Səhiyyə Nazirliyi Ə.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun 90 illik yubileyi keçirilir
Heydər Əliyev Mərkəzi və Əziz Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda (ADHTİ) dekabrın 19–20 də institutun yaranmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi praktik konqres keçirilir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunub və ölkəmizin diplomdan sonrakı tibb təhsilinin inkişafında mühüm rol oynayan Ə.Əliyev adına ADHTİ-nin zəngin tarixinə, elmi tədris fəaliyyətinə və müasir nailiyyətlərinə həsr edilib.
Konqresin əsas məqsədi tibb elmində yeni elmi praktik nailiyyətlərin müzakirəsi, həkimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması, xüsusilə gənc həkimlərin elmi inkişafına töhfə vermək olub.
Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan konqresin rəsmi açılış mərasimində Səhiyyə Nazirliyinin və Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin rəhbər şəxsləri, eləcə də yerli və xarici ali tibb təhsili müəssisələrinin rəhbərləri, nüfuzlu alimlər və səhiyyə ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İlk olaraq Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ADHTİ-nin kollektivinə və konqres iştirakçılarına ünvanlandığı müraciəti səhiyyə naziri Teymur Musayev oxuyub.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov vurğulayıb ki, ADHTİ-nin 90 illik fəaliyyəti Azərbaycanın səhiyyə tarixinin çox mühüm bir hissəsidir. Onun sözlərinə görə, İnstitutda çalışan alimlər, həkimlər, müəllimlər Azərbaycan tibb elminin inkişafına mühüm töhfələr verib.
“Əziz Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun əməkdaşlarının “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının Konqresin sədri, ADHTİ-nin rektoru Nazim Pənahov İnstitutun fəaliyyətinə yüksək qiymət olduğunu qeyd edib. Rektor bu yüksək qiymətə görə İnstitutun kollektivi adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Öz çıxışaında Nazim Pənahov İnstitutun yaradılması tarixindən və keçdiyi şərəfli yoldan məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın əksər həkimləri, eyni zamanda bir çox xarici ölkələrin həkimləri institutda ixtisaslaşma və ya ixtisasartırma kursları keçərək, öz peşə karyeralarını qurublar. İnstitutun tarixinin bir çox şanlı səhifələri Əziz Məmmədkərim oğlu Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz buna görə 1962-ci ildə instituta Əziz Əliyevin adı verilib. Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın oftalmologiya elminə verdiyi böyük və sanballı töhfələr onun məhz ADHTİ-də çalışdığı illərə təsadüf edir. İnstituta 30 ildən çox bir müddətdə isə akademik Mirməmmməd Cavadzadə rəhbərlik edib. Onun rəhbərliyi altında institut inkişaf edərək, o dövrün tanınmış ali təhsil ocağına çevrilib.
Tədbirdə, həmçinin institutun tarixi və fəaliyyətindən bəhs edən sənədli film nümayiş olunub.
Sonra İstanbul Universitetinin (Türkiyə) rektoru Osman Bülent Zülfikar, Səmərqənd Dövlət Tibb İnstitutunun (Özbəkistan) rektoru Jasur Rizayev, Rusiya Fasiləsiz Peşəkar Tibbi Təhsil Akademiyasının prorektoru Aleksey Çerepov və digərləri çıxış edərək, ADHTİ ilə bağlı xatirələrini bölüşüblər, institut kollektivini yubiley münasibətilə təbrik ediblər. Eyni zamanda, ölkəmizdə tibb elminin və səhiyyənin inkişafı, əhalinin sağlamlığının mühafizəsi istiqamətində gələcək fəaliyyətlərində onlara müvəffəqiyyətlər arzulayıblar.
İki gün davam edən konqres çərçivəsində tibbin müxtəlif sahələrinin aktual problemlərinə həsr olunmuş 2 plenar iclas və 5 elmi panel təşkil edilib. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Böyük Britaniya, Özbəkistan, Rusiya, Gürcüstan, İran, Danimarka, Almaniya və digər ölkələrdən olan mütəxəssislər elmi məruzələrlə çıxış edərək, tibb elminin son nailiyyətləri və müasir yanaşmalar ətrafında geniş müzakirələr aparıblar.
