Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin Avropa üzrə Regional direktoru Hans Henri Klügenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə Regional direktoru Hans Henri Klugenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Aİ-dəki nümayəndəsi Oksana Domenti, ÜST-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi və Ölkə Ofisinin rəhbəri Hande Harmançı, ÜST-nin kommunikasiya məsələləri üzrə mütəxxəsisi Roy Vaidaya iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ilk növbədə ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə qarşılıqlı əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib. Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycanın nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə sıx əməkdaşlığı hər il yüksələn xətlə inkişaf edir: “Ötən dövrdə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində mühüm işlər görülüb, ölkə, regional və qlobal səviyyələrdə uğurlu layihələr həyata keçirilib”.
Ölkə başçısının tapşırığı ilə Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində yerli əhalinin tibbi ehtiyaclarının qarşılanması məsələsinin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirildiyi də diqqətə çatdırılıb.
Teymur Musayev qeyd edib ki, bu məqsədlə Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən Müvəqqəti İdarəetmə Mərkəzi tərəfindən Xankəndi şəhərində artıq müvafiq tibbi xidmətlərin təşkilinə başlanılıb: "Azərbaycan Respublikasının səhiyyə qurumlarının məsul şəxslərinin iştirakı ilə ixtisaslaşdırılmış tibbi heyət, o cümlədən müxtəlif tibb mütəxəssisləri, ambulans avtomobilləri və təcili tibbi yardım briqadası Xankəndiyə ezam olunub".
Nazir həmçinin bildirib ki, Xankəndidə yerli əhalinin cari tibbi ehtiyacları və sanitar-epidemioloji vəziyyət qiymətləndiriləndən sonra müvafiq işlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Səmimi qəbula görə səhiyyə nazirinə öz təşəkkürünü bildirərək təmsil etdiyi Təşkilatın ölkəmizlə 30 ildən artıq uğurlu əməkdaşlığını vurğulayıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Kluge Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə görüşdüyünü xatırladıb. Görüşdə Prezident İlham Əliyevin COVID-19-a qarşı mübarizədə ÜST-ün ölkəmizə göstərdiyi dəstəyin yüksək qiymətləndirdiyini, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi 80-dən artıq ölkəyə yardım etməsi, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə məlumat bazası sistemi yaradılması və vaksin həmrəyliyi ilə bağlı səylər ətrafında fikir mübadiləsinin aparıldığını vurğuladı.
O, təmsil etdiyi təşkilatın Qarabağ bölgəsində yaşayan yerli əhaliyə psixoloji reabilitasiya ilə bağlı yardımların və digər zəruri tibbi xidmətlərin göstərilməsinə hazır olduğunu bildirib.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с директором Европейского регионального бюро ВОЗ Хансом Генри Клюге
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с находящимся официальным визитом в нашей стране делегацией во главе с директором Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Генри Клюге. На встрече присутствовали представитель Всемирной организации здравоохранения в ЕС Оксана Доменти, глава Азербайджанского офиса ВОЗ Ханде Харманчи и эксперт по вопросам коммуникации ВОЗ Рой Вайдая.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что, что наша страна придает большое значение взаимному сотрудничеству со Всемирной организацией здравоохранения. По словам министра, тесное сотрудничество с престижной организацией здравоохранения развивается с каждым годом: "За истекший период в условиях взаимного сотрудничества были проделаны важные работы, реализованы успешные проекты на национальном, региональном и глобальном уровнях".
Касательно вопроса обеспечения медицинских потребностей местного населения в Карабахском регионе, было отмечено, что по поручению главы государства решение всех вопросов на освобожденных территориях Азербайджанской Республики реализуются централизованно.
Теймур Мусаев подчеркнул, что с этой целью создан Координационный штаб. Центр временного управления при этом штабе уже приступил к организации соответствующих медицинских услуг в городе Ханкенди: «В Ханкенди направлены специализированный медицинский персонал состоящий из ответственных лиц медицинских учреждений Азербайджанской Республики, в том числе квалифицированные врачи и бригады скорой медицинской помощи».
Министр также отметил, что после оценки текущих медицинских потребностей местного населения Ханкенди и санитарно-эпидемиологической ситуации будут определены дальнейшие действия.
Выразив благодарность за теплый прием, Ханс Генри Клюге отметил плодотворное сотрудничество между ВОЗ и Азербайджаном на протяжении более 30 лет и выразил поддержку реформам, проводимым в системе здравоохранения нашей страны.
Ханс Генри Клюге напомнил, о встрече с президентом Азербайджанской Республики. Он подчеркнул, что высоко оценив поддержку ВОЗ нашей страны в борьбе с COVID-19, Президент Ильхам Алиев рассказал о помощи Азербайджана более чем 80 странам в качестве председателя Движения неприсоединения, создании в рамках Движения неприсоединения базы данных по борьбе с COVID-19 и усилиях, связанных с вакцинной солидарностью.
Он также отметил о готовности ВОЗ предоставить всю необходимую помощь в сфере здравоохранения местному населению Карабахского региона. Со стороны ВОЗ может быть организовано помощь в психологической реабилитации местного населения, а также другие медицинские услуги.