Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 9-da BMT-nin İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusu/Qazanılmış İmmun Çatışmazlığı Sindromu üzrə Birgə Proqramının (UNAIDS) icraçı direktoru Vinni Byanyimanı qəbul edib.
X Qlobal Bakı Forumunda iştirakından məmnunluğunu bildirən Vinni Byanyima Forumun çox yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu dedi və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin yaradılmasını olduqca əhəmiyyətli bir təşəbbüs kimi qiymətləndirdi, bu təsisatın dünya səviyyəsində nüfuzunun artdığını vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin ilk fəaliyyətinin dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin ana yurdu olan qədim Gəncə şəhərindən başladığını qeyd edərək, sonrakı illərdə bu Mərkəzin daha da inkişaf etdiyini və bu il artıq ölkəmizdə X Qlobal Bakı Forumunun keçirildiyini dedi.
Dövlətimizin başçısını Qoşulmama Hərəkatının sədri olaraq uğurlu fəaliyyətinə və Bakıda Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbrik edən Vinni Byanyima Hərəkatın bugünkü beynəlxalq münasibətlərdə çox vacib rol oynadığını vurğuladı.
Qonaq Azərbaycanın səhiyyə sahəsində, o cümlədən yoluxucu xəstəliklər və AİDS-ə qarşı mübarizədə qazandığı uğurları qeyd edərək, bu xüsusda davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində ciddi nailiyyətlərin əldə olunduğunu dedi. O, rəhbərlik etdiyi təşkilatın Afrika qitəsində və digər ölkələrdə həyata keçiriləcək layihələrinə Azərbaycanın dəstəyini xahiş etdi.
Müstəqilliyimizin ilk illərində Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzü nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlının öz evindən didərgin düşdüyünü, onların çadır şəhərciklərində yaşadığını xatırladan dövlətimizin başçısı, o zaman Azərbaycanın iqtisadi durumunun aşağı səviyyədə olduğunu və ölkəmizin çox ciddi çətinliklərlə üzləşdiyini qeyd etdi, həmin dövrdə Azərbaycana beynəlxalq təsisatlar tərəfindən dəstəyin göstərildiyini bildirdi. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, bu xüsusda da Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə yardım proqramlarına öz töhfəsini verərək potensial donor ölkəsinə çevrilib. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın BMT-nin aidiyyəti institutları ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini və onların fəaliyyətini dəstəklədiyini bildirdi.

9 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял исполнительного директора Объединенной программы ООН по борьбе с вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунодефицита человека (UNAIDS) Винни Бьяниму.
Bыразив удовлетворение участием в Х Глобальном бакинском форуме, Винни Бьянима отметила его прекрасную организацию и сказала, что расценивает создание Международного центра Низами Гянджеви как важную инициативу, подчеркнула рост влияния данного института на мировом уровне.
Отметив, что деятельность Международного центра Низами Гянджеви берет начало в древнем городе Гянджа – родине великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви, Президент Ильхам Алиев сказал, что в последующие годы Центр добился еще большего развития, и в этом году в нашей стране проводится уже Х Глобальный бакинский форум.
Поздравив главу государства с успешной деятельностью в качестве председателя Движения неприсоединения и прекрасной организацией в Баку Саммита Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19, Винни Бьянима подчеркнула, что Движение играет очень важную роль в сегодняшних международных отношениях.
Подчеркнув успехи Азербайджана в области здравоохранения, в том числе в борьбе с инфекционными заболеваниями и СПИД, гостья отметила серьезные достижения в осуществлением целей устойчивого развития в этой сфере. Она попросила поддержки Азербайджаном проектов, которые возглавляемая ею организация планирует реализовать на африканском континенте и в других странах.
Напомнив о том, что в первые годы независимости в результате агрессии Армении против нашей страны более миллиона азербайджанцев были изгнаны из родных очагов и проживали в палаточных городках, глава государства отметил, что в то время экономическое положение Азербайджана было тяжелым, наша страна столкнулась с серьезными трудностями. Он подчеркнул, что в то время международные институты оказали поддержку Азербайджану. Президент Ильхам Алиев сообщил, что Азербайджан, внося свой вклад в программы помощи на международном уровне, стал потенциальной страной-донором. Глава государства сказал, что Азербайджан тесно сотрудничает с соответствующими институтами ООН и поддерживает их деятельность.