İlqar Əbülfəz oğlu Qasımov
Qasımov İlqar Əbülfəz oğlu 12 aprel 1965-ci il tarixdə Bakı şəhərində anadan olub. 1982-ci ildə Bakı şəhəri 134 saylı orta məktəbi bitirib, həmin ildə Azərbaycan Tibb İnstitutunun müalicə-işi fakültəsinə daxil olub, 1988-ci ildə oranı bitirib. 1989-cu il tarixdən 1990-cı il tarixə kimi Elmi-Tədqiqat Travmatologiya və Ortopediya İnstitutunda “Travmatologiya və ortopediya” ixtisası üzrə internatura keçib. İnternaturanı bitirdikdən sonra 1999-cu il tarixdən həmin institutda kiçik elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayıb.
1994-cü il tarixdə Priorov adına Moskva şəhərinin Mərkəzi Travmatologiya İnstitutunda tibb elmləri namizədliyi, 1996-cı ildən 2000-ci il tarixədək Moskva şəhərinin Mərkəzi Travmatologiya İnstitutunda doktoranturada olub və tibb elmləri doktoru elmi dərəcəsini alıb. 2000-ci il tarixdən 2004-cü il tarixə kimi Moskva şəhərinin Priorov adına Moskva ETTOİ-da İri oynaqların artroplastikası və endoprotezləşdirilməsi şöbəsində baş elmi işçi vəzifəsində, 2004-2006-cı il tarixə kimi Rusiya Tibb Akademiyasının Diplomdan sonrakı Təkmilləşdirmə İnstitutunda Travmatologiya və Ortopediya kafedrasının elmi işçisi, 2006-cı il tarixdən 2017-ci il tarixədək Bakı şəhərinin bir neçə özəl klinikalarında fəaliyyət göstərib.
17.08.2017-ci il tarixdən Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin göndərişi əsasında Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Travmatologiya və Ortopediya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin olunub.
Eyni zamanda 2019-cu il tarixdən Əziz Əliyev adına Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun “Travmatologiya və ortopediya” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışır.

Ilgar Abulfaz oglu Gasimov
Ilqar Gasimov was born on April 12, 1965, in the city of Baku. He completed his education at Secondary School No. 134 in Baku in 1982 and entered the Faculty of Medical Treatment at Azerbaijan Medical University the same year, graduating in 1988. From 1989 to 1990, he underwent residency in Traumatology and Orthopedics at the Scientific Research Institute of Traumatology and Orthopedics.
After completing his residency, in 1999, he began working as a junior research fellow at the same institute.
He earned his Candidate of Medical Sciences degree at the Central Institute of Traumatology in Moscow named after Priorov in 1994 and pursued his Doctoral studies there from 1996 to 2000, obtaining a Doctor of Medical Sciences degree. From 2000 to 2004, he served as the Chief Scientific Officer at the Large Joint Arthroplasty and Endoprosthetics Department at the Moscow Central Institute of Traumatology named after Priorov. He worked as a research fellow at the Department of Traumatology and Orthopedics at the Postgraduate Education Institute of the Russian Academy of Medical Sciences from 2004 to 2006. From 2006 to 2017, he worked in several private clinics in Baku.
On August 17, 2017, based on the order of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, he was appointed as the Director of the Scientific Research Institute of Traumatology and Orthopedics.
Simultaneously, since 2019, he has been serving as the Head of the Department of Traumatology and Orthopedics at the Institute for the Improvement of Doctors named after Aziz Aliyev.