Türk Tibb Dünyası Konqresi çərçivəsində Azərbaycan səhiyyə naziri Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi və TDT-yə üzv ölkələrdən olan həmkarları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib
Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının himayəçiliyi, Türk Dövlətləri Təşkilatının və Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Türk Tibb Dünyası Konqresi davam edir.
Beynəlxalq tədbir çərçivəsində bu gün Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Bağdad Amreyevlə, həmçinin Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca, Qazaxıstanın səhiyyə naziri xanım Ajar Giniyat, Qırğızıstanın səhiyyə naziri xanım Gülnara Baatırova və Özbəkistanın səhiyyə naziri Bexzod Musayevlə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma mühitində keçən söhbətlər zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində ölkələr arasında əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin əczaçılıq sahəsində ikitərəfli əlaqələrin perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşlər zamanı Türk Dövlətləri Təşkilatının VIII Zirvə görüşünün sonunda dövlət və hökumət başçılarının hər ilin oktyabr ayında Türk Tibb Dünyası Konqresinin keçirilməsinə dair birgə razılığı ölkələrimizin səhiyyə ictimaiyyəti üçün tarixi qərar olduğu vurğulandı. Bildirildi ki, TDT-nin üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinin və elm adamlarının iştirakı ilə yaradılan bu platforma nəinki təşkilatda təmsil olunan ölkələrin tibb mütəxəssisləri ilə, eyni zamanda digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən türksoylu peşəkarlarla əlaqələr qurmaq, onların təcrübələri ilə tanış olmaq və gələcək qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını müəyyənləşdirmək üçün möhkəm əsaslar yaradır.

В рамках Всемирного тюркского медицинского конгресса министр здравоохранения Азербайджана провел двусторонние встречи с генсеком Организации тюркских государств и с министрами здравоохранения стран-членов ОТГ
В Стамбуле продолжает свою работу Всемирный тюркский медицинский конгресс, который проходит под эгидой Администрации Президента Турции при организационной поддержке Организации тюркских государств (ОТГ).
В рамках международного мероприятия министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев провел двусторонние встречи с генеральным секретарем Организации тюркских государств Багдадом Амреевым, а также с министром здравоохранения Турции Фахреттином Коджой, министром здравоохранения Казахстана Ажарой Гиниятой, министром здравоохранения Кыргызстана Гульнарой Баатыровой и министром здравоохранения Узбекистана Бехзодом Мусаевым.
В ходе бесед, прошедших в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, стороны обсудили новые перспективы развития и укрепления связей в сфере здравоохранения. Также были обсуждены новые перспективы развития и укрепления двусторонних отношений в сфере фарминдустрии.
В ходе встреч было подчеркнуто, что принятое по итогам VIII Саммита ОТГ совместное соглашение лидеров стран-членов Организации о ежегодном проведении в октябре Всемирного тюркского медицинского конгресса является историческим событием для системы здравоохранения и медицинского сообщества наших стран. Отмечалось, что Всемирный тюркский медицинский конгресс призван содействовать развитию сотрудничества в сфере здравоохранения между партнерами из различных стран мира. Помимо этого, международный конгресс с участием министров здравоохранения и ученых из стран-членов ОТГ представляет собой уникальную возможность создать прочную платформу в интересах всех государств-членов организации.