Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində beynəlxalq əczaçılıq şirkətinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində 21 yanvar 2026-cı il tarixində beynəlxalq əczaçılıq şirkəti olan “Pfizer”in Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Monqolustan bölgəsini əhatə edən regional nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, eləcə də Səhiyyə Nazirliyinin aidiyyəti struktur bölmələrinin mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Görüş zamanı səhiyyə sahəsində mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri, o cümlədən pnevmokok infeksiyasının profilaktikası, prioritet əhali qruplarında pnevmokok vaksinasiyasının əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, mövcud epidemioloji göstəricilər və xəstəlik yükü, eləcə də onkoloji xəstəliklərdən əziyyət çəkən pasiyentlərin müalicə keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Teymur Musayev infeksion xəstəliklərin profilaktikasının və sosial əhəmiyyətli xəstəliklərin effektiv müalicəsinin milli səhiyyə sistemləri üçün prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, pnevmokok infeksiyası uşaqlar və yaşlı əhali qrupları arasında qarşısı alına bilinən xəstəliklər sırasında mühüm yer tutur, onkoloji xəstəliklər isə regionda ölüm hallarının əsas səbəblərindən biri olaraq qalır. Bu kontekstdə tərəflər pasiyentlərin müasir və innovativ müalicə üsullarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi onların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması baxımından əhəmiyyətliolduğunu bildiriblər.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb və gələcəkdə əməkdaşlıq imkanlarının dəyərləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики состоялась встреча с делегацией международной фармацевтической компании
В Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики 21 января 2026 года состоялась встреча с региональной делегацией международной фармацевтической компании «Pfizer», по Кавказкому, Центрально Азиатскому региону и Монголии.
Во встрече приняли участие министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев, а также специалисты соответствующих структурных подразделений Министерства здравоохранения.
В ходе встречи были обсуждены возможные направления сотрудничества в сфере здравоохранения, в том числе профилактика пневмококковой инфекции, расширение охвата пневмококковой вакцинацией приоритетных групп населения, текущие эпидемиологические показатели и бремя заболеваний, а также вопросы повышения качества лечения пациентов, страдающих онкологическими заболеваниями.
Теймур Мусаев подчеркнул, что профилактика инфекционных заболеваний и эффективное лечение социально значимых заболеваний являются одними из приоритетных направлений для национальных систем здравоохранения. Было отмечено, что пневмококковая инфекция занимает важное место среди предотвратимых заболеваний у детей и пожилых групп населения, а онкологические заболевания по-прежнему остаются одной из основных причин смертности в регионе. В этом контексте стороны отметили, что расширение доступа пациентов к современным и инновационным методам лечения имеет важное значение для улучшения качества их жизни.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, а также обсуждены возможности оценки перспектив дальнейшего сотрудничества.