Səhiyyə Nazirliyi Laçın şəhərində ağciyər xəstəliklərinin erkən aşkarlanması ilə bağlı müayinələr təşkil edib
Səhiyyə Nazirliyi “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində müxtəlif xəstəliklərin aşkarlanması ilə bağlı əhalinin kompleks müayinələrin aparılması, tibbi konsultasiyaların verilməsi və sağlamlıq məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə işğaldan azad olunan ərazilərdə silsilə tədbirləri davam etdirir. Eyni zamanda, bu tədbilər çərçivəsində əhalinin tibbi bilik və məlumatlıqlarının artırılması məqsədilə sağlam həyat tərzi mövzularında maarifləndirici aksiyalar və təqdimatlar keçirilir.
Nazirliyin təşkilatçılığı ilə keçirilən növbəti belə tədbir aprelin 6-da Laçın şəhərində baş tutub. Aksiya zamanı Səhiyyə Nazirliyi Elmi Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun tibb heyəti tərəfindən “Ağciyər xəstəliklərinin erkən aşkarlanması” proqramı çərçivəsində rayon əhalisinə tibbi xidmətlər göstərilib.
Aksiyanın məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşan əhali üçün mütəmadi qaydada səyyar tibbi müayinələrin keçirilməsi yolu ilə əhalinin sağlamlığını yaxşılaşdırmaqdır. Eyni zamanda, tədbir Laçın rayon sakinlərinin sağlamlığının qorunmasında dəstək və yardım göstərməsi, həmçinin ağciyər sağlamlığının əsas aspektləri və profilaktik tədbirlər haqqında maarifləndirmə məqsədini daşıyır.
Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstlikləri İnstitutunun direktoru İradə Axundovanın başçılığı ilə institutun bir qrup həkim briqadası, o cümlədən pulmonoloq, ftiziatr, kardioloq tərəfindən əhalinin ətraflı müayinəsi aparılıb. Diaqnostik müayinələrdən döş qəfəsi orqanlarının rentgeni, xarici tənəffüs funksiyalarının spiroqraf vasitəsilə müayinəsi təşkil olunub. Eyni zamanda, Elektrokardioqramma (EKQ), Exokardioqrafiya (EXO-KQ), Mantu sınağı və arterial qan qazlarının tərkibinin təhlili aparılıb.
Aksiya zamanı 150-ə yaxın Laçın sakini hər biri ayrı-ayrılıqda 5 müayinədən keçiblər.
Müayinələrdən sonra sağlam həyat tərzinin təşviqi ilə bağlı Laçın ictimaiəti üçün maarifləndirici tədbir təşkil olunub.
İnstitutun direktoru İradə Axundova ətraflı təqdimatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, vaxtında aparılan diaqnostika və müntəzəm profilaktik müayinə xəstəliyin qarşısını almağa və ya patologiyanın inkişafının erkən mərhələsində müalicəyə başlamağa kömək edir. Həmçinin, profilaktik tədbirlərin ağciyər xəstəliklərinin qarşısını alması və tənəffüs sisteminin funksionallığının optimallaşdırmasında vacibliyi əhalinin diqqətinə çatdırılıb. Direktorun sözlərinə görə, müasir diaqnostika tənəffüs sisteminin patologiyalarını vaxtında müəyyən etməyə və erkən mərhələlərdə xəstəlikləri aşkarlamağa imkan verir. Eyni zamanda, sağlam həyat tərzinin prinsiplərinə riayət və siqaret çəkmə kimi zərərli vərdişdən imtinanın vacibliyi vurğulanıb.
Həmçinin, İnstitutun həkim-ftiziatrı Aysel Aslanova “Ağciyərlər xəstəlikləri haqqında nə bilirik” mövzusunda təqdimatla cıxış edib. Vərəm, bronxial astma, pnevmoniya, tütün çəkmə ilə bağlı xəstəliklərdən, həmin xəstəliklərin ilkin diaqnostikası, klinikası və ilkin əlamətləri barədə ümumi məlumat təqdim edilib.
Daha sonra İnstitunun skrininq məqsədilə istifadə etdiyi ən müasir müayinə üsullarından olan “smart” rentgen aparatı haqqında bilgilər verilib.
Eyni zamanda, tədbirdə yerli əhaliyə ağciyər xəstəlikləri və profilaktikası haqqında faydalı məlumatlar verilib, maarifləndirici vizual materiallar paylanılıb.

Минздрав организовал медицинские обследования по раннему выявлению легочных заболеваний в городе Лачин
Министерство здравоохранения в рамках программы «Великое возвращение» продолжает цикл мероприятий на освобожденных от оккупации территориях с целью проведения комплексного медицинского обследования местного населения, связанного с выявлением различных заболеваний, предоставления медицинских консультаций. В то же время с целью повышения медицинских знаний и осведомленности населения в рамках этих мер проводятся информационно-просветительские кампании и презентации на тему здорового образа жизни.
Очередное мероприятие, организованное Минздравом, состоялось 6 апреля в городе Лачин.
В ходе акции медперсонал НИИ легочных заболеваний Министерства здравоохранения в рамках программы «Раннее выявление заболеваний легких» оказали медицинские услуги населению района.
Цель акции – улучшение здоровья населения путем проведения регулярных выездных медицинских осмотров населения, переселенного на освобожденные от оккупации территории. Помимо этого, целью мероприятия является оказание поддержки и помощи в охране здоровья жителей Лачинского района, а также повышение осведомленности об основных аспектах здоровья легких и профилактических мерах.
Под руководством директора НИИ легочных заболеваний Ирады Ахундовой бригада врачей института, включающая пульмонолога, фтизиатра и кардиолога, провела комплексное обследование населения. В рамках диагностических обследований были организованы рентгенография органов грудной клетки, исследование функций внешнего дыхания с помощью спирографа. Одновременно проведены электрокардиограмма (ЭКГ), эхокардиография (Эхо КГ), проба Манту и анализ на газы артериальной крови.
В ходе акции около 150 жителей Лачина каждый в отдельности прошли 5 обследований.
После медицинских обследований для общественности Лачина было организовано информационно-просветительское мероприятие по пропаганде здорового образа жизни.
С подробной презентацией выступила директор Института Ирада Ахундова. По ее словам, своевременная диагностика и регулярные профилактические осмотры помогают предотвратить заболевание или проводить лечение на ранней стадии развития патологии. Также до внимания общественности была доведена важность профилактических мер по предотвращению заболеваний легких и оптимизации функциональности органов дыхания. По словам директора НИИ, современная диагностика позволяет своевременно выявлять патологии органов дыхания и выявлять заболевания на ранних стадиях. Также была подчеркнута важность соблюдения принципов здорового образа жизни и отказа от вредных привычек, таких как курение.
Выступившая с презентацией на тему «Что следует знать о заболеваниях легких?» врач-терапевт института Айсель Асланова предоставила общие сведения о туберкулезе, бронхиальной астме, пневмониях, заболеваниях, связанных с курением, первичном диагнозе, клинике и начальных симптомах этих заболеваний.
В ходе просветительского мероприятия была предоставлена информация о «smart» рентгеновском аппарате, который является одним из современных методов обследования, используемых институтом в скрининговых целях.
Вместе с тем, на мероприятии местному населению была предоставлена полезная информация о заболеваниях легких и их профилактике, а также розданы наглядные просветительские материалы.