Nadir Azər oğlu Zeynalov
Zeynalov Nadir Azər oğlu 24 oktyabr 1976-cı il tarixdə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində doğulub. Orta təhsilini Bakı şəhəri 20 nömrəli məktəbdə alıb. 1999-cu ildə Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) I müalicə-profilaktika fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Sonrakı əmək fəaliyyəti ATU-nun I cərrahi xəstəliklər kafedrası ilə bağlı olub: 1999-2001-ci illərdə klinik ordinator, 2001-2004-cü illərdə aspirant, 2005-2013-cü illərdə assistent, 2013-cü ildən hazıradək həmin kafedranın dosenti vəzifəsində çalışır.
2006-cı ildə tibb üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini, 2021-ci ildə cərrahlıq üzrə dosent elmi adını almışdır. 2015-ci ildən başlayaraq inzibati vəzifələrdə çalışmışdır. Belə ki, 2015-2016-cı illərdə ATU-nun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, 2016-2019-cu illərdə ATU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, 2019-2021-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Aparatının rəhbəri vəzifəsində çalışıb.

Nadir Azer oglu Zeynalov
Nadir Zeynalov was born on October 24, 1976, into a prominent family in Baku. He received his secondary education at School No. 20 in Baku. In 1999, he graduated with honors from the Faculty of Medicine at Azerbaijan Medical University (AMU). His subsequent professional career has been associated with the Department of Surgery at AMU: he worked as a clinical resident from 1999 to 2001, as a postgraduate student from 2001 to 2004, as an assistant from 2005 to 2013, and has been serving as an associate professor at the same department since 2013.
In 2006, he obtained a Ph.D. in Medicine, and in 2021, he was awarded the academic title of associate professor in surgery. From 2015 onwards, he has been engaged in administrative roles. Specifically, he served as the director of the International Relations Department at AMU from 2015 to 2016, as the Vice-Rector for International Relations at AMU from 2016 to 2019, and from 2019 to 2021, he worked as the head of the Office of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.