Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət naziri Səid bin Mübarək Əl-Hacirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Teymur Musayev Prezident İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə, Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın isə Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa səfərlərini, bu səfərlər zamanı aparılmış müzakirələrin iki ölkə arasında əlaqələrin genişləndirilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Nazir Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sektorunda əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini qeyd edib. O, ölkəmizdə səhiyyə sisteminin modernləşdirilməsi, tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və rəqəmsal səhiyyə həllərinin tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən islahatlardan bəhs edib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət naziri Səid bin Mübarək Əl-Haciri göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib, ölkəsinin Azərbaycan ilə səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Tərəflər görüş zamanı səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyətini və gələcək inkişaf perspektivlərini geniş şəkildə müzakirə ediblər. Xüsusilə innovativ tibbi texnologiyaların tətbiqi, səhiyyə infrastrukturunun inkişafı, tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması, rəqəmsal səhiyyə sistemlərinin qurulması diqqət mərkəzində olub. Bununla yanaşı, tibbi kadrların hazırlanması və ixtisasartırma proqramları, tədqiqat və innovasiya sahəsində əməkdaşlıq, eləcə də qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda tərəflər bu cür görüşlərin qarşılıqlı əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb, gələcəkdə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi və konkret layihələr üzrə işlərin davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегацией Объединённых Арабских Эмиратов
Министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев встретился с делегацией во главе с государственным министром Министерства иностранных дел Объединённых Арабских Эмиратов Саидом бин Мубараком Аль-Хаджири.
Приветствуя гостей, Теймур Мусаев отметил визиты Президента Азербайджана Ильхам Алиев в Объединённые Арабские Эмираты, а также визиты шейха Мохаммеда бин Заида Аль Нахайяна в Азербайджан, в том числе в Карабах, подчеркнув, что эти встречи сыграли важную роль в расширении двусторонних отношений.
Министр отметил успешное развитие сотрудничества между Азербайджаном и ОАЭ в различных сферах, включая здравоохранение, и рассказал о проводимых в стране реформах по модернизации системы здравоохранения, повышению качества медицинских услуг и внедрению цифровых решений.
Государственный министр МИД ОАЭ Саид бин Мубарак Аль-Хаджири поблагодарил за гостеприимство и заявил о готовности своей страны к дальнейшему расширению сотрудничества с Азербайджаном в сфере здравоохранения.
В ходе встречи стороны подробно обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в сфере здравоохранения, уделив особое внимание внедрению инновационных медицинских технологий, развитию инфраструктуры, повышению качества медицинских услуг и созданию цифровых систем здравоохранения. Также были обсуждены вопросы подготовки медицинских кадров, программ повышения квалификации, сотрудничества в области исследований и инноваций, а также изучения и применения передового международного опыта.
В завершение стороны подчеркнули важность подобных встреч для углубления взаимного сотрудничества и договорились продолжить работу по расширению связей и реализации конкретных проектов.