Forum çərçivəsində səhiyyə naziri Teymur Musayevlə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş katibinin müavini, BMT-nin İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusu/Qazanılmış İmmun Çatışmazlığı Sindromu üzrə Birgə Proqramının (UNAIDS) İcraçı direktoru xanım Vinni Byanyima arasında görüş keçirilib. Görüşdə UNAIDS-in Asiya-Sakit Okean, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Dəstək Qruplarının Direktoru İmonn Merfi də iştirak edib.
Qonaqları salamlayan Teymur Musayev Qlobal Bakı Forumunda iştirak etdiyinə görə BMT-nin Baş katibinin müavininə təşəkkürünü bildirib.
“Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, XI Qlobal Bakı Forumunun da beynəlxalq gündəlikdə duran vacib məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm platformadır. Hazırda dövlət başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycanda bu tədbirin nəticəyönümlü olması istiqamətində həm mahiyyət, həm də təşkilati nöqteyi-nəzərdən hazırlanması baxımından bütün lazımi tədbirlər həyata keçirilir”, - deyə nazir əlavə edib.
Öz çıxışında Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin aidiyyəti institutları ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini və onların fəaliyyətini dəstəklədiyini da diqqətə çatdırıb.
Nazir həmçinin, Azərbaycanın İİV/QİÇS-lə yoluxma səviyyəsi aşağı olan ölkələr sırasında yer aldığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda 2006-cı ildən etibarən İİV-lə mübarizədə milli strateji istiqamətlərin qorunub saxlanılması üçün UNAIDS/ÜST-nin dəstəyi ilə hər 5 ildən bir Nazirlər Kabinetinin “İİV/QİÇS-lə mübarizə üzrə Tədbirlər Proqram”ları qəbul olunur: “Tədbirlər Proqramının məqsədi Azərbaycanda İİV infeksiyasının yayılma səviyyəsinin aşağı salınması, İİV-lə yaşayan insanların ömrünün uzadılması və həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır”.
Sonda Teymur Musayev dünyada İİV/QİÇS-in təsirləri ilə mübarizə aparmaq və onları azaltmaq üçün davam edən birgə səylərin, həmçinin potensial əməkdaşlıq imkanların mövcudluğunu qeyd edib.
Öz növbəsində Vinni Byanyim ötən il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünü və yubiley Qlobal Bakı Forumunda iştirakını xatırladıb. O, Bakıda keçirilən forumun hər zaman çox yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayıb. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş katibinin müavini Azərbaycanın səhiyyə sahəsində, o cümlədən yoluxucu xəstəliklər və AİDS-ə qarşı mübarizədə qazandığı uğurları qeyd edərək, bu xüsusda davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində ciddi nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirib.

В столице Азербайджана 14-16 марта проходит XI Глобальный Бакинский форум.
В рамках форума состоялась встреча министра здравоохранения Теймура Мусаева и заместителя Генерального секретаря Организации объединенных наций (ООН), исполнительного директора Объединенной программы ООН по борьбе с вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунодефицита человека (UNAIDS), Винни Бьянимы. На встрече также принял участие директор групп поддержки для Азиатско-Тихоокеанского региона, Восточной Европы и Центральной Азии Имонн Мерфи.
Поприветствовав гостей, Теймур Мусаев поблагодарил заместителя Генерального секретаря ООН за участие в Глобальном Бакинском форуме.
«Как отметил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, XI Глобальный Бакинский форум является важной платформой с точки зрения обсуждения насущных вопросов международной повестки дня. В настоящее время под руководством главы государства в Азербайджане принимаются все необходимые меры для того, чтобы данное мероприятие было результативным по своему содержанию», - добавил министр.
В своем выступлении Теймур Мусаев также указал на тесное сотрудничество Азербайджана с соответствующими институтами ООН. По словам министра, в Азербайджане в целях сохранения национальных стратегических направлений по борьбе с ВИЧ при поддержке ЮНЭЙДС/ВОЗ с 2006 года каждые 5 лет Кабинетом Министров утверждается Программа мер по борьбе с ВИЧ/СПИДом: «Целью программы является снижение распространенности ВИЧ-инфекции в Азербайджане, продление жизни людей, живущих с ВИЧ, и улучшение качества их жизни».
В завершение Теймур Мусаев отметил совместные усилия по борьбе с ВИЧ/СПИД во всем мире, а также потенциальные возможности сотрудничества.
В свою очередь Винни Бьянима напомнила о встрече с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в прошлом году и участии в юбилейном Глобальном Бакинском форуме. Было отмечено, что Глобальный форумы, организованные в столице Азербайджана, всегда проходят на самом высоком уровне. Подчеркнув успехи Азербайджана в области здравоохранения, в том числе в борьбе с инфекционными заболеваниями и СПИД, заместитель генерального секретаря ООН отметила серьезные достижения в осуществление поставленных задач и успешное выполнение программ устойчивого развития в этой сфере.