Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əhali Fondunun (UNFPA) Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Məryəm Xan ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış strukturları, həmçinin UNFPA ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin Əhali Fondu ilə bir sıra sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində də effektiv əməkdaşlığını qeyd edib.
Nazir, həmçinin cari ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyini vurğulayıb. Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini vurğulayan Teymur Musayev, cari ildə milli və qlobal səviyyədə həyata keçirilən bir sıra tədbirlərin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə həsr olunduğunu bildirib.
Sonda nazir Azərbaycan ilə BMT-nin Əhali Fondunun birgə fəaliyyətinin gələcəkdə də səmərəli şəkildə inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Məryəm Xan Azərbaycan ilə BMT-nin Əhali Fondu arasında əldə olunan tərəfdaşlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, UNFPA demoqrafiya ilə bağlı məsələlərə, gender bərabərliyinin təşviqi və qadınların sağlamlığının qorunmasına yönələn çoxşaxəli təşəbbüslərində Azərbaycan hökuməti ilə uzunmüddətli tərəfdaşlığa sadiqliyini bir daha təsdiqləyir.
Məryam Xan, həmçinin Azərbaycanı COP29-un ev sahibliyi edəcəyi münasibətilə təbrik edib. Onun sözlərinə görə, cari il üçün prioritet COP29 konfransına hazırlıqları dəstəkləmək məqsədilə BMT-nin Əhali Fondunun müqayisəli üstünlüyünə uyğunlaşdırılan iqlim dayanıqlılığı səylərinə veriləcək.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча со страновым директором Фонда ООН в области народонаселения
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча со страновым директором Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA) по Азербайджану Марьям Хан.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что Азербайджан плодотворно сотрудничает с различными специализированными структурами ООН, в том числе с UNFPA. Теймур Мусаев также отметил эффективное сотрудничество Азербайджана с UNFPA в ряде областей, в том числе в сфере здравоохранения.
В своем выступлении министр подчеркнул, что в ноябре текущего года в нашей стране будет проведена 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29. Отметив, что в Азербайджане 2024-й год объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира», Теймур Мусаев сообщил, что ряд мероприятий, организованных в текущем году на национальном и глобальном уровне, посвящены негативным последствиям изменения климата.
В завершение министр выразил уверенность в том, что в будущем совместная деятельность между Азербайджаном и UNFPA будет также плодотворно развиваться.
В свою очередь Марьям Хан поблагодарила за теплый прием и высоко оценила достигнутый уровень партнерства между Азербайджаном и UNFPA: «Фонд ООН в области народонаселения еще раз подтверждает приверженность долгосрочному партнерству с правительством Азербайджана в многосторонних инициативах, направленных на вопросы, связанные с демографией, поощрение гендерного равенства и охрану здоровья женщин».
Страновой директор UNFPA также поздравила Азербайджан с избранием места проведения COP29: «С целью поддержки подготовки к Конференции СОР29 приоритетом на этот год будут усилия по климатической устойчивости, адаптированные к сравнительному преимуществу Фонда ООН в области народонаселения».