- 40 yaşdan yuxarı şəxs qızılca əleyhinə peyvənd ala bilərmi?
- Bəli, heç vaxt qızılca xəstəliyi keçirməyən və ya qızlcaya qarşı vaksinasiya olunmayan 40 yaşdan yuxarı şəxslər qızılca əleyhinə peyvənd oluna bilər, lakin yoluxma hallarının təhlili hazırda belə şəxslərin yoluxma ehtimalının aşağı olduğunu göstərir.
-Qızılca nədir?
- Qızılca insanlar arasında yayılan çox yüksək yoluxuculuğa malik virus xəstəliyidir. Bu, o deməkdir ki, qızılcaya yoluxmuş insanla təmasda olan spesifik immuniteti olmayan 10 nəfərdən 9-u yoluxmaya məruz qala bilər.
İnfeksiya mənbəyi yalnız xəstə insandır.
- Qızılca xəstəliyinə kimlər yoluxa bilər?
- Yaşından asılı olmayaraq, əvvəllər bu xəstəliyə yoluxmayan və ya qızılca, parotit və məxmərəyə qarşı (QPM) peyvənd almayan istənilən şəxs bu xəstəliyə yoluxa bilər.
- Qızılca xəstəliyinin simptomları hansılardır?
- Xəstəliyin ilk simptomları halsızlıq, öskürək, hərarətin yüksəlməsi, konyunktivit (“qırmızı gözlər” simptomu) və zökəmdən ibarətdir. İlk simptomların başlanmasından sonra 2-4 gün ərzində üz və boyun nahiyəsindən başlayan və yuxarıdan aşağı bütün bədənə yayılan qızılca xəstəliyinə məxsus makulopapulyoz (vezikulyar deyil) səpgilər meydana çıxır. Bu səpgilər digər səpgilərdən fərqli olaraq, dəri səthindən yüksəlmir və daxilində maye olmur.
Bu səpgilərdən əvvəl və ya eyni zamanda ağız boşluğunun selikli qişasında Koplik ləkələri (ağımtıl ləkələr) müşahidə olunur. Bu ləkələr qızılcanın spesifik simptomu sayılır.
- Qızılca xəstəliyindən necə qorunmaq olar?
- Qızılca xəstəliyindən ən effektiv və təhlükəsiz qorunma üsulu vaksinasiyadır. “Profilaktik Peyvəndlər Təqvimi”nə əsasən bütün uşaqlar 1 və 6 yaşlarında olmaqla 2 dəfə qızılca, epidemik parotit və məxmərək infeksiyalarına qarşı vaksinasiya olunmalıdırlar.
Peyvəndin 1-ci dozasını vaxtında almayan uşaqlar tez bir zamanda vaksinasiya olunmalı, 6 yaşına çatdıqda isə peyvəndin 2-ci dozasını almalıdırlar. Hər hansı səbəbdən peyvəndin 2-ci dozasını vaxtında almayan 10 yaşa qədər uşaqlar tez bir zamanda peyvəndin 2-ci dozasını almalıdırlar.
Peyvəndin hər iki dozasını vaxtında almayan 10 yaşa qədər uşaqlar minimum 4 həftə intervalla peyvəndin 1-ci və 2-ci dozasını almalıdırlar.
- Qızılca xəstəliyi necə ötürülür?
- Xəstəlik insandan insana hava-damcı yolu ilə ötürülür. Qızılcaya yoluxmuş xəstənin asqırma, öskürmə və tənəffüs zamanı ifraz etdiyi damcılarla ətrafa yayılan virus qapalı məkanda və səthlərdə 2 saata qədər aktivliyini saxlayır. Ətraf mühit amillərinin təsiri altında 2 saatdan sonra məhv olur.
Qızılcaya yoluxmuş insanla təmasda olan spesifik immuniteti olmayan 10 nəfərdən 9-u yoluxmaya məruz qala bilər.
- Qızılca xəstəliyinin ağırlaşmalarına nələr aiddir?
- Qızılca ilə əlaqəli pnevmoniya, inağ, orta qulağın iltihabı, ağız boşluğunda xoralar və ishal kimi ağırlaşmalar ən çox tənəffüs yollarına və/və ya həzm sisteminə təsir edir. Bununla yanaşı, qızılcanın ağırlaşması kimi meningit, laringit, otit, qıcolmalar və ensefalitlər də inkişaf edə bilər.
Körpələrdə, azyaşlı uşaqlarda, hamilə qadınlarda və immun sistemi zəif olan insanlarda qızılca xəstəliyi ilə bağlı ağırlaşmalar daha çox müşahidə olunur.
