27 sentyabr – Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə aparan şanlı yolun başlanğıcı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən 27 sentyabr ölkəmizdə Anım Günü kimi qeyd edilir.
Anım Günü ilə əlaqədar Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi və kollektivi Zəfər parkını ziyarət ediblər. Onlar xatirə daşının önünə gül dəstələri düzərək şəhidlərin əziz xatirəsini ehtiramla anıblar.
Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusunun şücaəti, xalq və dövlətin birliyi nəticəsində əldə olunan zəfərə və qəhrəmanlıq salnaməsinə köklənərək, tariximizin ən şərəfli səhifələrindən biri yazılıb. 27 sentyabr zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəmizin və uzaq keçmişdən başlayan ədalətsiz tarixi prosesi dəyişən ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsi, suverenliyin tam bərqərar olunması və torpaqlarımıza əsl sahiblərinin əbədi qaytarılmasına yol açan qürurverici gündür.

September 27 – The beginning of the glorious path leading to the territorial integrity of Azerbaijan
Five years have passed since the beginning of the Patriotic War.
In accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, September 27 is observed in our country as Memorial Day.
In connection with Memorial Day, the leadership and staff of the Ministry of Health visited the Victory Park. They laid bouquets of flowers in front of the memorial stone and honored the cherished memory of the martyrs with deep respect.
Under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, one of the most glorious pages of our history was written, inspired by the courage of the victorious Azerbaijani Army and the unity of the people and the state, resulting in a triumph and a heroic legacy.
September 27 is a proud day that marks the beginning of our 44-day Patriotic War, which ended in victory. It represents the restoration of our territorial integrity, the reversal of a long-standing historical injustice, the full establishment of our sovereignty, and the return of our lands to their rightful owners.