Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 9-da BMT-nin İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusu/Qazanılmış İmmun Çatışmazlığı Sindromu üzrə Birgə Proqramının (UNAIDS) icraçı direktoru Vinni Byanyimanı qəbul edib.
X Qlobal Bakı Forumunda iştirakından məmnunluğunu bildirən Vinni Byanyima Forumun çox yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu dedi və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin yaradılmasını olduqca əhəmiyyətli bir təşəbbüs kimi qiymətləndirdi, bu təsisatın dünya səviyyəsində nüfuzunun artdığını vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin ilk fəaliyyətinin dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin ana yurdu olan qədim Gəncə şəhərindən başladığını qeyd edərək, sonrakı illərdə bu Mərkəzin daha da inkişaf etdiyini və bu il artıq ölkəmizdə X Qlobal Bakı Forumunun keçirildiyini dedi.
Dövlətimizin başçısını Qoşulmama Hərəkatının sədri olaraq uğurlu fəaliyyətinə və Bakıda Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbrik edən Vinni Byanyima Hərəkatın bugünkü beynəlxalq münasibətlərdə çox vacib rol oynadığını vurğuladı.
Qonaq Azərbaycanın səhiyyə sahəsində, o cümlədən yoluxucu xəstəliklər və AİDS-ə qarşı mübarizədə qazandığı uğurları qeyd edərək, bu xüsusda davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində ciddi nailiyyətlərin əldə olunduğunu dedi. O, rəhbərlik etdiyi təşkilatın Afrika qitəsində və digər ölkələrdə həyata keçiriləcək layihələrinə Azərbaycanın dəstəyini xahiş etdi.
Müstəqilliyimizin ilk illərində Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzü nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlının öz evindən didərgin düşdüyünü, onların çadır şəhərciklərində yaşadığını xatırladan dövlətimizin başçısı, o zaman Azərbaycanın iqtisadi durumunun aşağı səviyyədə olduğunu və ölkəmizin çox ciddi çətinliklərlə üzləşdiyini qeyd etdi, həmin dövrdə Azərbaycana beynəlxalq təsisatlar tərəfindən dəstəyin göstərildiyini bildirdi. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, bu xüsusda da Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə yardım proqramlarına öz töhfəsini verərək potensial donor ölkəsinə çevrilib. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın BMT-nin aidiyyəti institutları ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini və onların fəaliyyətini dəstəklədiyini bildirdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Executive Director of the Joint United Nations Programme on HIV/AIDS (UNAIDS) Winnie Byanyima.
Winnie Byanyima said she is happy to participate in the 10th Global Baku Forum, and lauded excellent organization of the event. She described establishment of the Nizami Ganjavi International Center as a very important initiative, and underlined that this institution’s prestige had risen globally.
President Ilham Aliyev noted that the Nizami Ganjavi International Center had first started operating in the ancient city of Ganja, motherland of genius poet of Azerbaijan Nizami Ganjavi, adding the Center had developed in later years, and this year Azerbaijan already hosted the 10th Global Baku Forum.
Winnie Byanyima congratulated the head of state, as a chair of the Non-Aligned Movement, for successful activity and excellent organization of the Summit-level Meeting of Non-Aligned Movement Contact Group in response to COVID-19 in Baku, saying this Movement plays an important role in contemporary international relations.
The Executive Director praised Azerbaijan’s healthcare successes including the fight against infectious diseases and AIDS, which helped gain serious achievements in fulfilling sustainable development goals in this respect. She asked for Azerbaijan’s support in the projects the UNAIDS is to implement in the African continent and other countries.
The head of state said over a million Azerbaijanis were forced from their homes by Armenian aggression during the first years of the country’s independence and that they live in tent cities. President Ilham Aliyev noted Azerbaijan’s economic situation had been at a low level back then and the country had faced serious difficulties, adding international organizations provided support to Azerbaijan at that point in time. President Ilham Aliyev underlined that Azerbaijan had contributed to aid programs at an international level, thus, growing into the donor country. The head of state noted that Azerbaijan cooperates closely with and supports respective UN agencies.