Respublika Taun Əleyhinə Stansiyanın bazasında Xüsusi Təhlükəli İnfeksiyalara Nəzarət Mərkəzi (XTİNM) yaradılıb.
XTİNM-də bir sıra xüsusi təhlükəli yoluxucu xəstəliklər və digər infeksiyaların müasir üsullarla laborator müayinələri aparılır. Taun, tulyaremiya, vəba, qarayara, bruselyoz, bağırsaq yersiniozu və s. üzrə qeyri sağlam ərazilər və yaşayış məntəqələri mərkəzin epidemioloji nəzarəti altındadır.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) milli proqramları çərçivəsində mərkəzin virusoloji və immunoloji laboratoriyalarında poliomielit, qrip, qızılça, məxmərək, anadangəlmə məxmərək sindromu və rotaviruslara görə elmi–tədqiqat işləri aparılır. İmmunoloji laboratoriya ÜST tərəfindən sertifikatlaşdırılıb və referens laboratoriya kimi təsdiq edilib.

Центр контроля за особыми инфекционными заболеваниями (ЦКОИЗ) создан на базе станции Противостояние городу.
ЦКОИЗ проводит современные лабораторные исследования ряда особых инфекционных заболеваний и других инфекций. Эпидемиологический контроль ЦКОИЗ осуществляется над нестабильными зонами и жилыми районами, подверженными таун, туляремии, чуме, карбункулу, бруцеллезу, кишечной ярденезии и другим инфекциям.
В рамках национальных программ Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в вирусологической и иммунологической лабораториях центра проводятся исследования по полиомиелиту, гриппу, кори, краснухе, синдрому внезапной остановки дыхания у младенцев и ротавирусам. Иммунологическая лаборатория сертифицирована ВОЗ и признана референтной лабораторией.