Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində yerləşən mənzil qərargahında Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası davam edir.
Sessiya çərçivəsində səhiyyə naziri Teymur Musayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib.
Belə ki, ÜST-nin Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Kluge ilə görüş baş tutub. Həmçinin, Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca, Özbəkistanın səhiyyə naziri vəzifəsini icra edən Asilbek Xudayarov, Kubanın ictimai səhiyyə naziri Xose Anxel Portal Miranda, Qazaxıstanın səhiyyə naziri Akmaral Alnazarova, Qırğızıstanın səhiyyə naziri Alımkadır Beyşenaliyev və Niderlandın səhiyyə xidmətləri üzrə naziri Pia Deykstranın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri ilə görüşlər keçirilib. Eləcə də, Stop TB Tərəfdaşlığının (“Stop TB Partnership") icraçı direktoru Luçika Ditiu, Qlobal Fondun Qrant İdarəetmə Bölməsinin rəhbəri Mark Edinqton, “Royal Philips” şirkətinin Qlobal Hökumət və İctimai məsələlər üzrə vitse-prezidenti Jan-Villem Şeiqrondla ikitərəfli görüşlər olub.
Görüşlərdə ilk olaraq Azərbaycan nümayəndə heyətinə xalqımızın Müstəqillik Günü və ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi münasibətilə təbriklər ünvanlanıb. COP29 kimi mötəbər tədbirin mahiyyəti vurğulanaraq, Azərbaycanın hər zaman mühüm beynəlxalq tədbirləri ən yüksək səviyyədə təşkil etdiyi bildirilib.
Ölkəmizin nüfuzlu səhiyyə qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə qarşılıqlı əməkdaşlığa böyük önəm verdiyi vurğulanıb. İnsan sağlamlığı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən təşəbbüslərin gələcəkdə də uğurla reallaşdırılacağına əminlik ifadə olunub.
Təşkilata üzv türkdilli ölkələrin nazirləri ilə keçirilən görüşlərdə xalqlarımız arasında dostluq əlaqələrinin inkişafında dövlət başçılarının müstəsna rolu vurğulanıb. Səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün geniş potensialın mövcudluğu qeyd edilib. Səhiyyə sektorunun rəqəmsallaşdırılmasında Türkiyə təcrübəsinin dünyada qabaqcıl olduğu və bu təcrübədən faydalanmağın əhəmiyyəti bildirilib.
Daşkənddə türk dünyasının dahi oğlu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunan "Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası"nın və Dekada çərçivəsində ölkəmizi təmsil edən həkim mütəxəssislərin özbəkistanlı həmkarları ilə birgə 100-dən artıq cərrahiyyə əməliyyatlarının aparılmasının mahiyyəti qeyd edilib. Tibb müəssisələrinin akkreditasiyası və keyfiyyətə nəzarət sahəsində Qazaxıstan təcrübəsinin ölkəmizdə tətbiqi ilə bağlı maraq ifadə olunub. Azərbaycanın son illər ərzində səhiyyə sahəsində tətbiq etdiyi rəqəmsal həllər və elektronlaşdırma təcrübəsinin Qazaxıstan üçün böyük maraq kəsb etdiyi bildirilib. Bioloji təhlükəsizlik istiqamətində Azərbaycan-Qazaxıstan əməkdaşlıq perspektivləri də müzakirə olunub. Transplantologiya sahəsində əməkdaşlıq və ölkəmizin uğurlu təcrübəsinin Qırğızıstanda tətbiqi imkanları ətrafında faydalı müzakirələr aparılıb.
Kuba ilə səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyəti qeyd edilib. Yüksəkixtisaslı həkimləri və müasir tibb müəssisələrini özündə birləşdirən Niderland səhiyyə sisteminin Avropada nümunəvi model olduğu bildirilib.
Azərbaycanda malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər yüksək qiymətləndirilib. Ölkəmiz tərəfindən yoluxucu xəstəliklər, o cümlədən vərəmlə mübarizə proqramlarının uğurla həyata keçirildiyi vurğulanıb.
Görüşlərdə yüksək texnoloji tibbi avadanlıqların Azərbaycan səhiyyəsində tətbiqi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

During the 77th session of the World Health Assembly, the Minister of Health of Azerbaijan held a series of bilateral meetings
The 77th session of the World Health Assembly continues its work at the headquarters of the World Health Organization (WHO) in Geneva. Within the framework of the session, a delegation led by the Minister of Health of Azerbaijan, Teymur Musayev, held a series of bilateral meetings.
So, a meeting took place with the Director of the European Regional Director of the World Health Organization, Hans Henri Kluge. Meetings were also held with delegations led by the Minister of Health of Turkie, Fahrettin Koca, the Acting Minister of Health of Uzbekistan, Asilbek Khudayarov, the Minister of Public Health of Cuba, José Ángel Portal Miranda, the Minister of Health of Kazakhstan, Akmaral Alnazarova, the Minister of Health of Kyrgyzstan, Alymkadyr Beishenaliev and the Minister of Health of the Netherlands, Pio Dijskstra. Additionally, bilateral meetings were held with the Executive Director of the Stop TB Partnership, Lucica Ditiu, the Head of the Grants Management Unit of the Global Fund, Mark Edington, and the Vice President, Global Head of Government and Public Affairs at Royal Philips, Jan-Willem Scheijgrond.
During the meetings, congratulations were primarily extended to the Azerbaijani people on the occasion of the Republic Day. It was noted that in November, the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) will take place in our country, emphasizing Azerbaijan's consistent and distinguished hosting and organization of important international events.
Attention was drawn to the importance Azerbaijan places on mutual cooperation with specialized international healthcare organizations, including the World Health Organization. Confidence was expressed that initiatives crucial for public health would be successfully implemented in the future.
During the meetings with ministers of Turkic-speaking countries, the exceptional role of heads of states in developing friendly relations between our peoples was emphasized. Moreover, there is significant potential for the development of healthcare-related relations.
The importance of the "Uzbekistan-Azerbaijan Decade of Healthcare" organized in Tashkent and dedicated to the 100th anniversary of the birth of the national leader Heydar Aliyev was highlighted. Azerbaijani medical specialists, together with their Uzbek colleagues, performed over 100 surgical operations during this event. Interest was also expressed in applying Kazakhstan's experience in accreditation and quality control of medical institutions in our country. Azerbaijan's recent experience in digital solutions in healthcare is of great interest to Kazakhstan. Prospects for Azerbaijan-Kazakhstan cooperation in the field of biological security were also discussed. Productive discussions took place on cooperation with Kyrgyzstan in the field of transplantation and the potential application of Azerbaijan's successful experience in this area.
The importance of the Azerbaijan-Cuba Memorandum of Understanding on cooperation in healthcare and medical science was noted, emphasizing its role in enhancing the potential for healthcare development in both countries. At the same time, the healthcare system of the Netherlands, characterized by a combination of highly qualified physicians and modern medical institutions, is rightly considered one of the best in Europe.
During the meetings, measures taken towards the elimination of malaria in Azerbaijan were highly praised. The successful implementation of programs by Azerbaijan to combat infectious diseases, including tuberculosis, was emphasized.
A wide range of opinions was exchanged during the meetings on the use of high-tech medical equipment in Azerbaijani healthcare and other issues of mutual interest.