Bakıda müasir səhiyyənin keyfiyyət və davamlılığının prioritetləri mövzusunda beynəlxalq tədbir keçirilib
Bakıda iyunun 5-dən 7-dək Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə Regional Ofisi, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) birgə təşkilatçılığı ilə müasir səhiyyənin keyfiyyət və davamlılığının prioritetləri mövzusunda yüksək səviyyəli beynəlxalq görüş keçirilir.
Tədbir ÜST-nin Avropa Regionunda, xüsusən də Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiyadakı xəstəxanaların üzləşdiyi başlıca çağırışları müzakirə etmək üçün 200-dən çox hökumət nümayəndələrini, xəstəxanaların tibb işçilərini və tərəfdaşları bir araya gətirib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev beynəlxalq görüşün müasir dövr üçün mahiyyəti və məqsədlərinin aktuallığını yüksək qiymətləndirdi. Teymur Musayev bu il Azərbaycanda 100 illik yubileyi qeyd edilən xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ölkəmizin ÜST-lə uğurlu əməkdaşlığının əsasını qoyduğunu vurğuladı: “Milli səhiyyəmizin əldə etdiyi nailiyyətlərin əksəriyyəti üçün zəmin məhz Ulu Öndərin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrdə şəxsi iştirakı ilə həyata keçirilib”.
Teymur Musayev diqqətə çatdırdı ki, son 15 il ərzində Azərbaycan milli səhiyyə sisteminin infrastruktur, insan kapitalı və bu sahənin modernləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb: “Bu müddət ərzində müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş 700-dən çox tibb müəssisəsi tikilib və əsaslı təmir olunub. Peşəkar tibbi kadr potensialının formalaşdırılması və inkişafında mühüm nailiyyətlər əldə edilib, Azərbaycan Tibb Universitetinin tədris planı beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılıb. Eyni zamanda, müalicə-profilaktik mərkəzlərində vətəndaş amili prioritet məqsədə çevrilməklə səhiyyənin paradiqmasını yenidən qiymətləndirmək üçün böyük imkanlar yarandı. Artıq ilkin mərhələ uğurlu nəticələrlə həyata keçirilməkdədir”.
Səhiyyə sistemlərin və dünya iqtisadiyyatının pandemiya rejimindən pandemiyadan sonrakı bərpaya tədricən keçidini vurğulayan nazir səhiyyə sahəsində son fövqəladə hallar zamanı ÜST-nin həlledici və strateji rolunun bir daha təsdiqləndiyini qeyd etdi.
Onun sözlərinə görə, virusun yayılmasının qarşısını almaq üçün məhdudiyyətlər qoyuldu, effektiv mübarizə tədbirləri həyata keçirildi. Qısa zamanda COVID-diaqnostika laboratoriyalarının sayı 42-yə yüksəldi, 11 modul tipli yeni xəstəxana istifadəyə verildi. Həmçinin, insan resursları səfərbər edildi, həkim və tibb bacıları personalı üçün intensiv təlimlər keçirildi, xəstəxanalar müasir tibbi avadanlıq və dərman vasitələri ilə təchiz edildi: “COVID-19 pandemiyası səhiyyə də daxil olmaqla bir çox xidmətlərin mütərəqqi İT həlləri tətbiq edilməklə rəqəmsal transformasiyaya keçidini genişləndirdi”.
“Tədbir dünyada ilkin səhiyyə xidmətlərinin gücləndirilməsinə xüsusi ehtiyac olduğu bir vaxtda keçirilir. İlkin səhiyyə, stasionar və ambulator müalicələr üçün davamlı və sürətli vahid rəqəmsal platformaya transformasiya, səhiyyə sistemlərində müasir menecmentin tətbiqi olduqca aktualdır. Bugünkü tədbir səhiyyə sistemlərinin gələcək ictimai sağlamlıq məsələləri üçün funksionallığının hazırlanmasında mühüm addım olacaq”, - deyə nazir fikrini tamamladı.
Daha sonra ÜST-nin Avropa üzrə Regional direktoru Hans Henri Klugenin tədbir iştirakçılarına ünvanlandığı videomüraciəti dinlənilib.
Beynəlxalq tədbirdə ÜST-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi və Ölkə Ofisinin rəhbəri Hande Harmancı, Moldova Respublikasının səhiyyə naziri Alla Nemerenko, Bosniya və Herseqovinanın səhiyyə və sosial işlər naziri Alen Şeraniç, Yunanıstanın səhiyyə nazirinin müavini Mina Qaqa və TƏBİB-in icraçı direktoru Vüqar Qurbanov çıxış ediblər.
