9-10 noyabr tarixlərində Monteneqro Respublikasının paytaxtı Podqoritsa şəhərində "Hər bir uşağın optimal inkişafı üçün erkən uşaqlıq müdaxiləsi" adlı konfrans təşkil edilib.
Tədbirdə Xorvatiya, Azərbaycan, Serbiya, Monteneqro, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Belarus, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, Portuqaliya və digər ölkələrin nümayəndə heyətləri iştirak edirlər. Ölkəmizi beynəlxalq konfransda Səhiyyə Nazirliyinin Qadın, ana, uşaq və yeniyetmələrin sağlamlığının qorunması sektorunun müdiri Aynurə Zeynalova, UNİCEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin Erkən uşaqlıq dövrü inkişafı üzrə mütəxəssisi Yelena İsrafilova və TƏBİB-in Ana və uşaq sağlamlığınn təşkili şöbəsinin məsləhətçisi Şəbnəm Şahgəldiyeva təmsil edirlər. Nazirliyin mütəxəssisi beynəlxalq konfrans çərçivəsində keçirilən panel müzakirəsində iştirak edib.
Tədbirin əsas məqsədi Avropa və Orta Asiya regionunda uşaqlarda erkən inkişafın müdaxiləsinin monitorinqi, çətinkiləri və əsas problemlərin həlli yollarının müzakirəsidir. Eyni zamanda, erkən uşaqlıq inkişafı üzrə Milli Proqramın hazırlanması və bununla bağlı yol xəritəsini tərtib etməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

Специалист Минздрава принял участие в панельной дискуссии международной конференции на тему «Раннее вмешательство для оптимального развития каждого ребенка»
9-10 ноября в столице Республики Черногория проходит конференция на тему «Раннее вмешательство для оптимального развития каждого ребенка».
В мероприятии принимают участие делегации Хорватии, Азербайджана, Сербии, Черногории, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Болгарии, Боснии и Герцеговины, Португалии и других стран. Нашу страну на международной конференции представляют заведующая сектором охраны здоровья женщин, матерей, детей и подростков Министерства здравоохранения Айнура Зейналова, специалист по развитию ребенка в период раннего детства представительства ЮНИСЕФ в Азербайджане Елена Исрафилова и консультант отдела организации охраны здоровья матери и ребенка департамента организации медицинской деятельности TƏBIB Шабнам Шахгалдиева. Эксперт министерства приняла участие в панельной дискуссии, состоявшейся в рамках международной конференции.
Основной целью мероприятия является мониторинг раннего вмешательства развития детей в странах региона Европы и Центральной Азии, обсуждение возникших трудностей и поиск оптимальных путей решения основных проблем. Помимо этого, состоялся обмен мнениями в направлении подготовки Национальной программы развития детей раннего возраста и составления дорожной карты.