Azərbaycan Tibb Universiteti - minlərlə tələbəni öz ətrafında birləşdirən, əhalinin sağlamlığının keşiyində duran peşəkar həkim və mütəxəssislər, həmçinin alimlər yetişdirən elm ocağıdır. Burada tədris prosesi birbaşa olaraq elmi tədqiqatlar, səhiyyədə əldə olunan nailiyyətlər ilə sıx əlaqəlidir. Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) 1930-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tibb fakültəsinin bazası əsasında yaradılmışdır. Bu baxımdan, BDU-nun tibb fakültəsinin varisi sayılan universitetimiz özündə az qala 100 illik bir tarixi ehtiva edir.
Yarım əsrdən çoxdur fəaliyyətdə olan Azərbaycan Tibb Universiteti hazırda zəngin maddi-texniki bazası, tədris korpusları, tələbə yataqxanası, klinika və laboratoriyaları ilə Azərbaycanın ən iri elm və tibb ocağıdır. Universitetimizin elmi-tədqiqat laboratoriyaları müasir cihaz və avadanlıqla təchiz edilmişdir ki, bu da elmi axtarışların əhəmiyyətini artırmağa, tibb sahəsində kifayət qədər kadr potensialı yaratmağa imkan yaradır.
ATU-nun hazırda mövcud olan 4 klinikaları ilə yanaşı, 6 tədris binası, inzibati binası, 1700 yerlik 6 tələbə yataqxanası vardır. Təkcə 11 mərtəbəli müasir tipli tədris binası 2500 tələbəni qəbul etmək imkanına malikdir. Burada universitetin bir sıra nəzəri kafedraları, internet mərkəzi, 1 milyona yaxın kitab ehtiyatı olan unikal kitabxanası və "Təbib" nəşriyyatı yerləşir.

Азербайджанский Медицинский Университет - научно-образовательный центр, объединяющий тысячи студентов и профессионалов в здравоохранении, а также ученых, способствующий развитию общественного здоровья. Учебный процесс здесь непосредственно связан с научными исследованиями и достижениями в области здравоохранения. Азербайджанский Медицинский Университет (АМУ) был создан в 1930 году на базе медицинского факультета Бакинского Государственного Университета (БГУ). Поэтому наш университет, считающийся преемником медицинского факультета БГУ, имеет почти вековую историю.
Действующий более полувека, Азербайджанский Медицинский Университет является крупнейшим центром научного и медицинского прогресса в Азербайджане, оснащенным богатой материально-технической базой, учебными помещениями, общежитиями для студентов, клиниками и лабораториями. Исследовательские лаборатории нашего университета оснащены современными устройствами и инструментами, что повышает важность научных исследований и создает достаточный потенциал в области медицины.
Помимо имеющихся 4 клиник, в Азербайджанском Медицинском Университете есть 6 учебных зданий, административное здание и общежитие на 1700 мест. Современное 11-этажное учебное здание может вместить 2500 студентов. Здесь размещены несколько теоретических кафедр университета, интернет-центр, уникальная библиотека с коллекцией почти миллиона книг и издательство "Təbib".