Ə.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi praktik konqres öz işini dekabrın 20-də yekunlaşdıracaq.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Elmi Tibbi Şurası tərəfindən 10 Davamlı Tibbi Təhsil (DTT) krediti ilə akkreditasiya edilib.

Азербайджанский государственный институт повышения квалификации врачей им. А. Алиева Министерства здравоохранения отмечает свое 90-летие
19-20 декабря в Центре имени Гейдара Алиева и Азербайджанском государственном институте усовершенствования врачей им. А. Азиза Алиева (АзГИУВ) проводится международный научно-практический конгресс, посвященный 90-летию со дня основания института.
Мероприятие организовано при поддержке Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и посвящено славной истории, научно-образовательной деятельности и современным достижениям АзГИУВ им. А. Алиева, сыгравшего важную роль в развитии последипломного медицинского образования в нашей стране.
Главной целью конгресса является обсуждение новых научно-практических достижений в медицинской науке, повышение квалификации врачей и, в частности, содействие научному развитию молодых врачей.
На официальной церемонии открытия конгресса, состоявшейся в Центре имени Гейдара Алиева, приняли участие руководство Министерства здравоохранения и Комитета Милли Меджлиса по здравоохранения, а также руководители высших медицинских учебных заведений Азербайджана и зарубежных стран, известные ученые и представители медицинского сообщества.
В начале прозвучал государственный гимн Азербайджана. Участники мероприятия минутой молчания почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших свои жизни в борьбе за независимость и территориальную целостность нашей страны.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев зачитал обращение Президента Ильхама Алиева коллективу института и участникам конгресса.
Выступая на мероприятии председатель Комитета Милли Меджлиса по здравоохранения Ахлиман Амирасланов подчеркнул, что 90-летняя деятельность АзГИУВ является важной частью истории здравоохранения Азербайджана. По его словам, ученые, врачи и преподаватели, работающие в Институте, внесли значительный вклад в развитие азербайджанской медицинской науки.
Председатель конгресса, ректор АзГИУВ Назим Панахов отметил, что Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «О награждении медалью «Терегги» сотрудников Азербайджанского государственного института усовершенствования врачей имени Азиза Алиева» является высокой оценкой деятельности института и от имени коллектива АзГИУВ выразил глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за оказанное высокое государственное внимание.
В своем выступлении Н.Панахов рассказал об истории создания и славном пути, пройденном АзГИУВ. Было доведено до внимания, что практически все врачи Азербайджана, включая врачей из многих зарубежных стран, прошли специализацию или курсы повышения квалификации в этом институте. Было отмечено, что самые славные страницы истории АзГИУВ связаны с именем Азиза Алиева. В 1962 году в память об Азизе Мамедкерим оглу Алиеве и выражения огромной признательности его заслуг, институту было присвоено его имя. Значительный вклад выдающегося офтальмолога, академика Зарифы Алиевой в науку офтальмологии приходится на годы её работы в АзГИУВ. Институт более 30 лет возглавлял академик Мирмамед Джавадзаде. Под его руководством институт стал одним из самых известных высших учебных заведений своего времени.
На мероприятии также был показан документальный фильм об истории и деятельности института.
Выступившие на мероприятии ректор Стамбульского университета (Турция) Осман Бюлент Зульфикар, ректор Самаркандского государственного медицинского института (Узбекистан) Джасур Ризаев, проректор Российской медицинской академии непрерывного профессионального образования (РМАНПО) Алексей Черепов и другие пожелали коллективу Института успехов в их дальнейшей деятельности в направлении развития медицинской науки и здравоохранения в нашей стране, а также защиты общественного здоровья.
В рамках двухдневного конгресса были организованы 2 пленарных заседания и 5 научных секций, посвященных актуальным проблемам различных областей медицины. На мероприятии с научными докладами о последних достижениях и современных подходах в медицинской науке выступили специалисты из Азербайджана, Турции, Великобритании, Узбекистана, Грузии Дании, России, Ирана, Германии и других стран.
Международный научно-практический конгресс, посвященный 90-летию Азербайджанского государственного института усовершенствования врачей им. А. Алиева, завершит свою работу 20 декабря.
Следует отметить, что мероприятие аккредитовано Научно-медицинским советом Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и оценено в 10 кредитных баллов по системе DDT - устойчивого медицинского образования.