Səhiyyə Nazirliyində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tibbi xidmətin təşkili” ilə bağlı İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tibbi xidmətin təşkili” ilə bağlı İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İşçi qrup, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı” və “2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın tələblərini yerinə yetirmək məqsədilə səhiyyə nazirinin müvafiq Əmri ilə yaradılıb.
Səhiyyə naziri Teymur Musayevin sədrliyi və aidiyyəti üzrə dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən İşçi qrupun növbəti iclasında “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində təşkil olunmuş tibbi xidmət və mövcud vəziyyət müzakirə olunub. Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşayan əhali üçün tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin və onlara əlçatanlıq səviyyəsinin təmin edilməsi, səhiyyə infrastrukturunun qurulması, müasir avadanlıqlarla təchizat və kadr hazırlığı ilə bağlı yanaşmalar müzakirə edilərək vahid strategiyanın hazırlanması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, “Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşmaya uyğun olaraq əhaliyə göstəriləcək əhatəli, əlçatan və keyfiyyətli tibbi xidmətin göstərilməsi üçün tibbi xidmətin planlaşdırılması, strateji hədəflər və fəaliyyət istiqamətində müzakirələr aparılıb, növbəti addımlar müəyyənləşib və müvafiq tapşırıqlar verilib.

В Министерстве здравоохранения состоялось очередное заседание Рабочей группы по организации медицинского обслуживания на освобожденных от оккупации территориях
В Министерстве здравоохранения состоялось очередное заседание Рабочей группы по организации медицинского обслуживания в освобожденных от оккупации территориях. Рабочая группа создана соответствующим Приказом министра здравоохранения во исполнение поручений Президента Ильхама Алиева в рамках «II Государственной программы Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики» и «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027–2030 годы».
На заседании под председательством министра здравоохранения Теймура Мусаева с участием представителей соответствующих государственных структур обсуждались вопросы организации медицинского обслуживания в рамках «I Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики» и текущая ситуация. Помимо этого, обсуждены общие подходы к обеспечению качества и доступности медицинских услуг для населения, проживающего на освобожденных территориях, созданию инфраструктуры здравоохранения, оснащению его современным оборудованием, и подготовке кадров, а также состоялись плодотворные дискуссии, направленные на выработку единой стратегии. Кроме того, состоялись обсуждения по вопросам планирования, стратегических целей и мероприятий медицинских служб по оказанию населению комплексных, доступных и качественных медицинских услуг в соответствии с расселением на освобожденных территориях в рамках «II Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», определены дальнейшие шаги и даны соответствующие поручения.