- Qızılcaya qarşı hansı istehsalçının vaksinləri daha təhlükəsiz və effektivdir?
- Qızılcaya qarşı istehsal olunan vaksinlərin hamısı sağlamlığa təsiri və immunitetin yaranması baxımından eyni dərəcədə effektiv və təhlükəsizdir. Belə ki, vaksinlərin istehsalından sonra onlar kliniki sınaqlardan keçirilir və daha sonra istifadəyə verilir.
Azərbaycanda istifadə edilən QPM vaksini Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının prekvalifikasiyasını keçmiş və təhlükəsizlik, o cümələdən keyfiyyət baxımından beynəlxalq standartlara cavab verir.
- Qızılca xəstəliyinin müalicəsi necə aparılmalıdır?
- Qızılca infeksiyasına yoluxmuş yüngül simptomlu xəstələrin müalicəsi həkim nəzarəti altında ev şəraitində, yataq rejimi gözlənilməklə aparılır. Qızılca virusunun spesifik müalicəsi yoxdur, simptomatik müalicə isə həkim tərəfindən təyin olunur.
Lakin risk qrupuna daxil olan və yanaşı xəstəlikləri olan şəxslərdə ikincili bakterial infeksiya inkişaf edə bilər ki, bu da ağırlaşmalara səbəb ola bilər. Bu zaman xəstənin hospitalizasiyası və stasionar şəraitdə müalicəsi tövsiyə olunur.
QPM peyvəndi nədir?
QPM peyvəndi uşaqlarımızı qızılca, parotit və məxmərəyə (QPM) qarşı qoruyur. Bu xəstəliklər ağır fəsadlar doğura, hətta ölümlə nəticələnə bilər. Məhz buna görə də, bu xəstəliklərə qarşı immunlaşdırma uşaqlarımızın sağlam və qorunaraq böyüməsinə kömək etməyimiz üçün olduqca vacibdir.
QPM peyvəndi 1970-ci illərdən istifadə olunur və dünyada 500 milyondan artıq uşağa təhlükəsiz şəkildə verilmişdir. O, üç xəstəliyə qarşı müdafiəni bir iynədə birləşdirir. Deməli, uşaqlarımıza daha az iynə lazımdır! Daha az iynə vurulması həm də uşaqlarımızın daha az ağrı hiss etməsi, bizim üçün isə daha az stress deməkdir.
QPM peyvəndi iki dozada verilir. 1-ci doza uşağımızın ilk ad gününə yaxın bir dövrdə (12-15-ci aylarda) verilir, 2-ci doza isə uşağımız 5-6 yaşa çatdıqda verilir.
Yadda saxlamağınızı xahiş edirik ki, uşaqlarımızı peyvənd etməyəndə onları iztirab, xəstəxanaya düşmə və hətta ölümlə nəticələnə biləcək təhlükəli xəstəliklər riski ilə üz-üzə qoyuruq.
Uşağım artıq qızılca, parotit və ya məxmərək keçiribsə, yenə də peyvənd edilməsinə ehtiyac varmı?
Uşaqlarımız keçmişdə bu xəstəliklərdən birini keçirmiş olsa belə, yenə də bu xəstəliklərə qarşı onları peyvənd etməliyik.
QPM peyvəndi bir inyeksiya vasitəsilə uşağımızı 3 xəstəlikdən qoruyur: qızılca, parotit və məxmərək. Uşağımızın daha əvvəl bir xəstəliyə yoluxmuş olması onu hər 3 xəstəlikdən qoruya bilməz.
Yadda saxlayın: bəzi xəstəliklər, o cümlədən qızılca çox zərərli ola bilər və uşağımızın immun sistemini digər infeksiyalara qarşı zəiflədə bilər. Buna görə də, uşağımız hətta xəstəlik keçirdikdən sonra belə, onun bədəninin müdafiəsini gücləndirmək olduqca vacibdir.
Peyvəndlər qoruyucu funksiya daşıyır və uşaqlarımızın sağlamlığı üçün ən təhlükəsiz seçimdir. Biz uşaqlarımızın inkişafına kömək etmək üçün onları doğru vaxtda doğru peyvəndlərlə immunlaşdırmalıyıq!
QPM peyvəndi autizmə səbəb olurmu?
Xeyr. Çoxsaylı tədqiqatlar göstərir ki, QPM (qızılca-parotit-məxmərək) peyvəndi və digər peyvəndlər autizmə səbəb olmur. QPM peyvəndi ilə autizm arasındakı əlaqə internetdə dolaşmağa davam edən bir mifdir və çoxsaylı tədqiqatlar bunun tamamilə yanlış olduğunu göstərib.