Tədbirin son günü Azərbaycanın səhiyyə sisteminə həsr olunacaq. Belə ki, müzakirələrdə əsas diqqət ölkənin bu sahədəki xüsusi ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsinə və dəstəyin, həll yollarının göstərilməsində ÜST-nin rolunun müəyyənləşdirilməsinə yönəldiləcək. Bu sessiya yerli və beynəlxalq iştirakçıların, həmçinin ÜST ekspertlərinin fəal iştirakı ilə baş tutacaq, eyni zamanda xəstəxanalar sahəsində ölkənin səhiyyə ehtiyaclarının həllinə hərtərəfli və birgə yanaşmanı təmin edəcək.

В Баку проходит международная встреча по приоритетам качества и устойчивости современного здравоохранения
С 5 по 7 июня Баку проходит международная встреча высокого уровня по приоритетам качества и устойчивости современного здравоохранения, организованная Европейским региональным бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) совместно с Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики, Государственным агентством по обязательному медицинскому страхованию и Объединением по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB).
В мероприятии принимают участие более 200 представителей соответствующих государственных органов, сотрудников медицинских учреждений и партнеров с целью обсудить основные проблемы, стоящие перед лечебно-профилактическими учреждениями в Европейском регионе ВОЗ, в частности, в Восточной Европе и Центральной Азии.
Выступивший на мероприятии со вступительным словом министр здравоохранения Теймур Мусаев высоко оценил актуальность вопросов, обсуждаемых в ходе международной встречи. Теймур Мусаев подчеркнул, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, 100-летний юбилей которого отмечает Азербайджан в этом году, заложил прочную основу для успешного сотрудничества между нашей страной и ВОЗ.
Министр отметил, что за последние 15 лет были проделаны важные работы в направлении усовершенствования инфраструктуры, человеческого капитала и модернизации национальной системы здравоохранения Азербайджана: «За этот период построены и капитально отремонтированы более 700 медицинских учреждений. Помимо этого, достигнуты важные успехи в формировании и развитии потенциала медицинских кадров, а учебная программа Азербайджанского медицинского университета приведена в соответствие с международными стандартами. В то же время, открывались широкие возможности для переосмысления парадигмы здравоохранения, о роли человеческого фактора в качестве приоритетной цели в лечебно-профилактических учреждениях».
Подчеркнув постепенный переход систем здравоохранения и мировой экономики из режима пандемии в режим постпандемического восстановления, министр отметил, что недавние чрезвычайные ситуации в сфере здравоохранения подтвердила стратегическую роль ВОЗ на глобальном уровне.
Министр также рассказал о последствиях пандемии COVID-19 и, в то же время, о приобретенном опыте. По его словам, для предотвращения распространения вируса в стране были введены строгие карантинные меры, реализованы эффективные меры борьбы с пандемией. При этом количество диагностических лабораторий по карантинной экспертизе увеличилось до 42, введены в эксплуатацию 11 новых больниц модульного типа, а также предприняты другие необходимые шаги.
Также были мобилизованы человеческие ресурсы, проведено интенсивное обучение врачей и медсестер, больницы оснащены современным медицинским оборудованием и лекарственными препаратами: «Пандемия COVID-19 расширила возможности перехода многих услуг, в том числе здравоохранения, на цифровую трансформацию за счет применения передовых информационно-коммуникационных технологий».
«Важность мероприятия еще в том, что она проходит в то время, когда существует особая потребность в укреплении служб первичной медико-санитарной помощи в мире. Переход на устойчивую и оперативную единую цифровую платформу для первичной медико-санитарной помощи, стационарного и амбулаторного лечения, а также применение современного управления в системах здравоохранения является чрезвычайно актуальным. Сегодняшнее мероприятие станет важным шагом в подготовке функциональности систем здравоохранения к будущим задачам общественного здравоохранения», - отметил в заключение министр.
Затем было заслушано видеообращение директора Европейского регионального бюро ВОЗ Ханса Генри Клюге к участникам мероприятия.
На международном мероприятии также выступили представитель ВОЗ в Азербайджане Ханде Харманджи, министр здравоохранения Республики Молдова Алла Немеренко, министр здравоохранения и социальной работы Боснии и Герцеговины Ален Шеранич, заместитель министра здравоохранения Греции Мина Гага и исполнительный директор TƏBİB Вугар Гурбанов.
Последний день мероприятия будет посвящен системе здравоохранения Азербайджана. Так, основное внимание в ходе обсуждений будет уделено определению роли ВОЗ по содействию в этой сфере.