1 nömrəli Bakı Tibb Kolleci bir əsrdən çox tarixə malikdir. Belə ki, mama-feldşer məktəbinin arxivində olan sənədlərə əsasən, Bakı şəhər başçısının 28.08.1902-ci il tarixli əmrinə, Azərbaycan SSR mərkəzi arxiv idarəsinin 29.10.1930-cu il tarixli 100/838 nömrəli arayışına, “Бакинский рабочий ” qəzetinin 29 avqust 1923-cü il 193/921 nömrəsində çap olunmuş məqaləsinə, keçmiş müəllim və məzunların xatirələrinə əsasən “mamaçalıq” (павивальные бабки) məktəbi 1902-ci ildə 1 saylı şəhər doğum evinin nəzdində (hazırki Əzizbəyov adına doğum evi) yaradılıb.
Dünya elminə inteqrasiya prosesi fonunda 1 saylı tibb məktəbinin statusu dəyişdirilərək Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin 25 iyun 2010-cu il 47 saylı əmrinə əsasən 1 nömrəli Bakı Tibb Kolleci adlandırılıb.
Kollec geniş, işıqlı, kompüterlə təchiz olunmuş otaqlardan, akt zalından, kitabxana, yeməkxana və yaşıllıqlarla zəngin həyətyanı sahədən ibarətdir. Hazırda 1 nömrəli Bakı Tibb Kollecində 1700-dən artıq tələbə, 250-ə yaxın müəllim, inzibati işçi, Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Həmkarlar Komitəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatı fəaliyyət göstərir.

Медицинский колледж № 1 в городе Баку имеет более столетнюю историю. В соответствии с документами, хранящимися в архиве медицинской школы, по указу мэра города Баку от 28 августа 1902 года, поисковому запросу из центрального архива Азербайджанской ССР от 29 октября 1930 года № 100/838, статье, опубликованной в газете "Бакинский рабочий" 29 августа 1923 года под номером 193/921, а также воспоминаниям бывших учителей и выпускников, медицинская школа была создана в 1902 году в здании бывшего городского родильного дома № 1 (ныне роддом имени Азизбекова).
В процессе интеграции в мировую науку статус медицинской школы № 1 был изменен на Медицинский колледж № 1 в соответствии с приказом Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики от 25 июня 2010 года № 47. Колледж представлен просторными, освещенными комнатами, актовым залом, библиотекой, столовой и зелеными зонами. В настоящее время в Медицинском колледже № 1 в городе Баку учатся более 1700 студентов, работают около 250 преподавателей и административного персонала, функционируют Комитет профессиональных союзов, Студенческий комитет и Организация молодежи студентов.