QPM peyvəndi təhlükəsizdir və uşaqlarımızı qızılca, parotit və məxmərəkdən qoruyur. Uşaqlarımızı QPM peyvəndi ilə immunlaşdırmasaq, onları 3 zərərli və hətta həyat üçün təhlükəli infeksiyalara yoluxma riski ilə üz-üzə qoyuruq. Məsələn, qızılca qulaq infeksiyalarına, pnevmoniyaya (ağciyərlərin iltihabı), ensefalitə (beyin iltihabı) və bəzi hallarda hətta ölümə səbəb ola bilər.
Miflərin övladınızı qorumağınıza mane olmasına imkan verməyin. Uşağınızı milli peyvənd təqviminə uyğun olaraq doğru vaxtda doğru peyvəndlərlə immunlaşdırdığınızdan əmin olun. Bu, uşağınızın sağlam və qorunaraq böyüməsinə kömək edəcək!

- Can someone over the age of 40 get the measles vaccine?
- Yes, individuals above 40 years old who have never had measles or been vaccinated against it can receive the measles vaccine, but analysis of the incidence of infection currently suggests that such    individuals are less likely to become infected.
- What is measles?
- Measles is a highly infectious viral disease that spreads among people. This means that out of 10 individuals who do not have specific immunity and come into contact with someone infected with measles, 9 may get infected.
The source of infection is solely an infected person.
- Who can get measles?
- Regardless of age, any person who has not had this disease before or has not been vaccinated against measles, mumps, and rubella (MMR) can get infected with this disease.
- How is measles transmitted?
- What are the symptoms of measles?
- The initial symptoms of the disease include fatigue, cough, fever, conjunctivitis (the "red eyes" symptom), and diarrhea. Within 2-4 days after the onset of initial symptoms, characteristic maculopapular rashes of measles appear, starting from the face and neck and spreading downward across the body. Unlike other rashes, these eruptions do not raise above the skin's surface and do not contain fluid.
Before or simultaneously with these rashes, Koplik's spots (spots on the oral mucosa) can be observed. These spots are considered a specific symptom of measles.
- How to protect against measles?
- The most effective and safe method of protection against measles is vaccination. According to the "Vaccination Schedule," all children should be vaccinated twice against measles, mumps, and rubella at ages 1 and 6.
Children who have not received the first dose of the vaccine on time should be vaccinated as soon as possible, and when they reach the age of 6, they should receive the second dose of the vaccine. Children up to the age of 10 who, for any reason, have not received the second dose of the vaccine on time should receive the second dose as soon as possible.
Children up to the age of 10 who have not received both doses of the vaccine on time should receive the first and second doses of the vaccine with a minimum interval of 4 weeks.
- The disease is transmitted from person to person through airborne droplets. The virus, which is spread around by the droplets released by a measles-infected patient during sneezing, coughing and breathing, remains active for up to 2 hours indoors and on surfaces. It is destroyed after 2 hours under the influence of environmental factors.
9 out of 10 people who do not have specific immunity who come into contact with a person infected with measles can become infected.
- When do the symptoms of measles appear?
- The period from contact with a sick person to the appearance of the first symptoms is usually 10-14 days. Sometimes this period lasts 7 days, and very rarely it extends to 23 days.
- What are the complications of measles?
- Complications associated with measles, such as pneumonia, conjunctivitis, otitis media, mouth ulcers, and diarrhea, most commonly affect the respiratory tract and/or the digestive system. In addition, meningitis, laryngitis, otitis, convulsions and encephalitis can develop as a complication of measles.
Complications from measles are more common in infants, young children, pregnant women, and people with weakened immune systems.
- Is the measles, mumps, and rubella (MMR) vaccine safe?
- Yes. Vaccines recommended by the World Health Organization are used among children in the country according to the "Prophylactic Vaccination Schedule", and all vaccines meet international standards in terms of safety and quality.
- Which manufacturer's vaccines against measles are safer and more effective?
- All measles vaccines are equally effective and safe in terms of health effects and immunity generation. Thus, after the production of vaccines, they undergo clinical trials and are then put into use.
The MMR vaccine used in Azerbaijan has passed the prequalification of the World Health Organization and meets international standards in terms of safety and quality.
- How should measles be treated?
- Treatment of patients with mild symptoms of measles infection is carried out under the supervision of a doctor at home, with bed rest. There is no specific treatment for the measles virus, and symptomatic treatment is prescribed by a doctor.
However, at-risk individuals with co-morbidities may develop a secondary bacterial infection, which may lead to complications. In this case, hospitalization and inpatient treatment of the patient is recommended.