term partnership with the Azerbaijani government in its multifaceted initiatives focused on demographic issues, promoting gender equality, and protecting women's health.
Mariam Khan also congratulated Azerbaijan on hosting COP29. According to her, this year's priority will be given to supporting climate resilience efforts aligned with UNFPA's comparative advantage to prepare for the COP29 conference.