Səhiyyə Nazirliyində Avropa Kardioloqlar Cəmiyyətinin prezidenti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Avropa Kardioloqlar Cəmiyyətinin (ESC) prezidenti, Sürix Universitetinin (İsveçrə) Molekulyar Kardiologiya Mərkəzinin direktoru Tomas F.Lüşerlə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizdə kardiologiyanın inkişaf tarixindən danışıb. Nazir vurğulayıb ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti və uzaqgörənliyi sayəsində tibbin bütün sahələrində, o cümlədən kardiologiyada mühüm nəticələrin əldə olunmasının əsası qoyulub: “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan səhiyyəsinin müasir infrastrukturu qurulub. Bir sıra dövlət proqramlarının reallaşdırılmasında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük xidmətləri var”.
Teymur Musayev çıxışında ürək-damar xəstəlikləri ilə qlobal mübarizənin təşviqi üçün vacib olan kardiologiyanın bütün spektrlərini əhatə edən ESC-nin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Nazir Avropa Kardioloqlar Cəmiyyətinin ürək-damar mütəxəssislərinin peşəkarlığını da qeyd edib: “Bu unikal şəbəkə bizə ürək-damar xəstəliklərinin təsirinin azaldılması istiqamətində geniş imkanlar yaradır”.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən ESC prezidenti belə görüşlərin təcrübə və bilik mübadiləsi baxımından çox vacib olduğunu vurğulayıb. Tomas F.Lüşer Avropa Kardioloqlar Cəmiyyətinin fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, ESC Avropanın 57, o cümlədən Azərbaycanın milli kardioloji cəmiyyətini özündə birləşdirir.
Bakıda keçirilən III Ürək çatışmazlığı yeniliklər konqresinin əhəmiyyətini vurğulayan Tomas F.Lüşer qeyd edib ki, Azərbaycanda səhiyyənin müxtəlif sahələrinin, o cümlədən kardiologiyanın aktual problemlərinə həsr olunan beynəlxalq konqreslər hər zaman yüksək səviyyədə təşkil olunub.
Görüşdə Avropa Kardioloqlar Cəmiyyətinin Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə kardiologiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə faydalı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, dünyanın ən çox istinad edilən alimlərindən biri olan professor Tomas F.Lüşer ürək-damar təbabətinə dair 500-dən çox elmi məqalə, 200-dən çox resenziya və kitab fəsillərinin müəllifidir.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с президентом Европейского общества кардиологов
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с президентом Европейского общества кардиологов (ESC), директором Центра молекулярной кардиологии Цюрихского университета (Швейцария) Томасом Ф.Люшером.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев рассказал об истории развития кардиологии в нашей стране. Министр отметил, что благодаря мудрой политике и дальновидности общенационального лидера Гейдара Алиева была заложена основа для достижения важных результатов во всех сферах медицины, в том числе и в кардиологии: «Под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане создана современная медицинская инфраструктура. Большие заслуги в реализации ряда государственных программ принадлежат Первому вице-президенту Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой».
В своем выступлении Теймур Мусаев высоко оценил деятельность ESC, охватывающей весь спектр кардиологии, что имеет важное значение для продвижения всемирной борьбы с сердечно-сосудистыми заболеваниями. Министр также отметил профессионализм специалистов по сердечно-сосудистым заболеваниям Европейского общества кардиологов: «Эта уникальная сеть позволяет понять влияние сердечно-сосудистых заболеваний и то, как мы можем снизить заболеваемость».
Выразив признательность за теплый прием, президент ESC подчеркнул важность подобных встреч с точки зрения обмена опытом и знаниями. Томас Ф.Люшер также предоставил подробную информацию о деятельности Европейского общества кардиологов. По его словам, ESC объединяет 57 национальных кардиологических обществ Европы, в том числе Азербайджана.
Отметив важность организованного в Баку III Конгресса инноваций в области сердечной недостаточности, Томас Ф.Люшер подчеркнул, что проводимые в Азербайджане международные конгрессы, посвященные актуальным проблемам различных сфер здравоохранения, в том числе кардиологии, всегда организованы на высоком уровне.
В ходе встречи состоялись плодотворные обсуждения по расширению сотрудничества в области кардиологии между Министерством здравоохранения Азербайджана и Европейским обществом кардиологов.
Следует отметить, что профессор Томас Ф.Люшер, опубликовавший более 500 научных работ, более 200 обзоров и глав в книгах по сердечно-сосудистой медицине, является одним из наиболее цитируемых ученых в мире.