Səhiyyə Nazirliyində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tibbi xidmətin təşkili” ilə bağlı İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tibbi xidmətin təşkili” ilə bağlı İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İşçi qrup, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı” və “2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın tələblərini yerinə yetirmək məqsədilə səhiyyə nazirinin müvafiq Əmri ilə yaradılıb.
Səhiyyə naziri Teymur Musayevin sədrliyi və aidiyyəti üzrə dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən İşçi qrupun növbəti iclasında “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində təşkil olunmuş tibbi xidmət və mövcud vəziyyət müzakirə olunub. Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşayan əhali üçün tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin və onlara əlçatanlıq səviyyəsinin təmin edilməsi, səhiyyə infrastrukturunun qurulması, müasir avadanlıqlarla təchizat və kadr hazırlığı ilə bağlı yanaşmalar müzakirə edilərək vahid strategiyanın hazırlanması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, “Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşmaya uyğun olaraq əhaliyə göstəriləcək əhatəli, əlçatan və keyfiyyətli tibbi xidmətin göstərilməsi üçün tibbi xidmətin planlaşdırılması, strateji hədəflər və fəaliyyət istiqamətində müzakirələr aparılıb, növbəti addımlar müəyyənləşib və müvafiq tapşırıqlar verilib.

A regular meeting of the Working Group on “Organization of Medical Services in the Territories Liberated from Occupation” was held at the Ministry of Health.
A regular meeting of the Working Group on the organization of medical services in the territories liberated from occupation was held at the Ministry of Health.
The Working Group was established by a corresponding Order of the Minister of Health in accordance with the instructions of President Ilham Aliyev, within the framework of the "Second State Program of the Great Return to the Territories of the Republic of Azerbaijan Liberated from Occupation" and the "Strategy for the Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030."
At the meeting chaired by Minister of Health Teymur Musayev and attended by representatives of relevant state bodies, issues related to the organization of medical services within the framework of the “First State Program of the Great Return to the Territories of the Republic of Azerbaijan Liberated from Occupation” and the current situation were discussed.
In addition, general approaches were discussed regarding ensuring the quality and accessibility of medical services for the population living in the liberated territories, the creation of healthcare infrastructure, equipping it with modern equipment, and the training of personnel. Productive discussions also took place aimed at developing a unified strategy.
Furthermore, discussions were held on planning, strategic goals, and activities of medical services to provide comprehensive, accessible, and high-quality medical care to the population in accordance with resettlement in the liberated territories within the framework of the “Second State Program of the Great Return to the Territories of the Republic of Azerbaijan Liberated from Occupation.” The next steps were outlined and relevant instructions were given.