Səhiyyə naziri və Çin səfiri əməkdaşlığın yeni mərhələsini müzakirə ediblər
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayevlə Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Lu Mey arasında görüş keçirilib.
Nazir iki ölkə rəhbərlərinin səyləri nəticəsində Azərbaycan-Çin münasibətlərinin dinamik inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Dövlət başçılarının imzaladığı “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyanat” iki ölkə arasındakı münasibətləri daha yüksək səviyyəyə qaldırıb”.
Teymur Musayev ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın bir çox istiqamətləri əhatə etdiyini diqqətə çatdıraraq, səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın da bu kontekstdə xüsusi önəm daşıdığını qeyd edib.
Çin səfiri xanım Lu Mey iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin dinamik inkişafından məmnunluğunu ifadə edərək, səhiyyə sahəsində birgə təşəbbüslərin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Xüsusilə tibb təhsili, elmi-tədqiqat fəaliyyətləri, əczaçılıq, innovativ texnologiyaların tətbiqi və digər maraq doğuran istiqamətlərdə birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Азербайджан и Китай усиливают сотрудничество в сфере здравоохранения
Состоялась встреча министра здравоохранения Азербайджанской Республики Теймура Мусаева с чрезвычайным и полномочным послом Китайской Народной Республики в нашей стране Лу Мэй.
Министр подчеркнул, что благодаря усилиям руководства двух стран азербайджано-китайские отношения динамично развиваются: «Совместное Заявление о всестороннем стратегическом партнёрстве между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой», подписанное главами государств, подняло двусторонние отношения на более высокий уровень».
Теймур Мусаев также отметил, что стратегическое партнёрство между нашими странами охватывает множество сфер и сотрудничество в области здравоохранения занимает в этом контексте особое место.
В свою очередь, посол Китая Лу Мэй, отметив динамичное развитие дружественных отношений между двумя странами, выразила уверенность в дальнейшем продолжении совместных инициатив в сфере здравоохранения.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между двумя странами в области здравоохранения. Особое внимание было уделено сотрудничеству в таких направлениях, как медицинское образование, научно-исследовательская деятельность, фармацевтика, инновационные технологии. Также состоялся обмен мнениями по вопросам углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.