1 nömrəli Bakı Tibb Kolleci bir əsrdən çox tarixə malikdir. Belə ki, mama-feldşer məktəbinin arxivində olan sənədlərə əsasən, Bakı şəhər başçısının 28.08.1902-ci il tarixli əmrinə, Azərbaycan SSR mərkəzi arxiv idarəsinin 29.10.1930-cu il tarixli 100/838 nömrəli arayışına, “Бакинский рабочий ” qəzetinin 29 avqust 1923-cü il 193/921 nömrəsində çap olunmuş məqaləsinə, keçmiş müəllim və məzunların xatirələrinə əsasən “mamaçalıq” (павивальные бабки) məktəbi 1902-ci ildə 1 saylı şəhər doğum evinin nəzdində (hazırki Əzizbəyov adına doğum evi) yaradılıb.
Dünya elminə inteqrasiya prosesi fonunda 1 saylı tibb məktəbinin statusu dəyişdirilərək Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin 25 iyun 2010-cu il 47 saylı əmrinə əsasən 1 nömrəli Bakı Tibb Kolleci adlandırılıb.
Kollec geniş, işıqlı, kompüterlə təchiz olunmuş otaqlardan, akt zalından, kitabxana, yeməkxana və yaşıllıqlarla zəngin həyətyanı sahədən ibarətdir. Hazırda 1 nömrəli Bakı Tibb Kollecində 1700-dən artıq tələbə, 250-ə yaxın müəllim, inzibati işçi, Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Həmkarlar Komitəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatı fəaliyyət göstərir.

Medical College No. 1 in Baku has a history of more than a century. According to documents in the archive of the medical school, based on the order of the mayor of Baku dated August 28, 1902, the search request from the central archive of the Azerbaijan SSR dated October 29, 1930, No. 100/838, an article published in the newspaper "Bakinskiy Rabochiy" on August 29, 1923, under number 193/921, and based on the memories of former teachers and graduates, the midwifery school was established in 1902 near the city maternity hospital No. 1 (present-day Azizbeyov Maternity Hospital).
In the process of integrating into world science, the status of Medical School No. 1 was changed to Medical College No. 1 in accordance with the order of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan dated June 25, 2010, No. 47. The college consists of spacious, well-lit rooms, an assembly hall, a library, a dining hall, and green areas. Currently, Medical College No. 1 in Baku has over 1700 students, around 250 teachers and administrative staff, and operates the Trade Union Committee, the Student Committee, and the Student Youth Organization.