Azərbaycan Tibb Universiteti - minlərlə tələbəni öz ətrafında birləşdirən, əhalinin sağlamlığının keşiyində duran peşəkar həkim və mütəxəssislər, həmçinin alimlər yetişdirən elm ocağıdır. Burada tədris prosesi birbaşa olaraq elmi tədqiqatlar, səhiyyədə əldə olunan nailiyyətlər ilə sıx əlaqəlidir. Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) 1930-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tibb fakültəsinin bazası əsasında yaradılmışdır. Bu baxımdan, BDU-nun tibb fakültəsinin varisi sayılan universitetimiz özündə az qala 100 illik bir tarixi ehtiva edir.
Yarım əsrdən çoxdur fəaliyyətdə olan Azərbaycan Tibb Universiteti hazırda zəngin maddi-texniki bazası, tədris korpusları, tələbə yataqxanası, klinika və laboratoriyaları ilə Azərbaycanın ən iri elm və tibb ocağıdır. Universitetimizin elmi-tədqiqat laboratoriyaları müasir cihaz və avadanlıqla təchiz edilmişdir ki, bu da elmi axtarışların əhəmiyyətini artırmağa, tibb sahəsində kifayət qədər kadr potensialı yaratmağa imkan yaradır.
ATU-nun hazırda mövcud olan 4 klinikaları ilə yanaşı, 6 tədris binası, inzibati binası, 1700 yerlik 6 tələbə yataqxanası vardır. Təkcə 11 mərtəbəli müasir tipli tədris binası 2500 tələbəni qəbul etmək imkanına malikdir. Burada universitetin bir sıra nəzəri kafedraları, internet mərkəzi, 1 milyona yaxın kitab ehtiyatı olan unikal kitabxanası və "Təbib" nəşriyyatı yerləşir.

Azerbaijan Medical University is a scientific and educational center that unites thousands of students and professionals in healthcare, as well as scholars, contributing to the advancement of public health. The teaching process here is directly related to scientific research and achievements in healthcare. Azerbaijan Medical University (AMU) was established in 1930 based on the medical faculty of Baku State University (BSU). Therefore, our university, considered the successor of BSU's medical faculty, boasts nearly a century-long history.
Operating for over half a century, Azerbaijan Medical University stands as the largest hub of scientific and medical advancement in Azerbaijan, equipped with a rich material and technical base, teaching facilities, student dormitories, clinics, and laboratories. Our university's research laboratories are equipped with modern devices and tools, which enhances the importance of scientific research and creates sufficient potential in the medical field.
Alongside its existing 4 clinics, Azerbaijan Medical University has 6 teaching buildings, an administrative building, and a 1700-bed student dormitory. A modern 11-storey teaching building alone can accommodate 2500 students. Here, the university houses several theoretical departments, an internet center, a unique library with a collection of nearly a million books, and the "Təbib" publishing house.